Zatekanie strechy a hydroizolácia

Zatekanie-strechy-a-hydroizolacia-instalacia-hydroizolacie-strecha-podkrovie

Úlohou hydroizolácie je, ako napovedá už jej názov, chrániť strechu pred prienikom vody. Pri plochých strechách slúži ako hydroizolácia hermeticky uzavretá vrchná strešná vrstva, pri šikmých je pod krytinu nevyhnutné umiestniť ešte poistnú hydroizoláciu.

dazs-voda-padajuca-zo-strechy-plechova-krytina

Ploché strechy a zatekanie

Pri plochých strechách sú tradičným hydroizolačným materiálom asfaltové pásy, ktoré však pôsobením poveternostných podmienok strácali svoje vlastnosti. Dlhodobé pôsobenie dažďa, zmeny teplôt a rozťažnosti spôsobovali zvetrávanie a tvorbu prasklín. Pod asfalt sa časom dostávala vlhkosť, pozorovateľná najskôr vo forme bublín. Bolo len otázkou času, kedy začalo do takejto strechy zatekať. Dnešné, moderné, asfaltové pásy majú pozmenené chemické zloženie, a tak po ich správnej montáži dokážu desaťročia odolávať poveternostným vplyvom a svojimi úžitkovými vlastnosťami opäť získavajú medzi projektantami, ale aj stavebníkmi na obľube. Pri správnom návrhu celého strešného plášťa, je možné asfaltové pásy použiť aj na rekonštrukciu zatekajúcich striech z PVC fólií. Ich obrovskou výhodou je, že v prípade poruchy je kedykoľvek počas ich životnosti možné hydroizolačnú vrstvu opraviť natavením záplaty. Asfaltové pásy sa dnes dodávajú vo viacerých prevedeniach a na strechy sa s obľubou používajú pásy s posypom rôznych farieb, takže už vôbec nie sú jednotvárne.

V určitom období začali byť asfaltové pásy masívne nahrádzané zváranými plastovými fóliami, z ktorých sa vytváral jednovrstvový hydroizolačný systém. Plastové fólie majú rôzne chemické zloženie, na základe čoho sa mierne líšia aj ich aplikačné podmienky. Sú odolné voči ultrafialovému žiareniu, výkyvom teplôt a pomerne dobre odolávajú starnutiu. Neodolávajú však mechanickému poškodeniu. Žiaľ, staršie, zvetrané fólie nie je možné opraviť natavením záplaty, čím sa ich údržba stáva problematickou. Dnes už je preč doba, keď sa plastové strešné hydroizolačné fólie dodávali len v tmavšej sivej farbe. Lepšiu odrazivosť slnečných lúčov zabezpečia svetlejšie odtiene a k dispozícii sú aj farebné fólie.

Trh s hydroizolačnými materiálmi ponúka aj hydroizolácie nanášané v tekutom stave. Jednoduchosť ich aplikácie zvádza k ich všestrannému použitiu aj v amatérskych podmienkach. Vždy je však nutné bezpodmienečne dodržať podmienky aplikácie. Aj keď použitie týchto materiálov vyzerá ako mimoriadne jednoduché a všestranné, vždy je potrebné sa poradiť s odborníkmi a výber hydroizolačného systému pre konkrétne podmienky danej strechy dôkladne zvážiť.

Poistná izolácia šikmých striech

To, že žiadna skladaná strešná krytina nie je vodotesná, je známy fakt. Bežný dážď odvedie krytina bezpečne, avšak hnaný dážď počas extrémneho počasia, sa dostane aj pod krytinu. Pod krytinu sa môže dostať aj voda z roztápajúceho sa snehu alebo na jej spodnej strane môže kondenzovať vzdušná vlhkosť. Aj preto prišli na trh fólie poistnej hydroizolácie, ktoré pomáhajú odvádzať vodu, ktorá sa dostane pod krytinu a zároveň chránia aj vrstvy tepelnej izolácie pred vnikaním vlhkosti a vetra. Naviac sú fólie poistnej hydroizolácie difúzne otvorené, takže umožňujú, aby sa vlhkosť, ktorá sa z akéhokoľvek dôvodu dostala do strešného plášťa, odparovala.

