Eternitová strecha a nebezpečný azbest

eternit-azbestova-krytina-na-streche

Hoci sa materiály obsahujúce azbest nepoužívajú už tridsať rokov, na Slovensku i v susedných krajinách aj dnes nájdeme množstvo starších domov s eternitovými strechami. Čo robiť, ak ste majiteľom takejto nehnuteľnosti?

Možné nebezpečenstvo

Eternit je cementová doska s prímesou 8 až 12 % azbestových vlákien. Materiál, ktorý sa začal vyrábať na začiatku minulého storočia, sa pre svoju nehorľavosť, pevnosť a odolnosť stal veľmi populárnym. Používal sa na strechách, ale dokonca i na fasádach a plotoch.

Ak je strecha nepoškodená, azbest sa do ovzdušia uvoľňuje len minimálne. Eternit totiž patrí medzi tzv. silne viazané azbesty a azbestové vlákna sú pevne zakotvené v cemente.

eternit-azbestova-strecha

Problém nastane, ak:

  • sa eternit začne rozpadávať či zvetrávať vďaka poveternostným vplyvom,
  • je mechanicky poškodený,
  • od jeho položenia na strechu uplynulo viac ako 20 rokov.

Vtedy sa do ovzdušia uvoľňujú respirabilné mikroskopické azbestové vlákna, ktoré sa usádzajú v pľúcach. Keďže ide o silný karcinogén, môžu spôsobiť nádorové ochorenia, ktoré sa zvyčajne prejavia až po niekoľkých rokoch. Postihujú najmä pľúca, pohrudnicu a podbrušnicu.

Čistenie eternitovej strechy, či už oškrabávanie machu, alebo vystriekanie vysokotlakovým čističom, síce prinesie želaný optický efekt, no práve pri takejto činnosti sa do okolia uvoľňujú azbestové vlákna. Nebezpečné je aj prerážanie otvorov na satelitné antény a akékoľvek iné mechanické zásahy do krytiny.

Čo s ňou?

Ak strecha netesní a zateká, môžete si ju nechať „otapetovať“. Pracovný postup sa začína problematickým čistením tlakovou vodou a končí natavením asfaltových pásov, hrubých cca 4 mm, ktoré majú z vonkajšej strany dokonca natlačený farebný vzor škridiel. Preto tá podoba s tapetou. Estetická a funkčná hodnota takejto rekonštrukcie je dosť otázna aj napriek tomu, že realizátori sľubujú životnosť 20 až 30 rokov. Alternatívou je náter akrylovými farbami.

Ale čo potom? Škodlivý azbest sa zakonzervuje pod asfalt, no následná výmena krytiny už bude podstatne komplikovanejšia. Kým aktuálne stačí eternitové štvorce rozobrať, zabaliť a odviezť, eternit zatavený do asfaltu sa bude lámať na kúsky, pričom veľkú plochu bude nutné rezať. To znamená vysoký únik azbestových vlákien do okolia.

Odborníci takýto postup pri plochých eternitových štvorcoch neodporúčajú, pri vlnitých pásoch nie je technicky možný.

Ak nastal čas na výmenu eternitovej strechy, zákon zakazuje rozoberať ju svojpomocne. Podľa vyhlášky, ktorou sa ustanovuje Katalóg odpadov, ide o nebezpečný odpad, s ktorým môže nakladať len odborná firma s oprávnením od Úradu verejného zdravotníctva SR. Ak by ste aj strechu rozobrali a eternit priviezli na skládku, tá ho od vás nesmie prevziať. Naopak, mala by na vás podať podnet na príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo Obvodný úrad životného prostredia. Za takéto nakladanie s nebezpečným odpadom hrozí vysoká pokuta, pričom povinnosť zabezpečiť likvidáciu tohto nebezpečného odpadu na vaše náklady ostane zachovaná.

Práca pre profesionálov

Postup pri likvidácii azbestu stanovuje zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Musia ho dodržať všetky oprávnené fyzické i právnické osoby. Firma musí postupovať nasledovne:

  • Vypracuje plán práce likvidácie.
  • Zabezpečí povolenia od regionálneho hygienika a obvodného úradu životného prostredia.
  • Vytvorí kontrolované pásmo, do ktorého majú prístup len oprávnené osoby a spôsobilí pracovníci s osobnými ochrannými pomôckami. Vstup a výstup z pásma je možný len cez hygienickú slučku.
  • Vykoná stabilizáciu či zapuzdrenie (enkapsulácia) azbestu špeciálnou chemikáliou, aby sa neuvoľňoval počas demontáže.
  • Nasleduje demontáž a balenie do uzatvorených polyetylénových vriec. Musia byť označené ako nebezpečný odpad. Ten sa odvezie na špeciálnu skládku.
  • Po ukončení prác sa špeciálnym prípravkom zlikvidujú uniknuté vlákna z ovzdušia. Interiér sa čistí vysávačmi s HEPA filtrom.
  • Posledným úkonom je kontrolné meranie koncentrácie azbestu a odovzdanie dokumentácie.

