Ako vypočítať počet škridiel na novú strechu

Na niektorých internetových portáloch, na ktorých diskutujú najmä svojpomocní stavebníci, sa často vyskytujú prosby o pomoc pri výpočte počtu škridiel na novú strechu. Je zaujímavé, že týchto prosieb vôbec neubúda. Celý článok by sme teda mohli pokojne uzavrieť už v tomto predslove jednoduchým konštatovaním, že každý kvalitný predajca/výrobca krytiny dnes ponúka službu zvanú „výpočet počtu kusov“. Napriek tomu sa predsa len na možnosti takéhoto výpočtu pozrime bližšie.

Svojpomocný výpočet

Tým najjednoduchším riešením, po ktorom siahajú najmä tí, ktorí majú sklon veci zjednodušovať, je, že si zistia spotrebu danej krytiny na 1 m², a tú potom vynásobia celkovou výmerou strechy. Tak to nepochybne robili aj majstri strechári ešte v nedávnej minulosti. Lenže majstri strechári veľmi dobre vedeli, aká bude hustota latovania, a teda aj počet radov, z čoho sa dá aspoň orientačne vypočítať počet krajoviek a takisto, aký odpad vzniká v úžľabiach či okolo strešných okien, vikierov a komínov. Toto laik jednoducho nemá šancu presne vypočítať, najmä, ak je strecha zložitejšia. A ak, tak iba orientačne. Keby si totiž na základe takéhoto svojpomocného výpočtu výhodne zaobstaral niekde vo výpredaji materiál, mohol by sa dočkať nemilého prekvapenia. Napríklad v prípade, že by sa mu počas realizácie minul materiál a konkrétny tovar zakúpený v akcii by už bol vypredaný. Orientačným svojpomocným výpočtom možno vypočítať aj orientačnú cenu. Pokiaľ teda chceme na začiatku nášho zámeru poznať aspoň orientačné čísla, počítajme svojpomocne…

svojpomocny-vypocet-skridiel

Výpočet cez internetový portál

Omnoho efektívnejší spôsob, ako počítať počet škridiel kalkulačkou, je vygoogliť si pomocou kľúčových slov internetové portály, ktoré takúto službu ponúkajú. Nájdete ich možno viacero, niektoré sú slovenské, iné, hoci sú takisto v slovenčine, majú rôzne zahraničné ukotvenie (súdiac podľa koncoviek cz, pl a dokonca aj ru). Postup je jednoduchý – prehliadač ponúka rôzne tvary striech, ich rozmery, sklon či členitosť a my si môžeme dopĺňať požadované údaje. Keďže sa každému páči iný typ krytiny, ponúkajú nielen betónové, ale aj pálené škridly, plech a, samozrejme, aj bitúmenové či iné ľahké  krytiny. A to už dokonca s obchodnými názvami, takže sa môžeme rovno preklikať k nákupu.

Kto sa vyzná v materiáloch, orientuje sa v strešnej problematike a ide tvrdo po cene, môže sa týmto spôsobom dostať k uspokojivému riešeniu. A teda dostane to, čo si predstavuje, a dokonca aj za cenu, ktorá je preňho limitujúca. Veď ide o klasický nákup cez internet. Opäť ale vystríhame pred zbytočnou eufóriu. Náš výber už spravidla nikto nekoriguje, a ako pomocou internetového konfigurátora tovar nakúpime, tak nám bude aj dodaný. Pokiaľ sme nedokázali presne (a s dostatočnou rezervou) odhadnúť počty jednotlivých položiek, alebo sme, naopak, objednali niečoho zbytočne veľa, je to už iba náš problém.

vypocet-skridiel-kalkulator

Výpočet od výrobcu/predajcu/zhotoviteľa

Tým skutočne najspoľahlivejším spôsobom výpočtu počtu kusov je osloviť výrobcu, predajcu, resp. zhotoviteľa. Nepotrebujeme sa trápiť s výpočtami jednotlivých kusov, najmä, ak je súčasne naším motívom aj získanie konkrétnej cenovej ponuky. Stačí dodať náčrt strechy v relevantnej mierke alebo preposlať časť projektovej dokumentácie v elektronickom formáte, ktorý predajca požaduje. Každá seriózna firma, ktorá sa zaoberá predajom krytiny, má aj svojich konzultantov (špecialistov), ktorí nemajú problém spätne zavolať, resp. odpísať v prípade, že majú dojem, že niektoré detaily (napr. alternatívne riešenia v závislosti od ceny) treba so záujemcom ešte prekonzultovať.

Najideálnejším riešením je strecha na kľúč. Teda v prípade, že nám podľa projektovej dokumentácie výrobca/predajca nami vybranej krytiny urobí kompletnú konfiguráciu nielen počtu škridiel, ale aj všetkých súvisiacich strešných doplnkov, ako sú hrebenáče, krajovky, sneholamy, kanalizačné vetráky, anténne prechodky a pod. Špeciálnych doplnkových dielov je na súčasnej modernej streche skutočne veľa, takže najspoľahlivejšie je riešiť ich v jednom balíku. Navyše táto služba býva občas spojená s ponukou – čiže ak vám dodali zbytočne veľa materiálu, zvyšný nespotrebovaný sú ochotní vziať späť.

vypocet-skridiel-kalkulator

Najrýchlejší spôsob pre (orientačný) výpočet získame, ak spotrebu škridiel do 1 m² vynásobíme celkovou plochou strešného plášťa. Najspoľahlivejší spôsob pre výpočet získame, ak zašleme dopyt výrobcovi/predajcovi strešných krytín, ktorý nám priamo poskytne aj cenovú ponuku, ba dokonca aj s cenou práce.

Rekonštrukcia existujúcej strechy

V prípade rekonštrukcie už existujúceho (napr. 50-ročného) rodinného domu môžeme použiť hociktorý z vyššie uvedených spôsobov. Tu je viac než pravdepodobné, že projektovou dokumentáciou nemusíme disponovať. V takom prípade je najlepšie strechu fyzicky premerať a urobiť aj okótovaný náčrt. Ak by sme zvolili tretí spôsob, je vhodné vyhotoviť niekoľko fotografií domu z rôznych uhlov a tie odoslať výrobcovi/predajcovi krytiny, ktorý nám môže na kľúč urobiť výpočet škridiel, vrátane všetkých doplnkov. Tak, ako v prípade novej strechy, dostaneme nielen kompletný výpočet, ale aj cenovú ponuku. Zároveň však odporúčame včasnú konzultáciu s odborníkom o tom, v akom stave sa nachádza konštrukcia krovu, a či nebude nutná napríklad výmena latovania, najmä z dôvodu požitia poistnej membrány, ktorá sa v minulosti pod strešnou krytinou neaplikovala.

terran-kalkulator-vypocet-skridiel-nova-strecha

Čo je dobré si zapamätať

  • Ak nie sme profesionáli, je lepšie nechať prepočet na odborníka.
  • Je jedno, či zisťujeme počty materiálu alebo cenu. Súčasťou ponuky zvyknú byť oboje.
  • Čím komplikovanejšia strecha, tým menej základných a viac doplnkových dielcov.
  • Pokiaľ si hľadané parametre necháme vypočítať realizačnej firme, ktorá nám rieši strechu na kľúč, je dodávka, preprava a celá logistika na jej pleciach.
  • Buďme vždy pripravení aj na variantné riešenia. Krytina, ktorá je veľmi podobná tej, ktorú sami preferujeme, môže byť práve v zaujímavej zľave.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.