Ide o jeden zo zásadných prvkov strešného plášťa. Dôležitý je jej vhodný výber podľa spôsobu aplikácie a takisto správna inštalácia vzhľadom na štruktúru strechy. Poistná hydroizolácia môže byť totiž kontaktná a bezkontaktná. Musí byť dostatočne pevná, chemicky odolná a stála voči UV žiareniu. Dôležitým faktorom je aj jej difúzna priepustnosť. Ide o špeciálnu fóliu, používajú sa aj materiály na báze asfaltu.

Pozor na problémy

Budúce problémy s pretekajúcou strechou väčšinou vznikajú už pri montáži, prípadne nesprávnym navrhnutím stavby strešného plášťa. Rekonštrukcia strechy si totiž podľa legislatívy nevyžaduje odborný projekt, takže často vidieť partie chlapov, ktorí nabehnú do akcie a postavia novú strechu behom pár dní. Ak by ste sa ich spýtali na rozdiely medzi kontaktnou a bezkontaktnou poistnou izoláciou, dosť škaredo by sa na vás pozerali.

A rozdiely sú veľké: bezkontaktná izolácia si vyžaduje prevetrávanie nad i pod hydroizolačným pásom. Ak sa dotýka debnenia alebo tepelnej izolácie, stráca svoje vlastnosti a začne cez ňu pretekať voda. Podobne ako cez stan v mieste, ktorého sa počas dažďa dotknete rukou – jeho stena začne byť vlhká. Vytvorenie odvetraného priestoru je náročné najmä pri komplikovanejších tvaroch striech, prechodoch komínov či vikieroch. Ak sa však zanedbá, boj s vlhkosťou a vodou je vopred prehratý a musí nastúpiť náročná rekonštrukcia.

Bezkontaktna- izolacia - dvakrat-prevetrana-strecha-nakres-zlozenie-a-konstrukcia-strechy

Obr.1 Bezkontaktná izolácia – dvakrát prevetraná strecha

Základom je správny výber fólie a následne kvalitné prelepenie všetkých spojov s požadovaným presahom v závislosti od sklonu strešného plášťa udaným výrobcom, aby bola hydroizolačná vrstva odolná voči prudkým zrážkam, ale i vetru. Inak sa môžu medzi jednotlivými pásmi vytvoriť medzery, cez ktoré bude pretekať voda. Ak sa fólia pri montáži poškodí, nesmie sa dodatočne zalepiť zospodu, ale ešte pred založením krytiny opraviť záplatou z obidvoch strán. Inak bude zatekať.

Kontaktna-izolacia - jeden-krat-prevetrana-strecha-nakres-zlozenie-a-konstrukcia-strechy

Obr. 2 Kontaktná izolácia – jeden krát prevetraná strecha

Dôležité je aj dôkladné napojenie difúznej fólie na prestupujúce potrubia či komínové telesá. Častou chybou realizačných tímov je nesprávne ukončenie poistnej hydroizolačnej vrstvy. Jej prilepenie na odkvapový plech zvrchu je nevyhnutnosťou.

Pri inštalácii poistnej hydroizolácie sú, tak ako pri mnohých ďalších častiach výstavby domu, dôležité práve detaily. Voda si nájde aj tú najmenšiu netesnosť a je viac než isté, že aj malé množstvo vlhkosti spôsobí časom veľké problémy, odhnívanie lát, krovu a tvorbu plesní. V tomto prípade preto dvakrát platí, že výber odborníkov sa vyplatí. Vodu nesmiete podceniť, dobre pozná fyziku!

Čo je dobré si zapamätať

    • Akákoľvek voda a vlhkosť v strešnom plášti je neželaným javom, ktorému je nutné predchádzať.
    • Hydroizolačným materiálom pre ploché strechy sú fólie z plastov a asfaltové pásy.
    • Hydroizolačnú funkciu šikmých striech plní krytina s poistnou hydroizoláciou.
    • Profesionálna montáž zabráni budúcim problémom so zatekaním.

 

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.