Podbitie presahu strechy

strechy-podbitie-muz-rebrik-lesenie

Občas sa na internetových portáloch, ktoré majú dočinenia so stavebníctvom, stretávame s diskusiami na tému, aké podbitie strechy je vhodnejšie, bezúdržbovejšie, prípadne menej komplikované. Stavebníci často skloňujú aj cenové hľadisko. V princípe možno povedať, že o podbití by mal rozhodovať projektant, pretože ten určuje aj celkový koncept objektu. Keďže však zmena je život a navyše žijeme v dobe, keď radi siahame po individuálnych riešeniach, pozrime sa, aké sú základné možnosti podbitia strechy a aké sú ich klady a zápory.

Základné rozdelenie podbitia strechy

1/ Podbitie drevenými doskami (nižšia cena, vyššie nároky na údržbu)

2/ Omietané podbitie (vyššia cena, viac-menej nulové náklady na údržbu)

3/ Alternatívne riešenia: plasty resp. drevoplasty imitujúce drevo, trapézový plech s potlačou, hladký plech (vyššia cena, viac-menej nulové náklady na údržbu)

Podbitie drevenými doskami

Podbitie doskami je vhodné najmä v podhorských oblastiach a na objektoch vidieckeho a rekreačného charakteru. Najčastejšie sa používa tatranský profil alebo palubovky z rôznych druhov drevín. Drevo je krásny prírodný materiál, dobre vyzerá, dobre sa s ním pracuje, má však jednu necnosť (v porovnaní napr. s omietaným podbitím), a tou je potreba údržby v závislosti od použitej dreviny, ale takisto od spôsobu a intenzity vystavenia vplyvom počasia (dážď, sneh, vietor, slnko…).

Podbitie presahu strechy doskami určite patrí k tým menej komplikovaným, menej pracným a aj k menej finančne náročným spôsobom. Svoju funkciu určite splní obloženie smrekovými palubovkami, ktoré možno v najmenších hrúbkach dostať od 10 €/m2. Na výber je však veľké množstvo drevín s rôznou farbou aj kresbou, ale aj životnosťou a nárokmi na údržbu. Pre životnosť dreveného obloženia je, okrem jeho správnej montáže, rozhodujúca aj povrchová úprava náterom, ktorú si väčšina drevín vyžaduje. Pre náterové hmoty platí, že za kvalitu si treba priplatiť. Kvalitnejšie materiály sú však trvácnejšie a obnovovať ich bude potrebné s väčšími časovými odstupmi, čím sa ich použitie stáva efektívnejším.

strecha-drevo-podbitie-odkvap
Podbitie strechy drevom (zdroj: srubimsrub.by)

Omietané podbitie

Omietané podbitie je vhodnejšie pre domy a vily mestskejšieho charakteru. Nie je to však podmienkou − záleží v podstate od projektu. Podbitie presahu strechy určené na finalizáciu tenkovrstvovou omietkou môže mať rôzne podklady. Najčastejšie to bývajú OSB dosky, alebo iné aglomerované plošné stavebné materiály, na ktoré sa nalepí doskový polystyrén. Jeho povrch sa spevní vrstvou lepidla s vnorenou sklotextilnou sieťkou, napenetruje a upraví finálnou vrstvou tenkovrstvovej omietky s farebným odtieňom korešpondujúcim s omietkou fasády.

Z popisu je zrejmé, že toto riešenie je komplikovanejšie a teda aj cenovo náročnejšie. V každom prípade však treba povedať, že ide o riešenie, ktoré je na mnoho rokov prakticky bezúdržbové.

omietka-strecha-podbitie-odkvap-lesenie

Alternatívne riešenia

Po alternatívnych riešeniach úpravy podbitia presahu strechy siahajú stavebníci z viacerých dôvodov. Jedným z nich môže byť, že inklinujú k drevu, avšak si uvedomujú, že drevo je značne chúlostivé, a preto siahnu napríklad po imitácii dreva v podobe plastových alebo drevoplastových dosiek. Takéto riešenie môže byť v niektorých prípadoch o 100 až 200 % drahšie, avšak v každom prípade bude bezúdržbové. Podobne je to aj s trapézovými plechmi s potlačou imitujúcou drevo. Výsledne má podbitie vzhľad veľmi podobný podbitiu z tatranského profilu.

Úplne inou kategóriou je vytvorenie ochrany podbitia presahu strechy za pomoci hladkých plechov. Tieto sa inštalujú na podkladový rošt alebo súvislú vrstvu podkladových dosiek za použitia známej technológie pre drážkované (falcované) krytiny. Ide o najnáročnejší technologický postup, ktorým však budova získa perfektnú ochranu pred poveternostnými vplyvmi s vynikajúcimi estetickými parametrami. Posledne menovaný typ podbitia môže materiálovo i technologicky korešpondovať s pokrytím strechy alebo aj fasády. Rozhodnutie je v rukách projektanta a investora.

strecha-podbitie-odkvap-drevo-plast
Podbitie strechy drevoplastom (zdroj: euroskat.ru)

Čo je dobré si zapamätať

  • Domy staviame nielen na bývanie, ale aj na krásu. Komplexné riešenie fasády a strechy by malo preto zohľadňovať všeobecné estetické kritériá.
  • Nie je dobré podceniť taký detail, ako podbitie strechy, ktoré je doslova každému na očiach. Ak si nie sme istí, aké riešenie použiť, vyskúšajme vizualizáciu
  • Vyššia investícia do realizácie podbitia strechy znamená vyššiu mieru bezúdržbovosti.
  • Realizácia podbitia strechy je náročná na zvládnutie technologických postupov, ako aj mnohých detailov. Odporúčame preto využiť služby profesionálov.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.