Inšpirácie:
Ako vybrať farbu krytiny pre rôzne tvary strechy

Každý kút sveta je zaujímavý svojou typickou architektúrou. Či už Taliansko s kamennými domčekmi na vidieku, ale aj mestskou prísnou symetriou vychádzajúcou z racionalizmu z prvej polovice 20. storočia, alebo vysoké čínske pagody či náboženstvom ovplyvnená islamská architektúra tvorená kupolami a oblúkmi. Svet nám ponúka nespočetne veľa inšpirácií – moderných alebo typizujúcich miestnu atmosféru.

Nezabúdajme však na to, že i Slovensko má svoj vlastný štýl. Typický ráz našej nádhernej hornatej krajiny nedovoľuje niektorým štýlom vyznieť prirodzene a vkusne, preto je dôležité dom prispôsobiť jeho okoliu. Vyhneme sa tak nevkusu, na ktorý by ľudia už z diaľky ukazovali prstom. Pre dokonalé zladenie farby strechy s fasádou sme pripravili podrobného sprievodcu, e-book Ako obliecť dom, v ktorom vás naučíme nielen pochopiť princíp estetickej kombinácie farieb, ale podrobne predstavíme aj jednotlivé štýly, vďaka čomu si môžete nájsť práve ten váš.

Červená krytina:
nestarnúca klasika

Červená je azda najtypickejšia farba strechy. Dôvodom je zrejme fakt, že medzi prvé vyrobené škridly, ktoré nahradili prírodné materiály ako drevo či slama, patrili pálené škridly vyrobené z hliny. Prirodzená farba týchto materiálov mala, podobne ako tehla, červenú farbu.

Dnešné krytiny majú rôzne odtiene červenej, pričom medzi najpopulárnejšie patria:

  • klasická červená krytina,
  • tehlovo červená krytina,
  • sýtejšia, višňovo červená krytina.

Čierna a antracitová krytina:
moderná lahôdka

Farba, ktorá patrí v súčasnosti k veľkým trendom v stavebníctve. Jej popularita stále stúpa, vďaka čomu môžeme sledovať zaujímavé riešenia novostavieb na viacerých miestach Slovenska. Na streche pôsobí moderne, elegantne a s vhodným zladením fasády aj luxusne.

Aj čierna môže mať viacero odtieňov:

  • klasická sýta čierna krytina,
  • antracitová krytina,
  • sivá krytina.
  • Podľa nami realizovaného prieskumu patrí čierna krytina medzi najpopulárnejšie farby strechy na Slovensku.
Synus Základná škridla Carbon

Hnedá krytina:
zemitosť a prirodzenosť

Pokiaľ ste sa nenašli ani v klasickej červenej, ani v príliš tmavej farbe krytiny, hnedá môže byť ideálnou voľbou, ktorá sa ponesie ruka v ruke s vašou estetikou. Hnedá krytina sa veľmi pekne kombinuje či už s kontrastnou fasádou v bielej, alebo s fasádou podobnej farby v štýle tón v tóne, vďaka čomu vyčarí harmonický exteriér.

Stredomorská krytina:
lúče slnka po celý rok

Moderná strecha nemusí byť len jednofarebná. Veľmi populárnymi odtieňmi krytiny sú aj tzv. melírované či stredomorské farby rozšírené najmä na pobrežiach Stredozemného mora, v Taliansku, Chorvátsku, Španielsku či Grécku. Prečo nemať pocit dovolenky pri mori po celý rok, no najmä v príjemných slnečných dňoch spojených s jarou a letom?

Ešte viac inšpirácií

Neustále pre vás aktualizujeme galériu realizácií, v ktorej si môžete nájsť vzor aj pre vašu budúcu strechu, jej tvar a celkové prevedenie exteriéru. Navštívte sekciu s našimi strešnými referenciami.