Stavba strechy krok za krokom #1: Krov a drevo na krov

Každá stavba šikmej strechy začína od stavby krovu. Krov je nosnou konštrukciou strechy. Dáva jej tvar a nesie nielen celú hmotnosť strešnej konštrukcie, ale aj zaťaženie spôsobené vetrom a snehom. 

Druhy krovov

V histórii výstavby budov prešli drevené krovy ohromným vývojom. Od jednoduchej tzv. sochovej konštrukcie, cez krokvovú, hambálkovú a väznicovú nosnú sústavu, až po moderné odľahčené väzníkové krovy, ktoré sa na základe prepočtov vyrábajú vdielňach. Väzníky, z ktorých sa takýto krov skladá, sa na stavbu dovezú a pomerne rýchlo zmontujú.

ozdobny-dreveny-krov
(Foto: Facebook/Strechar)

Návrh krovu

Krov navrhuje projektant na základe pôdorysu zastrešovanej plochy, architektonického zámeru a predpokladaného zaťaženia strechy, pričom zohľadňuje aj zámer investora na využitie (aj budúce) priestorov pod strechou. V prípade, že majiteľ stavby plánuje podstrešie účelovo využívať, projektant vie navrhnúť krov tak, aby vzniknuté priestory mali požadovanú konštrukčnú výšku a aby boli len minimálne obmedzované konštrukčnými prvkami krovu. V prípade, že nehnuteľnosť bude zastrešovať strecha s nízkym sklonom (optimálne do 30°), nájde si svoje uplatnenie odľahčená konštrukcia väzníkového krovu. Táto v princípe neumožňuje účelové využitie podkrovného priestoru. Ak majiteľ nehnuteľnosti bude chcieť predsa len využiť podkrovie aspoň na skladovanie obmedzeného množstva sezónnych vecí, projektant krovu mu spravidla bude vedieť vyjsť v ústrety. Požiadavku na využitie krovu je však potrebné nadefinovať ešte pred jeho projektovou prípravou.

vazne-tramy

Konštrukčné prvky krovov sa v minulosti spájali výhradne tvarovými tesárskymi spojmiveľmi často bez použitia klincov. Žiaľ, dnes sa s podobnými technológiami stretáme len vo výnimočných prípadoch. Nová rýchla doba si vyžaduje riešenia, ktoré sú efektívne a veľmi rýchlo realizovateľné. Jednotlivé prvky krovu sa preto spájajú mechanickými kovovými spojovacími prostriedkami rôznych tvarov arozmerovktoré umožňujú rýchlu montáž tesárskych konštrukcií.

Drevo na krov

Rezivo na stavbu krovu je najlepšie objednať prostredníctvom stavebnín alebo realizačnej firmy u osvedčeného dodávateľa, ktorý pripraví jednotlivé prvky krovu na mieru v požadovaných prierezoch a dĺžkach podľa projektu. U dodávateľa je možné objednať aj impregnáciu reziva proti drevokaznému hmyzu, hubám a plesniam, ktorá býva obvykle zahrnutá v cene reziva. V prípade, že krov bude v interiéri priznaný, teda jeho vybrané časti budú viditeľné, objednať si môžete aj hobľované rezivo, ktoré bude treba len prebrúsiť, čím sa na stavbe ušetrí veľa práce. Vzhľadom na to, že hobľované rezivo je drahšie, hobľovať si dajte len tie časti krovu, na ktorých to bude potrebné, a ušetríte.

stresne-folie-chemicka-impregnacia-krovu-a-folie

U špecializovaných dodávateľov si môžete objednať aj KVH alebo BSH hranoly. Oba druhy týchto polotovarov sú vyrábané z vysušených, štvorstranne hobľovaných hranolov, z ktorých sú odstránené hrče, prípadne praskliny. Hranoly sa po dĺžke nadpája pomocou zubového lepeného spoja tzv. cinkovaním. BSH hranoly sú navyše vyrábané vrstvením a vzájomným zlepením niekoľkých lamiel, čím sa stávajú tvarovo stabilnejšími a pevnejšími (vhodné pre veľmi namáhané konštrukcie). Na výber je pohľadová aj nepohľadová kvalita povrchu. 

V našich končinách sa krovy zhotovujú najčastejšie z reziva ihličnatých stromov – smreka, borovice a jedle. Z listnatých drevín to býva dub.

Rozmery jednotlivých stavebných prvkov krovu stanovuje na základe statického prepočtu projekt. Všetky odchýlky od projektu musia byť vopred schválené projektantom. 

Čo je dobré si zapamätať?

  • Krov tvorí nosnú konštrukciu strechy, ktorú projektuje odborne spôsobilá osoba. 
  • Rezivo na stavbu krovu je vhodné objednať u osvedčeného dodávateľa, ktorý ho pripraví na mieru podľa projektovej dokumentácie z reziva zodpovedajúceho platným predpisom. 
  • Pre stavby s nižšími sklonmi sa osvedčujú väzníkové krovy, ktorých konštrukcia je odľahčená a šetria drevnú surovinu. 
  • Na výstavbu krovov je možné použiť KVH a BSH hranoly vyrábané z vysušeného reziva, ktoré majú lepšie mechanické vlastnosti. 

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.