Nenechajte sa nachytať – čo sa oplatí mať na streche a čo nie

Zazvoní telefón a na druhej strane je nešťastný hlas spolumajiteľky dvojročnej novostavby rodinného domu zúfalo volajúci o pomoc – tečie mi strecha, mám pleseň v izbe, okno sa rosí, strhlo mi časť strechy, niečo mi tam behá… Takúto situáciu poznajú všetky strechárske firmy. Hlavne také, ktoré majú v regióne vybudované už určité postavenie, sú na trhu viac rokov a majú viac skúseností . Paradoxne, keď bolo treba strechu realizovať, investori ich obišli. Veď prečo platiť „drahej“ firme, keď nám to spravia aj chlapi z vedľajšej dediny? Bez papierov a za polovicu! A dnes, keď treba hasiť vzniknutú situáciu, je dobrá už aj „drahá“ firma. Pretože keď tečie do topánok, každá pomoc príde vhod. Nech to stojí, koľko chce!

Už dávno platí, že múdry sa učí z chýb druhých. Nenechajte sa nachytať. Nekopírujte chyby stoviek investorov, ktorí podľahli vidine okamžitej úspory určitej sumy financií a svoju strechu zverili do rúk neskúseným remeselníkom, klamárom, prípadne pri rozhodovaní podľahli mylným informáciám. Predísť týmto sklamaniam môžete tak, že sa spoľahnete na skúsených, vyškolených remeselníkov, ktorí sa vedia preukázať aj osvedčením o ich spôsobilosti.

Ochrana pred nežiaducimi zvieracími návštevníkmi

Ak bývate blízko lesa, je veľmi pravdepodobné, že vaša strecha sa stane útočiskom kuny, prípadne iných živočíchov, ktoré v nej môžu za niekoľko mesiacov napáchať nenapraviteľné škody, vedúce až k celkovej deštrukcii celej strechy. Blízkosť lesa v podstate ani nie je nutná. Sú skúsenosti, že kuny a mnohé iné zvieratá vyhľadávajú zateplené suché strechy, a preto je potrebné každú strechu zrealizovať tak, aby ste im cestu do nej čo najviac skomplikovali. Jednou z ciest, kadiaľ živočíchy do strešného plášťa vstupujú, je odkvapová hrana, ktorú je potrebné chrániť perforovaným vetracím pásom. Lepšiu istotu budete mať, ak použijete kovový vetrací pás, ktorým nahradíte lacnejšie plastové varianty. Kovový vetrací pás sa tvarovo lepšie prispôsobuje stavebným konštrukciám, lepšie k nim priľne a je odolnejší voči namáhaniu.

Poistná hydroizolácia nie je na ozdobu

Je pozoruhodné, že ešte aj v dnešnej dobe existujú skupiny montážnikov striech, ktorí nechápu funkciu poistnej hydroizolácie a investorom sú schopní ponúkať fólie neznámych výrobcov, ktoré nemajú garantované žiadne technické parametre. Hlavne lacno. Nešetrite tam, kde to nie je vhodné. Strešné fólie sú súčasťou strešných plášťov. Ako vyplýva z ich názvu, preberajú na seba funkciu poistky pri zatečení vody pod krytinu. A nielen to. Investujte vždy do kvalitných materiálov s deklarovanými vlastnosťami. Kvalitnú fóliu poistnej hydroizolácie s dôkladne prelepenými spojmi a profesionálne napojenú na všetky priliehajúce stavebné konštrukcie oceníte predovšetkým pri strechách s nízkymi sklonmi, pri extrémoch počasia alebo vtedy, keď sa dodatočne rozhodnete pre zobytnenie podkrovia.

Je pravdou, že pred tromi desaťročiami o odkvapových plechoch nainštalovaných pod fóliou poistnej hydroizolácie vedel málokto. Časy sa však menia. S príchodom poistných hydroizolácií prišli aj odkvapové plechy pod fóliu, ktorých úlohou je odvádzať vodu do žľabov, prípadne do terénu bez toho, aby stekala po stavebných konštrukciách, respektíve zatekala pod omietku a pod. Ak vás teda remeselníci budú chcieť presvedčiť o tom, že montáž odkvapových plechov pod fóliu poistnej hydroizolácie je zbytočným vyhadzovaním peňazí, žeňte ich kadeľahšie a na montáži odkvapových plechov trvajte.

