Najpoužívanejšie druhy striech #2 – Pultová strecha

druhy_striech_pultova_strecha

Pultová strecha patrí medzi šikmé strechy, hoci ľudia si ju často mýlia s plochou strechou. Pultová strecha je tvorená jednou strešnou rovinou. Je to v podstate polovičná sedlová strecha. Odvádza dažďovú vodu len na jednu stranu a je ohraničená dvomi štítovými stenami, ktoré majú tvar pravouhlého trojuholníka.

Nakres-pultovej-strechy-sklon-odkvapy-hreben

Nákres pultovej strechy

Pultová strecha u nás v minulosti nebola príliš obľúbená. Pultové strechy sa používali viac-menej iba pri zhustenej zástavbe, pretože umožňovali umiestnenie domu až na hranicu pozemku. Často ich preto nájdeme učupené v zahustenej historickej zástavbe centier miest. V súčasnosti ale začína byť tento typ strechy čoraz viac populárny. A to nielen vďaka tomu, že dodáva domu moderný vzhľad, ale aj preto, že pri nízkoenergetických a pasívnych domoch je tento typ strechy veľmi výhodný. Orientácia vysokej fasády na slnečnú stranu umožňuje využívať energetické zisky zo slnka. Pultová strecha je jednoduchá a funkčná, a to sa odzrkadľuje na nižšej cene jej realizácie oproti ostatným typom šikmých striech.

Sklon pultovej strechy

Sklon pultovej strechy sa pohybuje v rozmedzí od 10° do 45°. Samozrejme, že rovnako ako u iných šikmých striech, je ovplyvnený lokalitou a požiadavkami architekta. Následne sa od sklonu strešnej roviny odvíja zaťaženie vetrom a snehom, čo má vplyv na výber použitej strešnej krytiny, jej kotvenie a aj druh a množstvo použitých snehových zachytávačov.

Materiály strešných krytín pultovej strechy

Z hľadiska konštrukčného riešenia sa na pultové strechy používajú krytiny:

 • povlakové (asfaltované pásy, fólie),
 • skladané (keramické a betónové škridly, plechové šablóny, plechové pásy).

Výber materiálu strešnej krytiny je ovplyvnený ako lokalitou a s tým súvisiacim množstvom zrážok, tak aj sklonom strechy, statickým, architektonicko-estetickým a, samozrejme, finančným hľadiskom.

Keďže pre pultové strechy je typický nižší sklon a na Slovensku je strecha do sklonu 10° považovaná za plochú, môže sa stať, že pultová strecha s krovovou nosnou konštrukciou bude oficiálne plochá strecha. Pre nízke sklony striech sa používajú najmä povlakové krytiny – fólie a asfaltové pásy. Od sklonu 10° je možné použiť asfaltové šindle.

Často sa na pultové strechy používajú aj plechové krytiny, nakoľko je možné použiť ich aj pri nízkych sklonoch. Drážkovanú (falcovanú) krytinu s dvojitou stojacou drážkou možno pri dodržaní niektorých pravidiel použiť už od sklonu 7°, profilované plechy od 8° a plechy imitujúce škridlové krytiny od sklonu 15°. Z materiálov sú najlacnejšie poplastované oceľové plechové krytiny, ich životnosť je však relatívne kratšia. Hliníkové, medené a titán-zinkové patria medzi krytiny s najdlhšou životnosťou. S kvalitou však stúpa cena krytiny.

Skladané ťažké krytiny pri nízkych sklonoch nie sú až tak veľmi vhodné, aj keď ich výrobcovia uvádzajú, že sú vhodné pre minimálny sklon strešnej roviny od 7°. V každom prípade si takéto hraničné riešenie vyžaduje náročnejšiu konštrukciu strešného plášťa. Nevyhnete sa montáži vodotesného podstrešia a plného záklopu, čo sa odrazí na výslednej cene strechy. Škridla v strešnom plášti s veľmi nízkym sklonom tak plní viac estetickú ako ochrannú funkciu.

Skladané ťažké krytiny pri nízkych sklonoch nie sú až tak vhodné, hoci je možné ich použiť. V súčasnosti už niektorí výrobcovia krytín uvádzajú minimálny sklon pre keramické škridly od 12° a pre betónové krytiny už od 7°. V týchto prípadoch je ale potrebné pod krytinu uložiť poistnú hydroizoláciu a ukladať ju na plnoplošné debnenie. Škridla tak plní viac estetickú ako ochrannú funkciu.

Pri väčšom sklone strechy nie je výber krytín ničím obmedzovaný. Veľký sklon pultovej strechy ale nie je ekonomický, pretože hrebeň strechy je príliš vysoko a tým narastá aj výška fasády na strane hrebeňa.

Rovnako, ako pri všetkých ostatných typoch striech, sa pri výbere krytiny môžete rozhodovať na základe toho, aký typ strechy sa vám páči a čo vám dovoľuje rozpočet. Je potom na projektantovi, aby navrhol funkčnú strechu a zosúladil vaše predstavy s ostatnými faktormi, ktoré ovplyvňujú návrh strechy.

