Svetlovody – dostanú svetlo aj tam, kde okná nemôžu

Jedným z predpokladov zdravého bývania je dostatok svetla. Prirodzené svetlo znižuje únavu zraku a vďaka nemu vidíme skutočné farby. Dnes už existuje technické riešenie, ktoré aj v miestnostiach bez okien dokáže zabezpečiť svetlo bez nutnosti svietenia žiarovkami, a to celkom zadarmo. Hovoríme o svetlovodoch.

Svetlovody poskytujú veľmi elegantné riešenie, keď pomocou vysokoodrazivých rúr so špeciálnou kupolou na streche privádzajú cez difúzor do interiéru množstvo príjemného denného svetla za slnečného dňa, ale aj pri zamračenej oblohe. Hodia sa do všetkých priestorov, v ktorých sa človek počas dňa zdržiava – do domácností, kancelárií i výrobných hál. Vďaka svetlovodom je možné priviesť denné svetlo prakticky do ktorejkoľvek miestnosti a tmavé miestnosti bez prístupu denného svetla sa môžu stať minulosťou.

Konštrukcia svetlovodov

Priesvitná kupola umiestnená na strešnej rovine, prípadne na fasáde budovy zachytáva slnečné svetlo a privádza ho cez vysokoodrazivú rúru – tubus – a difúzor do miestnosti, ktorú potrebujete presvetliť. Kupola je tvarovaná tak, aby bola schopná „pozbierať“ čo najviac svetla a aby nezachytávala na svojom povrchu nečistoty. Rokmi prevádzky nesmie zmeniť svoju farbu a nesmie ani skresľovať farebné spektrum slnečného žiarenia. Tubusy majú tvar valca. Ich vnútorný povrch je pokrytý reflexnou vrstvou z kremíka alebo zo striebra, ktoré sa nanášajú vo vákuu. Odrazivosť povrchu je okolo 95 %. Vrstva musí odolávať zmenám teplôt, nesmie časom praskať ani sa odlupovať. Od nej závisí funkčnosť svetlovodu počas celej záručnej lehoty, ktorá býva až 25 rokov.

Odrazivé vlastnosti tubusu sú také dobré, že dokáže denné svetlo doviesť do vzdialenosti 20 m, no v ponuke sú aj svetlovody schopné doviesť svetlo až 50 m od kupoly. Smerovanie svetlovodu je možné meniť pomocou nastaviteľných kolien. Zo strany interiéru je svetlovod, resp. jeho tubus ukončený difúzorom, ktorý môže byť namontovaný na strope alebo stene miestnosti. Difúzor je z materiálu, ktorý nesmie skresľovať farebné spektrum denného svetla a musí byť priepustný pre svetlo v maximálnej miere počas celého obdobia životnosti svetlovodu. Štruktúra materiálu zabezpečí rovnomerné rozptýlenie svetla v priestore. Pre chvíle, keď nebudete chcieť, aby denné svetlo prúdilo do interiéru, sú niektoré typy difúzorov vybavené zatemňovaním. Iné zas ponúkajú možnosť dovybavenia osvetlením, čím vám vznikne riešenie „dva v jednom“ – svetlovod a zároveň osvetľovacie teleso.

Energetická úspornosť

Svetlovody mnohých výrobcov sú schopné spĺňať aj náročné požiadavky na výstavbu pasívnych budov. Ide napríklad o úpravu difúzora, ktorý je vybavený izolačným dvojsklom plneným podobne ako strešné a fasádne okná – argónom. K izolačným vlastnostiam svetlovodov prispieva aj uzatvorený stĺpec vzduchu v tubuse, ktorý pôsobí ako izolant. Izolačné vlastnosti svetlovodov chránia v chladnom počasí pred stratami tepla a v letnom období pred prehrievaním interiéru.

Montáž svetlovodov

Svetlovody je optimálne inštalovať v priebehu výstavby alebo rekonštrukcie strechy. Ak sa rozhodnete pre ich dodatočnú montáž, zruční remeselníci vám ju spravia bez toho, aby narobili veľa neporiadku, a vy si budete môcť vychutnať pocit, ktorý opísali viacerí majitelia svetlovodov. Opakovane sa im totiž stáva, že pri odchode z miestnosti vybavenej svetlovodmi chcú vypnúť osvetlenie. Na inštaláciu svetlovodu nebudete potrebovať stavebné povolenie.

Svetlovody sú použiteľné pre všetky typy striech a strešných krytín a ich výrobcovia sú pripravení aj na atypické riešenia.

Na záver

Ak vás niekto bude presviedčať, že presvetlenie svetlovodmi je zbytočné a drahé, veď rovnaký efekt dosiahnete elektrickými svietidlami, tak overeným argumentom výrobcov je, že montáž dvoch svetlovodov predstavuje zvýšenie rozpočtu o maximálne 1 % ceny domu. Ide teda o zanedbateľnú investíciu do zdravého osvetlenia a komfortu bývania.

Čo je dobré zapamätať si?

  • Svetlovody dômyselným spôsobom privádzajú do interiéru prirodzené svetlo aj počas zamračeného dňa.
  • Technológia výroby svetlovodov prináša veľmi moderné riešenia pre každého zákazníka.
  • Svetlovody je možné namontovať aj dodatočne. Ich inštalácia nie je podmienená stavebným povolením.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.