Strešné okná a smery ich vývoja

Na strešné okná, keďže sú súčasťou strešného plášťa, sú kladené veľmi prísne nároky. Okrem toho, že musia desaťročia odolávať nepriazni počasia, musia byť aj dostatočne tepelne odizolované, aby neboli miestom vzniku tepelného mosta v strešnom plášti. A nielen to. Strešné okná dnes dokážu plniť viacero funkcií, ktoré ich majiteľom spríjemnia život a bývanie pod strechou sa tak stane aj podstatne bezpečnejším. Kam teda smerujú tendencie ich vývoja?

Od dvojskiel k trojsklám

V období, keď sa strešné okná začali intenzívnejšie dostávať do pozornosti stavebníkov, boli bežným štandardom zasklenia s dvojicou sklenených tabúľ. Dnes sú bežné strešné okná s energeticky úspornými trojsklami. Aj tieto sa však líšia rôznou hrúbkou použitých sklených tabúľ a ich povrchovou úpravou. Z hľadiska finálnych vlastností zasklenia sú dôležité aj vzdialenosti medzi tabuľami v ráme a druh plynu, ktorým sú medzery medzi jednotlivými sklami vyplnené. Vhodnou kombináciou spomenutých parametrov je možné získať okná s trojsklami prémiových parametrov. Môžu sa pýšiť nielen vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami, ale aj útlmom hluku alebo odolnosťou proti znečisteniu.

Pri výbere strešných okien treba mať na pamäti, že tepelnoizolačné vlastnosti okna musia korešpondovať s tepelnoizolačnými vlastnosťami obalu celého domu, prinajmenšom jeho obytného podkrovia. Nie je teda príliš rozumné použiť do dôkladne zatepleného obytného priestoru, kde sú navyše vikiere osadené fasádnymi oknami s vynikajúcimi parametrami, strešné okná s dvojsklom. V takomto prípade si neopodstatneným šetrením zarobíte v blízkej budúcnosti na problém, keď sa vaše strešné okno bude s veľkou pravdepodobnosťou rosiť a ku kondenzácii vodných pár môže dochádzať aj v oblasti rámu. Výber a inštalácia vhodného strešného okna významne znížia vaše náklady na vykurovanie v zimnom období a zlepšia tepelnú pohodu v letných horúčavách.

Bezúdržbovosť

Človek súčasnosti je čím ďalej, tým viac zaneprázdnený. Potrebuje mať preto okolo seba veci, ktoré budú fungovať aj bez nárokov na pravidelnú údržbu, prípadne len s jej minimom. Aj preto prišli vývojári strešných okien s takzvanými bezúdržbovými oknami. Na rozdiel od ich celodrevených konkurentov majú rámy vyrobené z plastov alebo sú ich drevené rámy chránené vodotesným polyuretánovým náterom. Takéto rámy si zachovávajú stabilitu a izolačné vlastnosti. Zároveň sú odolné voči prachu a nečistotám.

Kúpou bezúdržbových strešných okien získate strešné okná, ktoré si budú vyžadovať minimum času na údržbu a zároveň budú vhodné aj do vlhkejšieho prostredia kuchýň alebo kúpeľní. Rámy týchto okien počas celého obdobia životnosti nebudete musieť ani brúsiť, ani natierať. Vyššia vstupná investícia sa po čase vráti v podobe množstva ušetreného času. A čas sú peniaze.

Veľkoplošné okná, balkóny a iné riešenia

Pre návrh strešných okien do podkrovia platí, že množstvo zasklenej plochy okien bez rámu voči podlahovej ploche by malo byť v pomere aspoň 1 : 10. Miestnosť s plochou 20 štvorcových metrov by teda mala mať strešné okná s plochou zasklenia minimálne 2 štvorcové metre. Dostatočné presvetlenie je možné dosiahnuť aj osadením viacerých strešných okien do skupín, pričom technické riešenia, ktoré ponúkajú výrobcovia strešných okien, umožňujú zoskupovanie okien do radov vedľa seba, nad sebou alebo aj v niekoľkých radoch nad sebou.

Paradoxom dnes je, že aj napriek tomu, že stavby sa projektujúrealizujú čo najúspornejšie, ich majitelia túžia po čo najväčších zasklených plochách. Prečo by obytné podkrovia mali byť výnimkou? Prečo sa pripraviť o nádherné výhľady, ktoré v mnohých prípadoch môžu poskytnúť?

Ak majiteľom podkrovných priestorov nestačia klasické strešné okná zabudovateľné do šikmej roviny strechy, môžu ich doplniť o doplnkové fasádne okná. Tie sú určené na zvislú montáž do zlomov strešnej a fasádnej roviny. Okno sa tým predĺži smerom k podlahovej ploche priestoru a nerušený výhľad z neho si budete môcť vychutnať aj sediac v pohodlnej leňoške. Doplnkové fasádne okná sa z bezpečnostných i praktických dôvodov veľmi často používajú ako neotvárateľné. Ich bežnú údržbu, ako aj umývanie môžete urobiť po otvorení k nim prislúchajúceho klasického strešného okna.

Pomerne sviežou novinkou, ktorú mnohí investori ešte stále neobjavili, sú strešné okná, ktoré ponúkajú vytvorenie malého balkóna, ktorý sa vyklopí otvorením strešného okna.  Majiteľovi podkrovného priestoru tak umožnia ešte lepší kontakt s okolím. Miernym obmedzením pri plánovaní takýchto balkónov je požiadavka na pomerne malú výšku nadmurovky, ktorá by mohla prekážať pri pohodlnom používaní balkóna.

