SOS: Mám pod strechou včely, osy a sršne

Strešné konštrukcie sú spravidla suché a teplé miesta, priam predurčené na to, aby sa v nich usídlilo mnoho živočíchov, ktoré v nich vedia napáchať nemalé škody. V strešných konštrukciách sa tak možno stretnúť s vtákmi, kunami, rôznymi hlodavcami, netopiermi, ale aj hmyzom.

Ak z našej úvahy vyjmeme drevokazný hmyz, ktorého sa v prípade výskytu budeme potrebovať zbaviť za každú cenu a akýmikoľvek prostriedkami, tak ďalším hmyzom, ktorý veľmi často osídľuje strešné plášte a miesta pod strechou, sú včely, osy a sršne. Všetok tento hmyz vzbudzuje v ľuďoch rešpekt, lebo za nepriaznivých okolností vie človeku ublížiť a vo výnimočných prípadoch spôsobiť veľmi ťažké zdravotné problémy, ktoré sa môžu skončiť až fatálne.

S kým máte dočinenia?

Osy, včely a sršne patria do radu blanokrídlovcov (Hymenoptera), ktorý podľa odborných zdrojov zastrešuje asi 250 000 druhov hmyzu, z ktorých v Európe žije asi 10 000 druhov. Konkrétne osy a sršne patria do čeľade Vespidae a včely a čmeliaky do čeľade Apidae. Blanokrídlovce majú tri páry nôh a dva páry blanitých krídel. Ich nepriamy vývoj s dokonalou premenou má štyri štádiá: vajíčko – larva – kukla – dospelý jedinec. Všetky spomenuté skupiny sú bodavým hmyzom, ktorý má žihadlo, pričom včely majú žihadlá s háčikmi určené výhradne na obranu. Po bodnutí o ne prichádzajú a následne umierajú. Osy a sršne majú hladké žihadlá určené na lov a schopné opätovného bodnutia.

Včely sa živia nektárom a peľom, ktorý zbierajú z kvitnúcich rastlín, čím ich zároveň opeľujú. Žijú spoločensky v rôznych dutinách alebo v úľoch, kde si z vosku budujú dômyselné sústavy plástov. V týchto zhromažďujú nazbieraný nektár, ktorý spracovávajú v tráviacom ústrojenstve. Po jeho dostatočnom zahustení bunku zaviečkujú. Prezimovávajú tak, že v spoločenstve ostáva kráľovná a včielky robotnice, ktoré žijú z pripravených zásob. Ich prínosom je okrem opeľovania predovšetkým znáška medu, ale aj tvorba sprievodných produktov ako vosk, propolis, materská kašička a včelí jed.

vcela-strecha

Osy žijú tiež v spoločenstvách. Stavajú si hniezdo z buničiny, ktoré má vakovitý tvar, umiestnené na suchom mieste, napríklad pod strechou alebo v dutine stromu. Dospelé osy sa živia prevažne nektárom, prezretým ovocím, nepohrdnú ani sladkými dobrotami z ľudskej ríše. Osy sú veľmi užitočné tým, že lovia obrovské množstvá múch, húseníc a iného hmyzu. Ten po rozžutí vyvrátia larvám, ktoré takto kŕmia. Nezanedbateľný prínos ôs je aj v tom, že prispievajú k opeľovaniu rastlín. Na rozdiel od včiel zimu prežíva len osa kráľovná.

osa-strecha

Život sršňa je veľmi podobný životu osy. Je to taktiež spoločenský hmyz žijúci v kolónii, ktorej hlavou je kráľovná. O ostatné sa starajú neplodné robotnice. Larvy sú kŕmené hmyzom, predovšetkým muchami, ale aj osami, včelami, prípadne vážkami, nočnými motýľmi a pod. Dospelé jedince sa živia najčastejšie nektárom a sladkou šťavou z ovocia. Na zimu si nepripravujú zásoby, keďže tú prežívajú len oplodnené kráľovné, ktoré na jar zakladajú nové kolónie. V tom čase sa zvyknú živiť aj hmyzom, aby získali potrebné bielkoviny. Hniezdo oválneho tvaru z buničiny si stavajú na jednu sezónu. Zvykne mať priemer až 80 centimetrov. Koncom septembra zvyčajne zanikne. Do nástupu chladných dní ho opustia všetky sršne. Na jar sršne toto hniezdo v žiadnom prípade nepoužijú. Postavia si vždy nové. Podobne ako je to u ôs, hniezdo sršňov môžete nájsť najčastejšie v dutinách stromov alebo v podkroví starých domov.

srsen-strecha

Čo robiť?

Včely, osy ani sršne nie sú útočné. Neútočia, pokiaľ sa necítia byť ohrozené. Ak človek nie je na jed tohto hmyzu alergický, nie je preňho jed nebezpečný. Dokonca jed sršňov je menej toxický ako jed včiel. Vzhľadom na obsah špecifických látok je však ich uštipnutie bolestivejšie. Zdravý človek by mal zniesť uštipnutie až niekoľkých desiatok kusov tohto hmyzu. V prípade výskytu bodavého hmyzu v blízkosti vášho príbytku ide aj napriek tomu o pomerne nepríjemný problém. Vzhľadom na jeho užitočnosť by sme však vždy mali hľadať spôsoby, ktorými zamedzíme výskyt tohto hmyzu a nie, ako ho vyhubíme.

