Ako zabrániť vlhnutiu v kuchyni a kúpeľni v podkroví a ako tým ochrániť strešný plášť (+ infografika)

Mnoho ľudí býva pod strechou v podkrovných bytoch alebo sa pre túto možnosť rozhoduje. Príčin je viacero. Jedni chcú využiť drahocenný obytný priestor pod strechou a berú túto alternatívu ako núdzové riešenie. Druhí vnímajú bývanie pod strechou ako fantastickú výzvu na vytvorenie netradičného interiéru. Nech je príčina vytvorenia takéhoto bývania akákoľvek, vždy je potrebné dbať na zabezpečenie podmienok pre zdravé bývanie v týchto priestoroch.

Ku každému bytu patrí kuchyňa a kúpeľňa. Nie je to inak ani pri bytoch v podkroví. Práve tieto dve miestnosti sú spojené s tvorbou väčších objemov vodných pár, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť strešný plášť, ba môžu viesť aj k jeho znehodnoteniu. Tepelná izolácia, do ktorej prenikne vlhkosť z interiéru, sa stáva nefunkčnou. Vytvorí tepelný most a spôsobí ochladzovanie povrchov v obytných miestnostiach, čo sa odzrkadlí na spotrebe energie na vykurovanie, ale navyše, čo je horšie, na miestach tepelných mostov sa usídlia zdravie ohrozujúce nevzhľadné plesne.

Pozrime sa na túto problematiku bližšie

V kuchyni sa pri príprave varenej stravy uvoľňuje veľké množstvo vodných pár. Voda sa odparuje pri varení polievky, zemiakov, ale aj vody na čaj alebo kávu. Ďalšia voda sa odparuje pri umývaní špinavého riadu. A kúpeľňa? Tá je vlastne takým parným generátorom. Horúca voda sa odparuje pri sprchovaní alebo kúpaní, následne necháme v kúpeľni odložené mokré uteráky, nevytrieme sprchovací kút či vaňu, prípadne kúpeľňu využijeme na sušenie vypranej bielizne. Atmosféru v týchto miestnostiach si vylepšujeme kvetmi alebo arómolampami… S týmto asi nič neurobíme. Odparovanie vody je spojené s množstvom činností v domácnosti. V každom prípade je nutné na túto skutočnosť myslieť už pri projektovaní stavebných úprav a tieto navrhnúť a vykonať tak, aby novovzniknuté priestory odolávali zvýšenej vlhkosti vzduchu.

Prvou podmienkou je vytvoriť dôkladne utesnené priestory tak, aby sa vlhkosť z kúpeľne či kuchyne nedostala do tepelnej izolácie, kde by mohla skondenzovať a znefunkčniť ju. Na to nám slúžia kvalitné fólie parozábrany, ktoré sú vzájomne dôkladne pozliepané a perfektne sú vyhotovené aj všetky detaily napojenia fólie na stavebné konštrukcie a prestupové kusy. Profesionálna montáž týchto fólií za pomoci originálnych lepiacich pások a tmelov je nevyhnutnosťou.

Druhou podmienkou je vytvoriť taký strešný plášť, ktorý bude umožňovať, aby sa vlhkosť, ktorá z akéhokoľvek dôvodu vznikne v tepelnej izolácii alebo sa do nej dostane, mohla cez difúzne otvorené fólie poistnej hydroizolácie odpariť a zo strešného plášťa odvetrať.

Okrem týchto opatrení je nutné zabezpečiť, aby vlhkosť, ktorá vznikne v obytných priestoroch, bola dôkladne odvetraná. Na to nám slúžia rekuperačné zariadenia, ktoré umožnia výmenu vzduchu počas celého roka bez energetických strát, alebo strešné okná, často s možnosťou inštalácie inteligentného ovládania. Ideálne je, ak je možnosť vetrania v kuchyniach a kúpeľniach doplnená aj ventilátormi umožňujúcimi okamžitý odťah vlhkého vzduchu.

Opatrenia na zníženie vlhkosti

Dobrou správou je, že pomerne jednoduchými opatreniami môžeme aspoň časť odpareného množstva vody v domácnosti obmedziť. Veľkým prínosom v kuchyni bude varenie pod pokrievkou, ktoré navyše usporí aj potrebnú energiu na ohrev. V kúpeľni znížime množstvo odparenej vody používaním sušičky bielizne, prípadne odstredením bielizne pri vyšších otáčkach. Ak je to možné, bielizeň sušte vonku. Nadbytočnú vlhkosť z väčších povrchov zotrite pomocou stierky, prípadne ich vytrite dosucha utierkou. Pri umývaní podláh použite dobre vyžmýkané alebo odstredené handry. Dobre a pravidelne vetrajte.

Čo je dobré zapamätať si?

 • Kúpeľne a kuchyne sú miesta so zvýšenou tvorbou vlhkosti vzduchu.
 • Tepelná izolácia v strešnom plášti si bude dostatočne plniť svoju funkciu len v suchom stave, preto sa musia vykonať opatrenia na zabezpečenie tejto požiadavky. V prípade kuchýň a kúpeľní s ešte väčším dôrazom.
 • Vyššia vlhkosť v interiéri a tepelné mosty sú sprevádzané vyšším rizikom vzniku plesní.
 • Existuje viacero možností na zníženie množstva odparenej vody v domácnosti. Naučte sa ich využívať.

Podobné články

Komentáre

2 komentáre. Leave new

 • Avatar
  Jaroslav Bindzár
  26. apríla 2020 12:41

  Ďalší výborný článok nielen pre laickú verejnosť.

  Odpovedať
 • Avatar
  Jaroslav Bindzár
  26. apríla 2020 12:48

  Článok prehľadne informuje a vysvetľuje potrebu profesionálneho prístupu pri tvorbe obytného podkrovia na obytné účely. Ako je dôležité parozábranu vzájomne prelepiť a rovnako vzduchotesne pripojiť ku všetkým okolitým konštrukciám: železobetónové vence, obvodové steny, murované priečky. Ďalej pripojiť a pretsesniť k prestupom (komíny, požiarne steny, elektroinštalácie, rozvody vzduchu,… ). ODPORÚČAM prečítať podrobne celý článok.

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.