Týmto sa však vývoj stále nekončí. Dnes sú na trhu aj veľkoformátové okná – s dvomi alebo tromi oknami v jednom ráme. Zabezpečia nám veľkorysé zasklenie podkrovných priestorov, dostatok denného svetla a prísun sviežeho vzduchu, ale aj naozaj neobmedzené výhľady. Je to vďaka tomu, že takéto trojokno je kombináciou dvoch otváracích a jedného fixného okna v elegantnom štíhlom ráme, ktorý výhľad ničím neruší.

Tieniaca technika a úspora energie

Výrobcovia strešných okien dnes ponúkajú okná šetriace energie na vykurovanie v zimnom období. Tieto okná zároveň zabraňujú prehrievaniu interiéru v lete, čo je z hľadiska vývoja počasia ostatných rokov ešte naliehavejší problém. Zatiaľ čo obytné priestory v zime bez problémov vykúrite, s prehriatym interiérom sa bojuje ťažšie. Preto je dobré teplo počas horúčav pod strechu ani nevpustiť.

Tento problém je možné vyriešiť pomocou strešných okien vyšších štandardov so skvelými izolačnými vlastnosťami rámu i zasklenia, ale najmä s kvalitným vonkajším tienením na oknách orientovaných predovšetkým na juh a na sever.

Vonkajšie tienenie je možné zabezpečiť pomocou markíz a roliet, ktoré možno namontovať na všetky strešné okná. Markízy sú vyrobené zo špeciálnej sieťovanej textílie, ktorá nebráni výhľadu z interiéru ani prestupu svetla do interiéru. Je preto vhodné montovať ich na okná z denných miestností. Vonkajšie markízy účinne znižujú teplotu v interiéri aj napriek tomu, že sú priesvitné. Ovládajú sa väčšinou manuálne.

Vonkajšie rolety sú účinnejšie zariadenia. Výrobcovia deklarujú, že v letnom období dokážu znížiť teplotu v interiéri až o 7 °C a v zimnom znižujú tepelné straty o 17 %. Vonkajšie tieniace rolety sú zmontované z lamiel a vytvárajú pred oknom súvislú nepriehľadnú vrstvu, ktorá dokáže účinne chrániť okno a interiér pred slnečnými lúčmi, ale aj pred krúpami a byt pred hlukom. Ovládané sú diaľkovým ovládačom, pričom pohon je zabezpečený napojením na elektrickú sieť, prípadne zo solárneho panela. Cena v porovnaní s markízami je, pochopiteľne, vyššia.

Diaľkové ovládanie a inteligentné riešenia

Výrobcovia strešných okien dobre poznajú svojich zákazníkov. Vedia, že ľudia obľubujú jednoduché a pohodlné technológie a radi si za ne aj priplatia. Preto sa čoraz väčšej popularite tešia okná s diaľkovým ovládaním alebo rôznymi inteligentnými riešeniami zabezpečujúcimi pohodlie bývania. Diaľkové ovládanie zjednodušuje manipuláciu s ťažšie dostupnými oknami alebo umožňuje ovládanie okien na diaľku.

Inteligentné riešenia zas vedú k zabezpečeniu zdravšieho bývania automatickým vetraním reagujúcim na obsah oxidu uhličitého v ovzduší, teplotu v interiéri alebo úroveň vlhkosti. Okná a tieniacu techniku je dnes možné ovládať prostredníctvom aplikácií v smartfóne alebo tablete. Príkazy je možné dávať aj hlasom.

K pocitu bezpečného bývania určite prispejú dažďové senzory. Tie reagujú na kvapky dažďa tak, že automaticky zavrú strešné okno a ochránia tým interiér pred zatečením. Dažďové senzory fungujú na princípe piezoelektrického javu. Sú teda citlivé na zvukové vibrácie dopadajúcich kvapiek dažďa. Dokážu ich dokonca odlíšiť od iných zvukov prichádzajúcich z exteriéru. Zatvárací mechanizmus po rozpoznaní dopadu prvých kvapiek na detekčnú plôšku nalepenú na ráme okna zabezpečí automatické zatvorenie okna.

Elektrický alebo solárny pohon

Doplnkové zariadenia k strešným oknám sú poháňané elektrickou energiou. Mnohých záujemcov v minulosti odrádzala od myšlienky na vylepšenie ich starších okien potreba doviesť zdroj energie do blízkosti okien a s tým spojená nutnosť sekania drážok do stien v interiéri. Dnes je už aj v tejto oblasti k dispozícii elegantné riešenie v podobe fotovoltického panela ako zdroja energie. Jeho použitím sa stanete nezávislými od elektrikárskych inštalačných prác.

Čo je dobré zapamätať si?

  • Strešné okná každoročne ponúkajú množstvo noviniek reagujúcich na najnovšie požiadavky na realizáciu bývania v podkroví. Informujte sa u ich predajcov.
  • Strešné okná sú súčasťou strešného plášťa, a preto musia spĺňať náročné tepelnoizolačné parametre celej strechy.
  • Okná si kupujete s tým, aby vám slúžili desaťročia. Kupujte preto podľa možností čo najinovatívnejšie výrobky, aby dokázali držať krok s dobou.
  • Strešné okná majú typizované rozmery, preto v prípade, že tie vaše zastarali, neváhajte a vymeňte ich.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.