Ak sa vám pod strechou usídlili včely, určite vám pomôže včelár, prípadne sa môžete obrátiť na hasičský zbor, ktorý má kontakty na včelárov a zasiahnuť môžu spoločne aj na menej prístupných miestach.

osie-hniezdo-v-streche

Osy a sršne sú v podstate problémom jednej sezóny. V predchádzajúcej časti dnešného príspevku uvádzame, že sršne svoje hniezda opúšťajú a u ôs prežíva zimu len osa kráľovná. Po jesennom ochladení možno teda hniezda bez obáv zlikvidovať. Mnohým majiteľom nehnuteľností sa osvedčilo vešanie falošných hniezd, ktoré sa dajú kúpiť alebo vytvoriť z papierového vreca. Hmyz bude považovať teritórium za obsadené a hniezdo si pôjde budovať inam. Ak už hniezdo ôs alebo sršňov vo svojom okolí máte, pomôcť vám môže zmes rozdrveného klinčeka, nastrúhanej citrónovej kôry a čili, ktorú tento hmyz neznáša. Uvedenú zmes rozmiestnite na viacerých miestach. Dobrú službu urobí aj sviečka s vôňou citróna. Smäd uhasíte a hmyz odradíte aj vtedy, ak sladkú limonádu nahradíte počas posedenia na terase sviežou citronádou. Niektorí nedajú dopustiť na rozotretý cesnak s čili, do ktorého namočia paličky a rozvešajú ich v okolí. Pomáha vraj aj potrieť octom zárubne okien a dverí.

 

Určite urobíte dobre, ak vykonáte aj niektoré ďalšie opatrenia, ktorými nebudete lákať tento hmyz k svojim príbytkom. Ak vám bude na záhrade dozrievať ovocie, nepripustite, aby poškodené, nahnité a nakvasené plody ostávali pod stromami. Pozbierajte ich a uložte do kompostu. Ak je tento v blízkosti domu alebo terasy, na ktorej chcete tráviť svoj voľný čas, ovocie prikryte vrstvou zeminy alebo pokosenej trávy. Ak máte psy alebo mačky, nikdy nenechávajte zvyšky ich potravy v miskách. Sú veľmi rýchlou alternatívou potravy pre osy a sršne, ktorú veľmi rady využijú.

Neodporúčame zabíjať jednotlivé osy alebo sršne. Po smrti totiž tento hmyz uvoľňuje látky, ktoré signalizujú ostatným, že v blízkosti je nebezpečenstvo. Môžu priletieť a začať útočiť. Tento hmyz neprovokujte a zbytočne nenaháňajte. Podráždite ho a vyvoláte útočnú reakciu. Ak situáciu naozaj neviete zvládnuť, obráťte sa na deratizátora.

deratizator-osy-strecha

Prvá pomoc

Ak náhodou utŕžite žihadlo, je dobré vyberať ho pinzetou. Na jeho konci je totiž vačok s jedom, ktorý by ste si vytlačili pod pokožku. Miesto vpichu vydezinfikujte a potrite vhodným krémom z lekárne. Ak ho nemáte, osvedčuje sa priložiť plátok cibule, prípadne postihnuté miesto chladiť. Ak postihnutá osoba začína opúchať alebo ťažšie dýchať, vracať a pod., neváhajte s návštevou pohotovosti. Osoby, ktoré vedia, že sú na uštipnutie bodavým hmyzom alergické, musia mať spravidla potrebný liek pri sebe.

Čo je dobré zapamätať si?

 • Včely, osy i sršne sú užitočný hmyz, preto ho netreba za každú cenu likvidovať.
 • Bodavý hmyz nie je útočný, ak ho nebudete dráždiť. Ublíži vám naozaj len omylom.
 • Obmedziť výskyt bodavého hmyzu vo svojom okolí môžete aj jednoduchými hygienickými opatreniami.
 • V prípade alergickej reakcie uštipnutého volajte pohotovosť.

Podobné články

Komentáre

4 komentáre. Leave new

 • Dobrý deň máme na dvore srsne chcem to odstrnit aby neboli mám dety a potrebujem na to odborníka aby to odstránilo lebo sa bojím že ich stipne ďakujem

  Odpovedať
  • Dobrý deň, správne ako píšete – na odstránenie sršňov si radšej zavolajte odborníka. Žiaľ kontakt Vám nevieme sprostredkovať, nakoľko s takýmito špecialistami nespolupracujeme. Odporúčame Vám vyhľadať si príslušné firmy z okolia na internete. Držíme palce s riešením problému. Tím Krytina.sk

   Odpovedať
 • Mame doma včely úľ chcem sa spytat ako sa ho mam zbavit?

  Odpovedať
 • dobry den, na loggi mame usidlene vcielky, v drevenej zvonkohre.viete mi poradit odbornika?

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.