Svetlíky na streche – ktoré púšťajú najviac svetla a sú vhodné pre váš typ strechy?

svetlik-na-streche

Myšlienka privedenia denného svetla do interiéru zhora je v poslednom období často skloňovaná. Tam, kde nie sú fasádne okná, je najznámejším a najúčinnejším riešením strešný svetlík. Pod pojmom svetlík si určite každý predstaví nejaký otvor v streche, ktorý by mal prepúšťať svetlo do interiéru. Súčasne by mal byť tak zhotovený, aby neprepúšťal zrážkové vody. Svetlíky sa masovo na výrobných halách, skladoch a poľnohospodárskych objektoch –  jednoducho tam, kde sú plusom akékoľvek svetelné zisky. Na menších objektoch, a teda aj na rodinných domoch sú už strešné svetlíky (t.j. zasklené presvetľovacie otvory) menej časté. Napriek tomu aj na rodinných domoch – či už s rovnou, alebo šikmou strechou – môže mať svetlík svoje opodstatnenie.

svetlik-na-streche

Základné funkcie svetlíka

V princípe je svetlík strešné okno so štvorcovým alebo obdĺžnikovým tvarom, obvykle menší ako bežné strešné okno. Svetlík však môže byť aj vypuklý (kopulovitý). Kde všade má uplatnenie? Napríklad na presvetlenie povál domov so šikmými strechami sa svetlíky využívajú od nepamäti. A keďže podstrešné priestory majú tendenciu prehrievať sa a teplotu (a vlhkosť) v podstreší je niekedy dobré aj regulovať, veľká väčšina aj tých najjednoduchších svetlíkov je otvárateľná. Samozrejme, na povale (a inde) nie je problém svietiť aj elektrickou lampou, ale prirodzené svetlo má svoje opodstatnenie. Niekedy doslova stačí, aby sme mali orientačné osvetlenie – napríklad na schodiskách alebo v iných komunikačných priestoroch. Aj tu skvele poslúži svetlík, ktorý sa pri stavbe domu jednoducho vsadí do strešného plášťa a jeho užitočnú funkciu si už len bezplatne užívame. To platí pre šikmé, aj pre ploché strechy.

Pridané funkcie

Ak už riešime otvor v strešnej konštrukcii so všetkým, čo s tým súvisí, mali by sme popri funkcii presvetlenia a prevetrávania zobrať do úvahy aj ďalšie možnosti využitia svetlíka. Patrí k nim napríklad možnosť výlezu na (šikmú) strechu. To nám už, samozrejme, nepostačí malý svetlík 50 x 50 cm. Tu budeme musieť uvažovať o rozmere minimálne 60 x 60, alebo dokonca 60 x 90 cm, aby sme v prípade potreby mohli vyliezť na strechu my či kominár. Určite nie je na škodu, ak je v takomto prípade svetlík v blízkosti komína. A aj keď výlety na strechu nebudú časté, investícia do nepatrne väčšieho svetlíka sa určite oplatí. Cez výlezový svetlík však môžeme aj 2- až 3-krát do roka – aspoň vizuálne – skontrolovať, ako je na tom naša strešná krytina alebo lemovanie okolo komína.

svetlik-na-streche-sikma-strecha

Funkcie, ktoré si (občas) protirečia

Povedali sme si už, že od svetlíka primárne očakávame svetlo (do interiéru). Aj v rôznych dodatočne zobytnených podkroviach máme možnosť vidieť efektne presvetlené priestory. Nie cez klasické otvárateľné strešné okná, ale cez vysoko umiestnené kopulovité svetlíky. Svetelné zisky boli vynikajúce, estetický zážitok mimoriadny. Investor však podcenil efekt prehrievania, ktorý so svetelnými ziskami prišiel. Nadštandardné kopulovité svetlíky tu totiž pôsobili ako šošovky. Vytvárali doslova efekt skleníka, čo by bolo vyhovujúce v zime, prijateľné v prechodných obdobiach, avšak neprijateľné minimálne 4 – 5 mesiacov v roku. Takže pokiaľ nám niekde učaroval efekt zhora prúdiaceho presvetlenia podstrešného priestoru, majme na pamäti, že veľa svetla môže priniesť aj veľa tepla. Toto dokážeme eliminovať v zásade tromi spôsobmi:

   • funkciou elektrického otvárania svetlíkov (zbytočne drahé riešenie),
   • klimatizáciou (ešte drahšie riešenie),
   • situovaním presvetľovacích otvorov smerom na sever, resp. severovýchod.
  kopulovy-kruhovy-svetlik-interier
  Interiér domu s kopulovým (kruhovým) svetlíkom.

  Akceptovateľným riešením je ešte východná strana. Avšak juh a západ sú vyslovene nevhodné a orientovaním presvetľovacích otvorov (ale aj strešných okien) na tieto svetové strany si zarobíme na problémy s prehrievaním. Takže: pokiaľ budeme sledovať parameter svetelných ziskov, pamätajme, že sú tu aj sprievodné javy, ktoré bude potrebné eliminovať.