Protisnehová ochrana

Ďalšou súčasťou striech, ktorú ešte veľa remeselníkov spochybňuje, je protisnehová ochrana. Veď už ani nevieme, čo to sneh je, zimy sú teplé, tak načo? O tom, že peniaze investované do protisnehových zábran na streche namontovaných správnym spôsobom a v požadovanom množstve nie sú vyhodené, sa každoročne presviedča mnoho majiteľov nehnuteľností. Sneh, ktorý napadá počas teplejších zím, býva totiž veľmi ťažký, a aj keď nezvykne dlho vydržať, jeho množstvá môžu byť prekvapivo veľké. V takýchto prípadoch je dobré, ak sa snehová masa na streche udrží a postupne sa topí. Ak by sa zo strechy zošmykla naraz, mohla by svojou váhou spôsobiť veľké škody na streche samotnej, ale aj na zdraví a životoch ľudí nachádzajúcich sa pod ňou, prípadne na majetku umiestnenom v dosahu spadnutej masy snehu. Za všetky škody spôsobené pádom snehu zo strechy je zodpovedný majiteľ nehnuteľnosti. Nenechajte sa preto nachytať!

Bezpečné upevnenie rezaných škridiel

Súčasťou cenovej ponuky na materiál strechy sú aj príchytky rezanej škridly. Vzhľadom na to, že ide o pomerne malú montážnu pomôcku, nie je práve najlacnejšia, a ak montážne návody predpisujú, že takouto príchytkou majú byť upevnené všetky rezané škridly a aj všetky škridly po obvode strešných rovín, tak položka určená na nákup príchytiek nie je úplne zanedbateľná. Nepodľahnite však túžbe po falošnej úspore financií. Už prvý väčší vietor by vás mohol presvedčiť o tom, že ste neurobili dobre. Rezané a okrajové škridly sú náchylné na posunutie a silný vietor by mohol poškodiť celistvosť vašej strechy. A ak by si remeselníci vyrábali príchytky sami, ich práca by sa predražovala. Originálne príchytky sú navrhnuté tak, aby plnili svoju funkciu a nezdržiavali montáž.

Nepodceňte výber strešných okien

Ak sú súčasťou vašej strechy strešné okná, nenechajte sa nachytať pri ich kúpe. Optimálne je, ak sú parametre okien predpísané priamo v projekte. Skúsenosti však hovoria, že projektanti radšej uvedú značku výrobku než jeho vlastnosti. Pri budovaní obytného podkrovia sú rozhodujúce tepelnoizolačné parametre strešných okien, ktoré by mali korešpondovať s parametrami zateplenia strešného plášťa a celej budovy. Len tak sa vyhnete problémom s rosením okien alebo so vznikom plesní v ich blízkosti. Pri výbere okien odporúčame nakupovať vždy to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Cenový rozdiel medzi jednotlivými kvalitatívne odstupňovanými kategóriami okien nie je natoľko veľký, aby ste mali dôvod šetriť na ich kvalite. Ušetríte si tak množstvo financií i práce spojenej s predčasnou výmenou morálne zastaraných okien.

A nakoniec… dovolíme si len pripomenúť, že stavebné práce bez zmluvy sú prácami bez záruky. Okrem porušenia zákona sa automaticky vzdávate možnosti reklamovať kvalitu prác a dovolať sa pravdy pri prípadných chybách na stavebnom diele. Nenechajte sa nachytať! Tá ušetrená tisícka alebo dve za to predsa nestoja.

Čo je dobré zapamätať si?

  • Strecha chráni váš majetok a pokoj vašej rodiny.
  • Pri realizácii stavebných prác sa držte projektu.
  • Stavebné práce väčšieho rozsahu by sa nemali realizovať bez stavebného dozoru.
  • Prípadné nezrovnalosti konzultujte včas s odborníkom.
  • Nešetrite na nesprávnom mieste. Nenechajte sa nachytať!

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.