 

Odstranenie-eternitovej-strechy-azbest-na-strecha-pokryvaci

Odstraňovanie eternitovej strechy (Zdroj: tvstav.cz)

Pri výbere firmy zohľadňujte odbornosť, referencie, znalosť legislatívy i problematiky a skontrolujte navrhnutý pracovný postup. Nesprávna manipulácia ohrozuje nielen zdravie jej pracovníkov, ale najmä vaše, vašich detí a najbližšieho okolia. Paušálna cena neexistuje, firmy dávajú cenové ponuky podľa regiónu, plochy strechy a komplikovanosti likvidácie. Vždy však rátajte s tisíckami eur.

Rekonštrukcia eternitovej strechy

Eternit patrí svojou hmotnosťou medzi ľahké strešné krytiny. Ak chcete zachovať pôvodný krov, čo vzhľadom na vek pôvodnej inštalácie nemusí byť optimálne, zvoľte si takisto ľahkú krytinu, ako je plech. Ak bola krytina na latách, je potrebné ich odstrániť, ak na debnení, to sa môže ponechať. Následne bude uložená difúzna fólia, kontralaty a latovanie podľa požiadaviek daných použitou strešnou krytinou.

Z praxe vieme, že býva krov pod eternitom poškodený vplyvom času, vlhkosti i drevokazného hmyzu (drevo bez chemického ošetrenia). Ideálne je nahradiť ho novým s príslušnou nosnosťou a štruktúrou. Namiesto starej nezaizolovanej povaly tým môžete získať plnohodnotné podkrovné obytné priestory.

Čo je dobré si zapamätať

  • Názov eternit pochádza z latinského slova aeternus, večný. Z pôvodnej ochrannej známky sa stal všeobecne zaužívaným názvom pre azbestovocementové produkty.
  • Tvorí ho zhruba 90 % cementu a 10 % azbestu, ktorý je silným karcinogénom. Po vdýchnutí môže spôsobiť nádorové ochorenia pľúc i ďalších orgánov.
  • Legislatívne je azbest zaradený medzi nebezpečné odpady. Jeho likvidáciu môžu realizovať iba oprávnené firmy. Svojpomocné rozoberanie eternitových striech legislatíva zakazuje.
  • Na likvidáciu azbestu je stanovený presný postup. Ide však o nákladnú záležitosť, ktorá predraží rekonštrukciu strechy o tisíce eur.

 

Komentáre

27 komentárov. Leave new

  • som zvedavý, ak je teda také škodlivé, prečo to nezakázali už pri výrobe? to aj keď to ľudia dávali na strechy tak to pokrývali v oblekoch s filtrami, robili kontrolné pásma a pod..? pochybujem, podľa mňa to pokrýval každý druhý krčmový majster..mne to príde ako: „už sa to nepredáva, ako by sa dalo na tom mohli opäť zarobiť? aha už viem. spravíme z toho nebezpečný odpad, ktorý môže dať dolu len odborná firma.“

    Odpovedať
    • Avatar
      Krytina.sk
      6. marca 2017 13:59

      Pekný deň Peter, v minulosti boli viaceré veci riešené inak a o vplyve používaných materiálov v stavebníctve na zdravie človeka sa nehovorilo. Ak niekto v minulosti povolil používanie azbestu v stavebníctve, mal by teraz zabezpečiť dotácie na zaplatenie firmy na jeho likvidáciu – s týmto názorom sa stotožňujeme aj my – ťarchu zodpovednosti by v tejto oblasti mal prebrať štát. Žiaľ, škodlivé účinky azbestu na zdravie človeka sú vedecky preukázateľné. Je však osobným rozhodnutím každého, ako s tým vynaloží – či sa rozhodne strechu ponechať a bývať v nej ďalej, alebo ju vymeniť za novú.

