Vikier verzus strešné okno

vikiere-verzus-stresne-okna

Obytné podkrovie potrebuje to správne osvetlenie. Pokiaľ nejde o okná v štíte, spravidla máme 2 možnosti. Alebo sa rozhodneme pre vikier, alebo pre strešné okno. Ak by ste sa spýtali projektantov, strechárov či laických stavebníkov, ktoré riešenie je lepšie, určite by ste narazili na 2 nezmieriteľné tábory, podobne ako pri autách, kde sa jednoducho nedohodnete, či je lepší benzín alebo nafta. A keďže to tak aj zostane, tak si v nasledujúcich riadkoch aspoň povedzme, aké výhody (ale aj nevýhody) so sebou prináša použitie vikiera či strešného okna.

Výstavba a inštalácia

Z pohľadu jednoduchosti či komplikovanosti výstavby jednoznačne víťazí strešné okno. Jeho osadenie nie je z konštrukčného hľadiska vonkoncom komplikované. Kvalitné sériovo vyrábané strešné okno (bežne dostupné v stavebninách) a obsahujúce všetky súvisiace inštalačné prvky dokáže osadiť aj radový pokrývač. S vikierom je to už trochu zložitejšie. Jeho konštrukcia musí nadväzovať nielen na konštrukciu krovu, ale aj na rytmus osadenia okien na fasáde pod ním. Vikier je omnoho nápadnejším stavebným prvkom, takže jeho umiestnenie a tvar musí rešpektovať charakter stavby, tvar strechy a rozmiestnenie ostatných stavebných otvorov. Toto nám spätne môže komplikovať dispozičné riešenie podkrovia, takže strešné okno má z hľadiska inštalácie navrch.

strecha-vikiere-stresne-okna

Svetlo a teplo

Aj svetla dokáže strešné okno ponúknuť viac, ako vikier. Zhora dopadajúce svetlo dokáže podstrešie osvetliť určite viac, než vikier osadený v „kastlíku“. Je to však až taká jednoznačná výhoda? Prudký rozmach obytných podkroví priniesol so sebou nepríjemné poznanie, že tieto majú tendenciu sa prehrievať, najmä ak sú okná osadené na južnej či západnej šikmine strechy. Tu strešné okno dokáže pôsobiť doslova ako šošovka. Výrobcovia sa pretekajú v ponuke interiérových tieniacich zariadení (záclonky, sieťky, žalúzie), ale pokiaľ sú umiestnené z interiérovej strany, teplo aj tak prenikne cez sklo do interiéru a ich účinok je chabý.

podkrovna-izba-podkrovie-stresne-okna

Účinnejšie sú exteriérové žalúzie a protislnečné clony, avšak sú omnoho drahšie a manipulácia s nimi nebýva vždy jednoduchá. Vikier nezviera s dopadajúcimi slnečnými lúčmi pravý uhol, a preto nepôsobí ako šošovka. Dá sa aj jednoduchšie zacloniť či zatemniť. Aj manipulácia pri otváraní/zatváraní vikiera je jednoduchšia. Takže v prípade svetelných ziskov si dovolíme povedať, že menej (svetla) môže byť aj viac, a najmä v prípade južnej a západnej orientácie má navrch vikier.

Vetranie

Podkrovie, ako sme si už povedali, je tepelne značne namáhané. Aj preto sa dnes používajú v podkroví izolácie v hrúbke až 40 cm, zatiaľ čo na fasádu si vystačíme s hrúbkou 20 cm. Podkrovie je nutné najmä v letných mesiacoch vetrať. Kvalitné strešné okná majú vetracie klapky. Čím je okno drahšie, tým má dômyselnejší systém rôznych prevetrávacích klapiek a kanálikov. Strešné okná sú v tomto ohľade pokrokovejšie ako klasické okná osadené vo vikieroch. Aj tepelnoizolačné parametre majú spravidla lepšie. Nechať však strešné okno pootvorené vo vetracej polohe a odísť na nákup v prípade, že hrozí dážď, je veľké riziko. Naopak, pootvorený vikier nemusí vonkoncom znamenať, že do podkrovia nám zatečie. Vetranie podkrovia s vikierom je teda jednoduchšie a menej rizikové.