Nosné konštrukcie pultových striech

Nosnú konštrukciu pultovej strechy tvorí krov. V prípade pultovej strechy sú to najčastejšie:

 • jednoduchá pultová strecha,
 • stojatá stolica,
 • ležatá stolica.

Jednoducha-pultova-strecha-nakresStojata-stolica-v-pultovej-streche-nakres

Jednoduchá pultová strecha a stojatá stolica v pultovej streche

Najvýhodnejším riešením pultovej strechy je jednoduchá pultová strecha, ktorú tvoria krokvy uložené na pomúrniciach, prípadne pomúrnici pri odkvape a vrcholovej väznici. Takýto typ krovu je možné použiť pre rozpon približne 6 – 8 m a je mimoriadne vhodný pre vybudovanie obytného podkrovia, pretože krov neobmedzuje využitie pôdorysu.

Ak je rozpon väčší, do krovu sa pridáva stredová väznica, podopretá stĺpikom a vzperami. Pri tomto type krovu pultovej strechy je už dispozícia podkrovia ovplyvnená stĺpikmi. Ich umiestnenie sa dá prispôsobiť budúcemu využitiu podlahovej plochy podkrovia prípadne sa môžu schovať do priečok.

Ukončiť pultovú strechu pri hrebeni je možné tromi spôsobmi – buď prečnieva strecha cez fasádu, fasáda nad strechu alebo je ukončenie zhotovené bez prečnievajúcich častí. V prípade, ak máte dom umiestnený na hranici pozemku, strecha by nemala prečnievať cez fasádu.

Výhodou krovu pultovej strechy je jeho jednoduchá konštrukcia, ktorá oproti iným typom šikmých striech vyžaduje menej materiálu nosnej konštrukcie. Z toho vyplývajú nižšie náklady na strechu.

Rekonštrukcia pultovej strechy

Pri rekonštrukcii strechy platí to isté, čo pri ostatných šikmých strechách. Treba skontrolovať nielen krytinu, ale aj stav nosných prvkov krovu.

Čo je dobré si zapamätať

 • Pultová strecha je jednoduchá z konštrukčného hľadiska, vďaka jednoduchej konštrukcii ušetríte na materiáli.
 • Ekonomický je nízky sklon pultovej strechy.
 • Nižší sklon strechy znamená aj menší podkrovný priestor, a teda úsporu pri vykurovaní.
 • Na nízke sklony pultovej strechy sú vhodné povlakové a plechové krytiny.
 • Pri menších rozponoch je výhodná jednoduchá pultová strecha, kde sú krokvy uložené iba na pomúrniciach.

 

Komentáre

4 komentáre. Leave new

 • Dobry den ,chcem sa spytat staviame chatu momentalne riesime strechu ,budeme realizovat pultovu strechu,mame rozpon 5m a chceli by sme to vyriesit len 6metrovymi krokvami s tym ze presaj bude 50cm z kazdej strany a,krytinu sme vybrali klasika plech . chcem sa len spytat ,nakolko stred nebude nijako podporeny ci tam nebude problem nejaky s previsom ohybom a bahou nakolko to budu drzat svojim sposobom len steny domu.krokvy sme riesili 5×15 cm .za odpoved vopred dakujem Buday

  Odpovedať
  • Dobrý deň, pri vami udávanom rozpone by nemal vzniknúť statický problém. Rozhodujúca bude aj vzájomná vzdialenosť krokiev. Celkový návrh krovu by ste aj v tomto, zdanlivo jednoduchom, prípade, mali zveriť do rúk odborníka.

   S pozdravom, tím Krytina.sk

   Odpovedať
 • Dobry den mala by som taku otazku na vas. Mame klasicku stanovu strechu ale chcela by som to zmenit na plochu alebo pultovu strechu aky je tam postup alebo skor typ materialu aky sa pouziva?

  Odpovedať
  • Dobrý deň, vážime si vašu dôveru. Vaša otázka je však príliš široká. V každom prípade budete potrebovať demontovať váš krov a nahradiť ho krovom pultovej strechy, alebo upraviť strop najvyššieho podlažia tak, aby mohol tvoriť nosnú časť plochej strechy. Určite počítajte so zateplením konštrukcie novej strechy. Následne budete strechu pokrývať povlakovou krytinou v prípade plochej strechy alebo pultovej strechy s nízkym sklonom. Ak sa rozhodnete pre pultovú strechu s vyšším sklonom, výber krytín sa vám rozšíri. Od plechových drážkovaných (falcovaných), krytín typu klip panel, až po klasické skladané ťažké krytiny. V každom prípade sa so svojim problémom obráťte na skúsenú firmu, ktorá sa venuje strechám. Táto by vás mala previesť celým procesom od návrhu strechy, cez povoľovacie konanie, realizáciu, až po kolaudáciu.

   Držíme palce, tím Krytina.sk

   Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.