      Odpovedať
      • O nebezpečnosti azbestu som čítal , a je to taký podvod ako bol podvod so špenátom. Výsledky si objednala firma du Point , len pre to lebo sa jej nedarilo predávat jej izolačné dosky , lebo sa používali o moc lacnejšie azbesto cementové dosky . Je samozrejme ze pri rezaní vznikajú prachové častice a treba používať respirätory , ale s tým bežným uvoľňovaním je to vyložene zavádzanie , lebo v čase uvoľňovania pelu a rôznych prachových a semenných častíc do ovzdušia majú ďaleko vyvinutejší systém zachytenia sa ako azbest. Ak nájdem ten link tak ho tu zverejním.

        Odpovedať
        • Dobrý deň, teší nás váš záujem. Vaša informácia je určite zaujímavá, avšak, bez vetra sa lístok nepohne. Nie sme odborníkmi v oblasti medicíny, ale myslíme si, že dopad azbestu (aspoň niektorých jeho druhov) je na ľudské zdravie nespochybniteľný. Preto by práca s ním mala podliehať špeciálnemu bezpečnostnému režimu. S pozdravom, tím Krytina.sk

          Odpovedať
  • Uplne suhlasim s vami s nazorom o nebezpecnosti ale aj s tym ze zodpovednost mal od zaciatku prebrat stat a nie to nechat na obycajnych ludi, majitelov takychto casovanych bomb. V dobrej viere ze si opravili strechu pred par rokmi maju s tym dnes velmi velke problemy. Nam predal stat byty v spolocnej bytovke pre 25 rokmi a dnes mame problem s azbestovou strechou. Zaujimave vsak ? A co taky esternit na nasej chaluparskej latrine, ktory potrebujem uz vymenit. Pride mi nejak firma pre cca 1.5m2 azbestu. Isto nie. Dal som otazku styrom specializovanym firmam, ani jedna sa s tak drobnym mnozstvom nebezpecneho odpadu nebude zaoberat. Tak co teraz ? Zas len potichu do smetniaka alebo niekde za dedinu ? Na vlastne oci som uz videl podobne skladky okolo obci. Mali by to riesit poslanci novym zakonom a umoznit bezplatne a legalne sa takehoto odpadu obcanom zbavit aby neohrozovali zdravie svoje tak aj ostatnych. Chce to len volu poslancov sa podobnou temou zaoberat a pouzit pri tom sedliacky rozum. Tak ako pisete kto povolil mal by aj pomoct.

    Odpovedať
    • Ďakujeme pán Batiz za zaujímavý príspevok. Je jasné, že takýto odpad jednoducho končí, ako ste napísali, v smetiaku alebo za dedinou. Otázne je, čo môžeme urobiť pre to, aby likvidáciu takéhoto nebezpečného odpadu skutočne prebral pod svoj záujem štát? Iniciatíva môže prísť jedine zo strany samotných občanov. O tejto téme je potrebné hovoriť a dostať ju do povedomia ľudí aby sa dostala do povedomia poslancov.

      Odpovedať
    • Presne tak pan Batiz. Toto som chcel napisat aj ja . Dakujem za usetreny cas.

      Odpovedať
  • Práve toto je pre mňa „horúca “ téma. Začala mi zatekať eternitová strecha ca 55 r na rodičovskom dome. Viem, že to treba oficiálne zlikvidovať. Ale tá cena?! Ca 2 tis eur !! 10eur/m2 Však to dám hádam toľko aj za novú- čakám na cenové ponuky. Však moji rodičia nevedeli, že to je nebezpecný materiál. Jednoducho sa zas na tom niekto „nabaľuje“. Keď mi to budú zhadzovať som zvedavá či dodržia také postupy ako tu píšete.

    Odpovedať
  • Je to ciste rizovanie pre firmy.
    Za 25m2 lahko pristupnej strechy si pytaju ca 800 EUR.
    Co je vysledkom takych cien je myslim jasne… clovek potom stretne kusy eternitu pri prechadzke v lese, …

    Odpovedať
  • Videl som na videu ako ,,renomovaná“ firma v skafandroch dáva dáva dolu eternitovú strechu z nejakej starej budovy. Ale som si všimol aj ľudí obyčajných čo chodili okolo tej budovy a nemali skafander lebo iba išli totiž okolo… čo s nimi…?

