Priznaný krov z hľadiska finančnej náročnosti

Pred pár dňami sme písali o bývaní pod priznaným krovom v súvislosti s energetickou náročnosťou. Došli sme k záveru, že z tohto pohľadu je prakticky jedno, či bývame pod priznaným alebo nepriznaným krovom. Oba je možné rovnocenne zatepliť pri približne porovnateľných nákladoch. Dnes sa pozrieme bližšie na finančnú náročnosť realizácie priznaného krovu.

Určite treba počítať s tým, že pri jeho zhotovení bude nutné použiť tzv. pohľadové drevo, ktoré je bez hŕč, prasklín a iných poškodení, vysušené na približne 15 % vlhkosť a zároveň je povrchovo upravené minimálne hobľovaním. Za všetky tieto vlastnosti je, pochopiteľne, potrebné priplatiť si. Môžete sa tiež rozhodnúť pre realizáciu priznaného krovu z ušľachtilejších drevín. Samozrejme, za príplatok. Rezivo zabudované do krovu bude potrebné povrchovo upraviť, za čo treba tiež zaplatiť.

priznany-krov-interier
(Foto: homebydleni.cz)

Do priznaného krovu sa v poslednom období veľmi často zabudovávajú KVH alebo BSH hranoly. Obidva tieto polotovary sa vyrábajú z vysušených, štvorstranne hobľovaných hranolov bez hŕč a prasklín, prípadne bez ďalších defektov. Jednotlivé hranoly sa po dĺžke navzájom spájajú zubovým lepeným spojom. BSH hranoly majú vyššiu pevnosť, keďže oproti KVH hranolom sú vyrábané vrstvením niekoľkých drevených lamiel. Preto sa používajú na mimoriadne namáhané konštrukcie, napr. na preklenutie veľmi veľkých dĺžkových vzdialeností krovu nad obytnými miestnosťami, sálami a pod. Je samozrejmosťou, že oba tieto druhy polotovarov sa dodávajú v pohľadovej aj nepohľadovej kvalite.

Ak sa rozhodnete pre zložitejšie tvarové prvky, tesárski majstri budú musieť použiť aj ďalšie technológie na spracovanie dreva. Vždy je užitočné, ak sa všetky konštrukčné prvky priznaného krovu pripravia v dielni, prípadne priamo na stavbe ešte pred zabudovaním. Náklady vám môže ušetriť plánovanie prác a realizácia akýchkoľvek povrchových úprav len na tých plochách, ktoré budú vystavené oku pozorovateľa.

Povrchové úpravy priznaných krovov

Priznané krovy sa zvyknú povrchovo upravovať minimálne hobľovaním, častejšie však brúsením a následným náterom. Tu je k dispozícii viacero riešení, ktoré zohľadňujú aj filozofiu prístupu investora. V poslednom období je zrejmý čoraz častejší príklon k ekológii a návrat k pôvodným technológiám. Preto veľmi často víťazí voskovanie reziva alebo jeho napúšťanie rôznymi olejmi. Pri týchto metódach dokonale vynikne krása dreva a výhodou je aj dlhotrvajúca príjemná vôňa. Na výber je tiež veľa možností náterov reziva komerčnými náterovými hmotami, či už lazúrami, alebo lakmi. Pri výbere je potrebné mať na mysli, že drevo bude súčasťou obytných priestorov, a preto musí byť zdravotne vyhovujúce, určené priamo na tieto účely.

priznany-krov-interier
(Foto: homebydleni.cz)

Priznané krovy, ale čo so stenami okolo nich?

K dispozícii je hneď niekoľko možností, ako povrchovo upraviť steny medzi krokvami. Azda najjednoduchšie je vytvoriť záklop nad krokvami z hobľovaných dosiek ukladaných na doraz, pričom spoje je vhodné prekryť lištami. Ďalšou možnosťou je využitie profilovaných hobľovaných dosiek s perami a drážkami, z ktorých sa vytvorí esteticky vyzerajúci záklop. Rozhodnúť sa môžete aj pre omietku, ktorá sa nanáša na drevený záklop zrealizovaný z neohobľovaných dosiek. Poslednou z tradičných metód je obklad zo sadrokartónových dosiek, ktorý sa obvykle kotví do dreveného záklopu, prípadne za závesnú konštrukciu. Použitie omietky a sadrokartónu nesie so sebou riziko praskania v dôsledku zmien vlhkosti prostredia a reakcie dreva na ne, predovšetkým pri ich styku s drevenou konštrukciou.

Čo je dobré zapamätať si?

  • Realizácia priznaného krovu spravidla vyžaduje použitie kvalitnejšieho reziva, povrchovo upraveného, prípadne drevených polotovarov, ktoré sú drahšie ako bežné rezivo.
  • Priznané krovy je potrebné povrchovo mechanicky upraviť tak, aby sme dosiahli požadovaný estetický vzhľad zvýrazňujúci krásu dreva.
  • Povrchová úprava priznaných krovov sa finalizuje nátermi, ktorých je k dispozícii veľa druhov. Vždy musia byť zdravotne vyhovujúce.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.