Akú životnosť má strecha a čo všetko ju ovplyvňuje?

aku-zivotnost-ma-strecha

Keď sa stavebník rozhoduje pre strešnú krytinu, veľakrát to býva skôr srdcom než rozumom. Nový dom musí mať krásnu fasádu, v oknách muškáty a nádhernú strechu. Takú, akú si manželka vysnívala, keď boli mladomanželia na svojej prvej dovolenke v zahraničí. Konkrétny materiál, jeho parametre a cena sú často druhoradé. A čo životnosť?

Rozdelenie krytín podľa materiálov

Najskôr si povedzme, že dnes je na stavebnom trhu množstvo zaujímavých materiálov. V princípe ich môžeme rozdeliť na škridly – pálené a betónové, na krytiny plechové – profilované a rovné, ďalej bitúmenové, cementovláknité… A taktiež drevené (šindeľ). Mimoriadne postavenie medzi plechovými krytinami má meď, ktorá sa používa najmä na vzácne historické budovy, a úplne unikátna je bridlica.

Čo všetko ovplyvňuje životnosť krytiny

Po prvé je to kvalita samotného výrobku. Nie je plech ako plech a nie je škridla ako škridla. Po druhé kvalita montáže. Profesionálna montáž je predpokladom aj toho, že materiál nebude poškodený. A je predpokladom tiež toho, že strecha nebude trpieť poruchami. Životnosť strechy však ovplyvňuje aj správny výber (vhodnosť) krytiny a v neposlednom rade starostlivosť (údržba). Minimálne po zime treba strechu aspoň opticky skontrolovať. Ak sa nám niečo nezdá, treba na ňu vyliezť a prípadnú poruchu odstrániť, poškodené kusy vymeniť.

A čo krov, ktorý je súčasťou strechy?

Niekedy strechu zradí zničená krytina, inokedy to môže byť drevený krov. Krov by nemal byť príčinou zborenia strechy, ak krytina nezateká, ak je strecha znútra suchá a vetraná a ak nenapadol krov drevokazný hmyz alebo hniloba. Ak je teda strecha ako taká zdravá, krov môže vydržať aj viac ako sto rokov. Samozrejme, poznáme sakrálne stavby so stropmi, ktoré vydržali viac ako päťsto rokov.

Minimálna životnosť jednotlivých typov strešných krytín

materiál roky
pálená škridla 80
betónová škridla 80
pozinkovaný oceľový plech 40
poplastovaný oceľový plech 40
hliníkový plech 50
medený plech 200
bitúmenový pás, resp. vlnovka 20
asfaltový šindeľ 15
vláknocementová krytina 15

Napriek uvedeným číslam môžeme vidieť na slovenskom vidieku 60- a viacročné vláknocementové strechy, pre ktoré sa zaužíval názov eternit. A dokonca možno uvidieť aj dosluhujúcu, viac ako 100-ročnú krytinu z bezpigmentového betónu, aké sa vyrábali ešte v časoch monarchie. A na kostoloch je možné vidieť aj viac ako 300-ročný, už úplne tmavozelený medený plech. Bezkonkurenčne najdlhšiu – prakticky neobmedzenú – životnosť má krytina z bridlice, ktorá je však aj bezkonkurenčne najdrahšia.

Čo je dobré zapamätať si

  • Životnosť strechy závisí aj od kvality montáže.
  • O strechu sa treba starať a aspoň dvakrát do roka ju skontrolovať.
  • Čím jednoduchšia strecha, tým menej porúch, a teda aj dlhšia životnosť.
  • Ak zistíme akúkoľvek poruchu na streche, opravu netreba odkladať.
  • Drahšia krytina má spravidla dlhšiu životnosť než lacnejšie krytiny, ktoré sa viac hodia na technické objekty a menej významné stavby.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.