    Odpovedať
  • Avatar
    Anna Bittnerova
    21. júla 2019 16:24

    Tiež mam problem zo strechou z azbestu.Kedže som dochodkyna požičala som si na novu krytinu a hla problem nastal, čo z azbestom?Nechcem rizkovat pokutu,tak som našla firmu vraj sa dohodneme na cene.Dohodli sme sa aj ked zase si musim požičat dalšie peniaze.Slubili že oni vybavia povolenia ,nahlasila som im kolko štvorcov ma strecha/merai tesar metrom/po cca 2 mesiacoch prišli,už v kupelke a na wc potopa ked pršalo.Pan odbornik sa postavil na dvore a prstom začal počitat strechu a vraj ma o 30 šivorcov viacUkazali sme mu miery,ktore nam dal tesar,ale ten sa podla neho pomylil.Potom sme pytali to povolenie pre ktore sa dlho čakalo,odpoved bola že oni maju ale ked sme ho chceli aspon vidiet pan rozkazal chlapom aby všetko zbalili a odišli.Samozrejme sme overovali či povolenie bolo podane,klamali nam žiadna žiadost nebola podana.

    Odpovedať
    • Milá pani Bittnerová, je nám nesmierne ľúto, že máte takúto negatívnu skúsenosť. Žiaľ, podvodníkov je veľmi veľa. Naznačujete, že ste dôchodkyňa. Vzhľadom na to Vám odporúčame veľmi ekonomický spôsob riešenia Vášho problému. Existuje možnosť nastaviť na Vašu azbestovú strechu asfaltované pásy, ktoré majú na svojom povrchu „potlač“ vzoru, ktorý imituje rôzne druhy škridiel. Upozorňujeme, že ide o riešenie s pomerne krátkou životnosťou, ktorá asi nepresiahne 20 rokov. Určite však ušetríte financie za likvidáciu azbestu. Ak by ste sa predsa len rozhodli pre likvidáciu azbestovej krytiny, napíšte nám znovu a pokúsime sa nájsť riešenie aj na tento problém. S pozdravom tím Krytina.sk

      Odpovedať
  • Avatar
    Alžbeta Ághostonová
    17. marca 2020 13:59

    Dobrý deň, mám v Rači postavený dom v ktorom už bývam 20 rokov a na susedovom dome z mojej strany je azbestový obklad, ktorý tam už bol keď sme začali dom stavať. Mám obavu, či tento azbest nieje pre mňa škodlivý a keď áno, čo mám robiť, aby dali tento azbest dolu. Takýchto domov je v Rači ešte veľa ktoré majú azbestové steny. Ďakujem Ágostonová

    Odpovedať
    • Vážená pani Ágostonová, pokiaľ obklad steny susediacej nehnuteľnosti nie je mechanicky namáhaný (napr. v blízkosti vysadenými stromami alebo kríkmi, nemalo by dochádzať k uvoľňovaniu nebezpečných častíc azbestu. V každom prípade Vám odporúčame komunikovať v tejto záležitosti s majiteľom dotknutej nehnuteľnosti. Vyzvite ho k odstráneniu obkladu. Hľadajte spoločne výhodné riešenie situácie. Na Slovensku a aj v Bratislave pôsobia certifikované laboratóriá, ktoré môžu odobrať vzorky zo zeme i z ovzdušia a stanoviť ich záťaž škodlivým azbestom. Takýto rozbor vám ukáže reálnu situáciu na vašom pozemku. S pozdravom, tím Krytina.sk

      Odpovedať
  • Avatar
    Kvetoslav Jansík
    24. apríla 2020 13:12

    Zdravím,
    v bezprostrednom susedstve bude odstraňovaná azbestová krytina (Eternit) asi vo výške 6m nad nami. Počas odstraňovania plánujeme odísť z domu. Otázka: Ako dlho pretrvá nebezpečenstvo zvírenia úlomkov (vlákien)? Povrch je sčasti betón (asfalt), sčasti tráva.

    Odpovedať
    • Dobrý deň pán Jansík, rozmýšľate veľmi rozumne. Odísť počas demontáže krytiny je užitočné. Prípadné úlomky krytiny by mal odstrániť sused, resp. firma, ktorá bude odstraňovať azbest. Vy všetky plochy vystriekajte dôkladne vodou a robte tak, podľa možnosti niekoľko dní za sebou. Vlákna azbestu, ktoré by sa tam aj napriek opatreniam vyskytli, sa tak odplavia do kanalizácie, prípadne do pôdy, kde budú pomerne stabilne uložené bez rizika zvírenia do ovzdušia.
      Pred demontážou azbestu pozatvárajte dôsledne všetky okná a dvere. Po návrate vyutierajte všetky plochy v byte vlhkými utierkami.

      Odpovedať
  • Dobrý deň, viete aj odporučiť nejakú firmu? Na nete ich je viac, všetky sľubujú lacné a spoľahlivé riešenie likvidacie..Ako si vybrať?