stresne-okno-vetranie-podkrovia-strecha

Komfort

Vikier vytvára, v porovnaní so šikminou osadenou strešným oknom, vyššiu svetlú výšku. Bez obáv sa teda môžeme do takéhoto okna postaviť a kochať sa pohľadom na krajinu. Za istých okolností vikier umožňuje umiestniť do podstrešia aj francúzske okno. Vikier nás priestorovo neobmedzuje. Strešné okno spravidla neposkytuje nielen taký výhľad, ale ani taký prístup k oknu samotnému. Niektorí výrobcovia strešných okien propagujú ich osadenie čím vyššie, aby priniesli vyššie svetelné zisky. V takomto prípade je výhľad z okna takmer nemožný. Iní zase tvrdia, že strešné okno by malo byť iba tak vysoko, aby bol z neho pohodlný výhľad do exteriéru. Nízko osadené strešné okno však interiér podkrovia nepresvetlí tak, ako keby bolo osadené vyššie. Z hľadiska pohybu okolo okna a výhľadu von je teda na tom lepšie vikier.

Zhrnutie

Z doteraz napísaného by sa mohlo zdať, že vikier jednoznačne víťazí. Je komfortnejší, efektnejší, dokáže esteticky umocniť niektoré typy stavieb… A práve o to ide: niektoré. Na súčasné (moderne poňaté) stavby sa spravidla nehodí. Nesprávne osadenými vikiermi môžeme dokonca pokaziť aj architektonicky cenný starší objekt. V neprospech vikiera však hovorí najmä jeho komplikovanosť v porovnaní so strešným oknom, a z toho vyplývajúce omnoho vyššie finančné náklady na jeho výstavbu. Takže sa ani nečudujme, že v počte osadených kusov v našich zemepisných šírkach v súčasnosti víťazí strešné okno.

typy-vikierov

(Foto: brothersgutters.com)

VIKIER

Hlavné výhody

 • ponúka vyšší užívateľský komfort
 • neprehrieva podkrovie
 • jednoduchšie vetranie bez rizika zatečenia

Hlavné nevýhody

 • komplikovanejšia stavba
 • vyššia cena
 • riziko estetického znehodnotenia stavby

otvorene-stresne-okno

STREŠNÉ OKNO

Hlavné výhody

 • jednoduchšia stavba
 • nižšia cena
 • nepokazí stavbu

Hlavné nevýhody

 • poskytuje nižší komfort a horší výhľad
 • väčšie riziko prehrievania podkrovia
 • väčšie riziko zatečenia

Čo je dobré si zapamätať

 • Podkrovia majú tendenciu sa prehrievať, preto treba zvážiť osadenie strešných okien na južne a západne orientovanú strechu.
 • Ak sa už rozhodneme pre osadenie strešného okna na slnečne exponované strany, počítajme s exteriérovým tienením.
 • Nešetrime na nesprávnom mieste a strešné okno kupujme zásadne od renomovaného výrobcu.
 • V prípade, že sa rozhodneme pre vikiere (napríklad aj dodatočne), je dobré konzultovať tento krok aj s architektom.
 • Podkrovie musí mať možnosť prevetrávania, pretože má nielen tendenciu sa prehrievať, ale vo zvýšenej miere tu pôsobí aj tlak vodných pár, ktorý vytvárajú jeho obyvatelia. V klimaticky náročnejších oblastiach Slovenska nám nepostačí vetranie oknami – mali by sme pamätať na inštalácie pre dodatočnú montáž klimatizačnej jednotky.

 

 

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.