Chcem zmeniť krov za iný ako v projekte. Ako postupovať?

zmena-krovu-v-projekte

Počas realizácie stavby rodinných domov sa veľmi často stáva, že ich budúci majitelia sa rozhodnú odchýliť od pôvodnej projektovej dokumentácie, ktorá bola súčasťou stavebného povolenia. Nezriedka sa to deje práve pri realizácii krovu, keď dochádza k nahradeniu klasického viazaného krovu za krov väzníkový alebo naopak. Do úvahy pripadá aj zmena rozstupu krokiev spojená s umiestnením strešných okien, nahradenie strešných okien vikiermi, zvýšenie výšky krovu vzhľadom na jeho budúce využitie alebo v záujme zväčšenia sklonu, prípadne predĺženie časti strechy tak, aby prekrývala terasu alebo zaparkované auto. Možností je veľa. Čo však v takomto prípade robiť, aby sa realizácia stavby nedostala do rozporu so stavebným povolením, respektíve aby ste strechu bez problémov skolaudovali?

zmena-krovu-projekt

Stavbu možno realizovať iba v súlade s právoplatným stavebným povolením, preto všetky zmeny stavby, teda aj krovu, je potrebné konzultovať s projektantom stavby. Ten je v rámci výkonu autorského dozoru povinný sledovať spôsob a postup výstavby, ako aj overovať, či sa stavba uskutočňuje podľa schválenej projektovej dokumentácie. Projektant preto overí vhodnosť zmien a v prípade súhlasného stanoviska ich zakreslí do projektovej dokumentácie.

V niektorých prípadoch bude potrebné požiadať stavebný úrad o povolenie zmeny stavby pred dokončením. Úrad začne konanie po doručení žiadosti. Ak sa zamýšľaná zmena bude dotýkať práv účastníkov stavebného konania, stavebný úrad za ich prítomnosti žiadosť prerokuje a rozhodne o prípadných námietkach účastníkov. Následne vydá rozhodnutie, ktorým zmenu stavby povolí alebo zamietne. Stavebný úrad môže podľa potreby určiť ďalšie nové podmienky, ktorých splnenie bude predpokladom pre úspešný priebeh kolaudačného konania.

 

Ak sa skutočná realizácia stavby podstatne neodchyľuje od pôvodnej projektovej dokumentácie overenej stavebným úradom, môže stavebný úrad spojiť konanie o zmene stavby pred dokončením s kolaudačným konaním. Čo sa týka menej zásadných zmien skutočného stavu realizovanej stavby, nie je potrebné konzultovať ich so stavebným úradom. O posúdenie závažnosti zmien požiadajte vždy projektanta stavby.

Ak investor stavebník vykoná na streche závažné zmeny a neinformuje o tom stavebný úrad alebo nedodrží postup pre povoľovanie zmien stavby, koná v rozpore s právoplatným stavebným povolením. Takto ohrozuje vydanie kolaudačného rozhodnutia pre stavbu, ktoré sa môže neúmerne predĺžiť. V niektorých prípadoch môže byť stavebníkovi uložená pokuta.

Čo je dobré zapamätať si?

 • Stavbu možno realizovať iba v súlade s právoplatným stavebným povolením.
 • Všetky zmeny stavby konzultujte s projektantom.
 • Projektant zamýšľané zmeny posúdi a v prípade súhlasného stanoviska ich zapracuje do projektovej dokumentácie.
 • V niektorých prípadoch sa nevyhnete vybavovaniu povolenia zmeny stavby pred dokončením, ktoré je predpokladom bezproblémovej kolaudácie.
 • Neodporúčame vykonávať svojvoľné zmeny stavby. Mohli by mať nepriaznivé účinky na kvalitu a životnosť stavby.
 • Za neoznámenie zmeny stavby vám môže byť uložená pokuta.

Komentáre

6 komentárov. Leave new

 • Dobrý deň, pekný článok
  Aký by bol postup ak by som chcel navýšiť strechu ? Rovnaká strecha len pridať na múroch 0.5m
  Vďaka za odpoveď

  Odpovedať
  • Dobrý deň Ján, ďakujeme veľmi pekne.
   K Vašej otázke – pokiaľ nebudete meniť proporcie nosnej časti domu a zvýšenie domu budete riešiť len nadmurovaním obvodových a nosných stien domu, budete musieť nadmurovanú časť uzatvoriť betónovým vencom, na ktorý budete môcť položiť strechu s rovnako dimenzovanou konštrukciou krovu, ako bola pôvodná. Za určitých okolností je možné kompletný krov zo strechy sňať za pomoci žeriava a znovu ho osadiť. Určite vám odporúčame prizvať si k týmto prácam odborníka.
   Držíme palce. Tím Krytina.sk

   Odpovedať
 • Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť…
  Určite napíšem aj projektantovi, ale chcem vedieť aj iný názor… Máme v projekte vazníkový krov, no nakoniec by sme chceli klasický krov. Sklon, vzhľad strechy, všetko ostáva. Budeme mať aj nový statický posudok.
  Treba to riešiť so stavebným úradom?
  Veľmi pekne ďakujem. J.

  Odpovedať
  • Dobrý deň, všetko je popísané v článku. V niektorých prípadoch bude potrebné požiadať stavebný úrad o povolenie zmeny stavby pred dokončením. Konzultujte zmeny s Vašim projektantom. S pozdravom, tím Krytina.sk

   Odpovedať
 • Dobry den, chcel by som sa spytat, ci mam ako sused nejake pravo namietat voci zmenam susedvej stavby (nadmurovali dom a maju teraz vyssie strechu, navyse z plochej strechy je zrazu spicata s oknami, aj stresnymi). Suhlas so stavbou som im sice dal, ale nie s takoutu. Citim sa byt takpovediac podvedeny, ze som dal suhlas na stavbu, a nakoniec stavaju inak nez bolo v plane. Navyse z jedneho maleho okna k nam na susednej strane, su zrazu 3 male…cize zasa ma oklamali.

  Odpovedať
  • Dobrý deň. Predpokladáme, že súhlas so stavbou, jej tvarom, počtom okien a vyhotovením ste dávali v rámci stavebného konania pred vydaním stavebného povolenia. V takom prípade môžete stavbu a rozdiely medzi stavebným povolením a skutočnosťou namietať. Urobiť tak môžete v rámci kolaudačného konania. Lepšie by však bolo podať námietku okamžite po zistení rozporu, aby stavebník mohol uviesť stavbu do stavu, ktorý bude vyhovovať obom stranám. Zájdite teda na príslušný stavebný úrad a upozornite na konanie vášho suseda a žiadajte nápravu. Držíme palce s riešením. S pozdravom, tím Krytina.sk

   Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.