    Odpovedať
  • Dobrý deň ,
    chcem sa opýtať či dokáže azbest ohroziť zdravie ak sú kúsky azbestu v zemi a nasadím tam zeleninu.Mali sme za domom odloženú starú krytinu , keď sme ju odpratali a zacali s výstavbou fóliovníka boli aj v zemi časti kritiny a práve tam budeme sadit zeleninu.

    Odpovedať
    • Dobrý deň, Vážený čitateľ,

      Vaša otázka je určená pre odborníkov z iných oblastí. Vzhľadom na to, že azbest škodí ľudskému zdraviu predovšetkým v prípadoch, keď sú jeho mikročastice vdychované a azbest v zemi, ktorá je udržiavaná vo vlhkom stave, by sa nemusel uvoľňovať vo forme drobných mikrovlákien, myslíme si, že môžete byť relatívne spokojný. Otázkou tiež je, či vláknocementový materiál skládkovaný na Vašej pôde bol vyrobený zo škodlivého azbestu. Definitívnu odpoveď na vašu otázku Vám dá niektorý subjekt s oprávnením na túto činnosť, ktoré vydáva na základe príslušnej legislatívy Úrad verejného zdravotníctva.

      Držíme palce! Tím Krytina.sk

      Odpovedať
  • Avatar
    Jana Majdakova
    23. júna 2021 23:14

    Poprosim o radu. Mám eternitovú strechu v blizkom susedstve, chcela by som ju renovovat a to tak, že by ju prišli vyčistiť vabkou. Mam mat nejaké povolenie alebo ako mam postupovať…? Ďakujem

    Odpovedať
  • Dobry den, dozvedel som sa nemilu spravu, ze pozemok, ktory som nedavno kupil posluzil jednemu susedovi v minulosti ako skladka eternitu. Zhruba pred 20 rokmi. Neviem ako hlboko ani kde presne to bolo zakopane. Dany clovek zije uz roky v zahranici. Pozemok ma takmer 4000m2 cize je pre mna nemozne to cele rozkopat s bagrom. Hrozi znecistenie podzemnych vod? Mal by som si s tym robit starosti? Pozemok som ciastocne vyrovnaval a navozil 100vky ton kamena do gabionov a vyse 80 tatier cernozemu. Co som pocul, ta mentolka to rozhadzala aj kade tade po lese. Sotva km je chranene pasmo 2st a vodohospodarsky objekt a zdroj pitnej vody pre 2 mensie mesta a mnozstvo dedin.

    Odpovedať
    • Dobrý deň, ďakujeme za komentár. Ako píšeme v našom príspevku o azbeste, je nebezpečný predovšetkým po mechanickej manipulácii s ním a následnom rozptyle mikroskopických úlomkov, resp. po ich vdýchnutí. Likvidácia eternitu zakopaním na pozemku je neprípustná, ale azbest obsiahnutý v eternite by Vás nemal ohrozovať. Je ešte určitá nádej aj v tom, že eternit zakopaný na Vašom pozemku neobsahoval škodlivé látky, čo sa však dá overiť len chemickým rozborom. V prípade, že v budúcnosti objavíte na svojom pozemku zakopaný eternit, obráťte sa na špecializovanú firmu, ktorá Vám pomôže s chemickým rozborom a aj s jeho prípadnou likvidáciu.

      Odpovedať
  • Dobrý večer chcel by som k tomu niečo dodať, tak keď je to životu nebezpečné a máme to na strechách, na viacerýh domov tak prečo potom nám to neprídu vimenit za normálne strechy ktoré sa trs . používajú pred tím to nikomu nevadilo a trs keď si chcete urobiť novú strechu tak za prácu za to že vám ten otpad zoberú a vybavenie zaplatíte viacej než za novú krytinu

    Odpovedať
  • Avatar
    Anna Kudláčová
    2. júla 2024 15:50

    je trestne ked sa cisti eternitiva strecha od machu a dava sa nater.Robi to firma

    Odpovedať
    • Dobrý deň, každú strechu je možné za určitých okolností čistiť tlakovou vodou. V prípade čistenia eternitových šablón by pri mokrom procese nemalo dochádzať k uvoľňovaniu mikroskopických vlákien do ovzdušia. O trestnosti takéhoto postupu nemáme informácie. Následný náter krytiny zafixuje jej povrch a bude ho chrániť pred ďalším poškodzovaním a uvoľňovaním potenciálne nebezpečných častíc, čo bude prínosom pre bezpečnosť ľudí v okolí strechy.

      Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.