Máte v streche kunu?

kuna-v-streche-co-robit-

Kuny sa nepovažujú za príjemné spolubývajúce. Sú nepriateľmi hlodavcov a vtáčích hniezd, ale aj úľov. Pochutnajú si aj na lesnom alebo záhradnom ovocí. Veľmi rady preto žijú v blízkosti ľudských obydlí. Svojimi drobnými ostrými zúbkami ochutnajú a rozhryzú všetko, čo im príde do cesty. Terčom ich záujmu sa veľmi často stávajú strechy. Vrstva tepelnej izolácie v nich je pre kuny priam výzvou na vytvorenie obydlia s množstvom chodbičiek. Tepelnú izoláciu premiestňujú a udupú podľa vlastných predstáv. Nevyhnú sa strešným fóliám a za pochúťku považujú zrejme všetky káble alebo hadice, ktoré im v ich stavebnom úsilí prídu do cesty. Na dôvažok si v novovybudovaných priestoroch vytvoria aj záchody. Komu sa raz v streche usídlila kuna, vie, o čom je reč. Ceníme si však každého, kto sa ich rozhodne zo svojho obydlia vyhnať humánne bez použitia čohokoľvek, čo by im spôsobilo týranie a bolesť.

kuna-v-streche-co-robit

Čo so strechou, v ktorej sa usídlili kuny?

Na trhu sú dostupné plašiče pracujúce na princípe vysielania zvukov s určitými frekvenciami, ktoré sú pre kuny nepríjemné do takej miery, že opustia „okupované“ priestory. O účinku týchto zariadení nebudeme polemizovať. V ponuke sa určite nájdu také, ktoré nefungujú a verme, že sa dajú kúpiť aj také, na ktoré sa dá spoľahnúť. Zbaviť sa kuny jej otrávením mnohí nepovažujú za humánne, aj keď sa jedná o škodcu. Prijateľnejším riešením je použitie pasce – klietky, do ktorej sa bezbolestne chytí a potom môže byť vypustená v lese. Lapenie do pasce či trávenie jedom však nezaručia, že sa skôr či neskôr zjaví ďalšia kuna, v prevencii môže pomôcť plašič.

Žiaľ, investícia do plašiča kún je len úvodnou a v podstate veľmi symbolickou investíciou. Skoro určite sa nevyhnete rekonštrukcii strechy. Kuny totiž vedia vrstvy strešného plášťa pomerne v krátkej dobe poškodiť tak, že sa stane nefunkčný. Nielen, že v ňom vzniknú tepelné mosty, ale stane sa aj hygienicky chybným. Kuny sú nosičmi prašiviny, besnoty, vonkajších i vnútorných parazitov. Svoje teritórium si podobne, ako iné zvieratá, pravidelne značkujú močom a trusom. K šíreniu zápachu prispieva aj znášanie zdochlín hlodavcov a vtákov.

poskodena-izolacia
Izolácia poškodená kunou

Odborník najskôr preskúma vašu strechu a navrhne spôsob jej rekonštrukcie a sanácie poškodení spôsobených kunami. V závislosti od skladby celého strešného plášťa a po dohode s majiteľom stavby sa pristúpi k jeho rozobratiu z vnútornej alebo z vonkajšej strany. Určite bude nutná výmena tepelnej izolácie a poškodených strešných fólií.

V prípade rekonštrukcie z vnútornej strany sa nebude rozoberať strešná krytina. Strecha ostane teda po celý čas v hydroizolačnom stave. Bude však potrebné rozobrať a po zaizolovaní nanovo namontovať podhľady. Priebeh rekonštrukcie bude spojený s prenášaním veľkého množstva odpadov a stavebných hmôt cez obytné priestory, čo je sprevádzané prašnosťou a znečistením.

V prípade rekonštrukcie z vonkajšej strany sa nebude zasahovať do podstrešných priestorov. Celú rekonštrukciu je možné naplánovať tak, že obytné priestory ostanú nedotknuté. Zvýšenú pozornosť je nutné venovať ochrane strechy pred zrážkami. Práce sa začnú rozobratím krytiny. Niektoré skladané krytiny je možné rozobrať tak, že sa budú dať opätovne použiť. Treba však počítať s tým, že aj pri najväčšej opatrnosti sa časť šablón poškodí a bude ich potrebné nahradiť novými. Po rozobratí krytiny bude nasledovať demontáž latovania a kontralát, výmena tepelnej izolácie a poškodených strešných fólií. Nová izolácia sa prekryje fóliou poistnej hydroizolácie, ktorá sa na krokvy upevní pomocou kontralát. Ďalší postup závisí od použitej strešnej krytiny.

kuna-v-streche-poskodenie
Poškodená strecha činnosťou kuny

V oboch prípadoch je potrebné pri väčšom znečistení krovu aplikovať dezinfekciu. Nutnosťou je vymeniť plastový ochranný pás proti vtákom za kovový, dôsledne ho v odkvapovej hrane upevniť tak, aby nedochádzalo k jeho zvlneniu a dobre priliehal k latovaniu. Dnes sú už k dispozícii aj tvarované kovové pásy vysekávané z perforovaného plechu, nahrádzajúce ochrannú vetraciu mriežku v tvare hrebeňa pod tvarovanými škridlami. Boj proti kunám priniesol na trh aj ďalšie vylepšenie. Je ním masívny celokovový vetrací pás hrebeňa vyrobený lisovaním a vysekávaním z perforovaného plechu. Takéto doplnky strechy vytvoria nepreniknuteľnú bariéru a spoľahlivo zahatajú kunám cestu do vašej strechy  v mieste hrebeňa a odkvapovej hrany. Ak teda máte problém s kunami a púšťate sa do rekonštrukcie strechy, informujte sa u strechárskych firiem na tieto možnosti.

Na záver niečo bez záruky

Babské recepty, ktoré by mohli kunám znepríjemniť život:

  • vraj by mohli pomôcť ľudské vlasy rozmiestnené vo väčšom množstve v strešnom plášti, alebo aspoň v miestach, kadiaľ by kuny mohli do strechy vchádzať,
  • veľmi dobrú službu vraj urobia aj mačacie chlpy a výkaly,
  • údajne pomáhajú voňavé „zavesítka“ do wc mís,
  • niektorí majú dobré skúsenosti s púšťaním hlasnej hudby v podkroví, metal a rock vyhráva 😊

…a ak nič nepomôže, berte to z tej lepšej stránky. Kuny vás zbavia aspoň myší a potkanov.

Čo je dobré si zapamätať?

  • Kuny, zvlášť pri lesných oblastiach, sú veľmi nepríjemné zvieratá spôsobujúce veľké škody predovšetkým na zateplených strechách.
  • V prípade osídlenia strechy kunami, sa pravdepodobne nevyhnete celkovej rekonštrukcii strechy, ktorá je finančne veľmi nákladná.
  • Ak máte strechu poškodenú kunami, rekonštruovať ju možno z vnútornej alebo z vonkajšej strany.
  • Vhodný spôsob rekonštrukcie by mal navrhnúť, po dohode s majiteľom stavby, odborník.
  • Ak v streche zatiaľ kunu nemáte a bývate v oblasti, kde kuny žijú, nezabudnite včas vykonať preventívne opatrenia, ktoré vstupu kún do strechy zabránia.
  • Pri návrhu technického riešenia rekonštrukcie strechy a opatrení proti vniknutiu kún do nej, sa informujte na inovatívne prvky zabraňujúce vniknutiu týchto živočíchov do strešného plášťa.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.