  Najčastejšie využívané tvary svetlíkov

  • pásové oblúkové
  • pásové sedlové
  • pásové lichobežníkové
  • pultové
  • šedové
  • bodové kopulové
  • bodové ihlanové

  Väčšina z nich je vhodná pre priemyselné objekty, avšak aj pre ploché strechy rodinných domov. Bodové pultové a bodové kopulové sa používajú aj na domoch so šikmými strechami.

  Viac prirodzeného svetla znamená viac pohody

  Ak hovoríme o svetlíkoch a presvetlení interiéru prirodzeným svetlom, nemôžeme nespomenúť syndróm tzv. chorých budov. Ide o budovy, kde sa ľudia pohybujú v priestoroch bez kontaktu s prirodzeným svetlom. Je totiž preukázané, že kontakt s prirodzeným svetlom má pozitívny vplyv na našu duševnú pohodu. Aj preto sa objavili viaceré riešenia, ako priviesť do interiéru budov čo najviac prirodzeného svetla. Riešení je niekoľko, avšak jedno z nich je dosť podobné princípu privedenia svetla cez strešný svetlík. Ide o riešenie, pre ktoré sa v slovenčine ujal názov svetlovod.

  Svetlovod

  Svetlovod by sme v zmysle jeho účinnosti (úžitku) mohli prirovnať k svetlíku. Dokonca aj kupola na streche by mohla niekoho zmiasť, že ide o svetlík. Svetlovod je pomerne nové riešenie. Na rozdiel od svetlíka, ktorý priamo privádza (horné) svetlo do interiéru, svetlovod je flexibilná pokovovaná rúra (hadica) s odrazivosťou až 98 %. Takže svetlovod môže priviesť prirodzené svetlo aj na miesta, kde to donedávna ešte nebolo možné. Dĺžka svetlovodného tubusu môže byť, výnimočne až 50 metrov. a čiastočne ho možno aj ohýbať. Pokiaľ sme v prípade svetlíka uvádzali ako najvhodnejšiu orientáciu sever, v prípade svetlovodu je to práve juh. Umožňujú to veľmi dobré izolačné vlastnosti svetlovodov, keď k izolačným vlastnostiam prispieva uzatvorený stĺpec vzduchu v tubuse a moderná konštrukcia difúzorov, ktoré sú podobne, ako strešné okná, vybavené izolačnými dvojsklami s medzipriestorom plneným argónom. Výhodou svetlovodu je, že ho v rámci domu môžeme vyústiť kamkoľvek (schodisko, chodbička na prízemí, WC, kúpeľňa), na strope i zvislej stene, preto určite nájde svoje uplatnenie aj pri rekonštrukciách starších domov. Nevýhodou je, naopak, jeho vyššia cena, ktorá ho v súčasnosti mierne diskvalifikuje. Skúsenosti z praxe však hovoria o ich čoraz väčšej obľube.

  svetlovod-exterier
  Svetlovod z vonkajšej strany strechy.
  svetlovod-interier
  Svetlovody aplikované v interiéri.

  Presvetľovacia škridla ako možné riešenie

  Ak ste sa inšpirovali naším článkom a zaujala vás myšlienka priviesť trochu prirodzeného (aspoň orientačného) denného svetla trebárs na povalu, existuje aj jedno veľmi jednoduché a pritom účinné riešenie, spočívajúce vo výmene niekoľkých škridiel za presvetľovacie. Dnes ich má v ponuke každý väčší výrobca škridly. Jedinou nevýhodou takejto škridly je, že plní iba jeden účel – presvetlenie. Takže ak by sme chceli skĺbiť viacero ďalších funkcií – vetranie, výlez na strechu a pod.–, treba siahnuť po starom dobrom svetlíku.

  presvetlovacia-skridla

  Čo je dobré zapamätať si

  • Svetlíky – najmä väčších rozmerov a vo väčšom počte – neinštalujme na strechy s južnou a západnou orientáciou.
  • Naopak, inštalovať zaústenie svetlovodov na strechy s južnou a západnou orientáciou je výhodné.
  • Ak sa rozhodneme pre svetlík, tak radšej otvárací a aj s možnosťou výlezu na strechu.
  • Viac prirodzeného svetla v interiéri znamená nielen viac pohody, ale aj nižšie účty za elektrinu.
  • Pri výbere svetlíka berme do úvahy aj jeho parametre a radšej si zvoľme kvalitnejší s dvojitým zasklením.
  • Ak potrebujeme presvetliť schodisko na poschodie, pokojne postačí svetlík. Ak uvažujeme o svetlíku nad strechou podkrovia, ktoré plánujeme zobytniť, radšej sa rovno rozhodnime pre plnohodnotné strešné okno. Bude síce drahšie, ale ušetríme si zbytočné starosti, keď sa pustíme do prestavby podkrovia.
  • V prípade, že sa má toto strešné okno nachádzať na južnej alebo západnej strane, radšej pouvažujme nad vikiermi, ktoré neprepúšťajú do interiéru toľko nežiaduceho tepla ako strešné okno.

  Komentáre

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Fill out this field
  Fill out this field
  Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.