Prečo sa neoplatí lacná strešná krytina?

preco-sa-neoplati-lacna-stresna-krytina

Tendenciou väčšiny Slovákov je ušetriť čo najviac peňazí tam, kde sa dá. Stavba nového rodinného domčeka či jeho rekonštrukcia nie je nikdy lacnou záležitosťou. Treba si však uvedomiť, že dom i nová strecha by nás mali prežiť a čo najlepšie poslúžiť ešte aj našim deťom. Preto sa neoplatí šetriť peniaze na nesprávnom mieste.

Čo je to lacná strešná krytina?

V prvom rade si musíme definovať pojem „lacná strešná krytina“. Aj mnohí známi výrobcovia strešných krytín ponúkajú vysokokvalitný sortiment za ceny dostupné a adekvátne k vlastnostiam konkrétnej krytiny. Je všeobecne známe, že asfaltové šindle sú lacnejšie ako bridlicová či betónová krytina. Avšak, výrazne sa odlišujú aj svojimi vlastnosťami. Zatiaľ čo napríklad asfaltové šindle majú životnosť približne 50 rokov, betónová krytina vydrží od 80 do 100 a bridlicová môže plne slúžiť až 200 rokov.

stresne-krytiny

Ďalej si treba uvedomiť, že každá strešná krytina má špecifické požiadavky na svoju montáž. Pri niektorých druhoch je nutnosť plného debnenia a hydroizolácie, čo navyšuje celkovú cenu stavby novej strechy. Pri iných sú, naopak, požiadavky menšie. Preto musíme zvážiť, čo od svojej novej strechy očakávame a poradiť sa s odborníkmi, ktorí vám dokážu pripraviť celkovú kalkuláciu novej strechy, na základe ktorej sa budete vedieť lepšie rozhodnúť. Vo všeobecnosti totiž platí, že príplatok za strešnú krytinu s podstatne lepšími vlastnosťami, ako ponúkajú najlacnejšie druhy v sortimente, tvorí len zlomok ceny celej strechy. Vlastnosti takejto strechy sú však neporovnateľne lepšie. (A stále platí: Nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci.)

instalacia-hydroizolacie-strecha-latovanie-pokryvac

Nástrahy lacnej strešnej krytiny

Ako sme spomínali, na trhu sú dostupné vysokokvalitné výrobky známych výrobcov aj za výhodnejšie ceny. Je dobré sledovať aktuálne akcie, počas ktorých sa dá krytina kúpiť za výhodnejšiu cenu.

korozia-hrzda-na-plechovej-krytine-strecha

Korózia na plechovej krytine

Možno sa dostanete k ponuke zakúpenia krytiny za podozrivo nízku cenu od neznámych výrobcov zo zahraničia. Odporúčame vám vždy si značku overiť. Na internete je dostupných mnoho informácií a ľudia si v diskusných fórach vymieňajú svoje skúsenosti. Nákupom krytiny neznámeho pôvodu si dokážete vyrobiť oveľa vyššie výdavky na jej opravy či výmenu. Farba betónových či keramických krytín môže veľmi skoro stratiť lesk alebo vyblednúť. Plechová krytina môže rýchlejšie korodovať a stratiť tak svoje izolačné vlastnosti. To ale nezistíte na prvý pohľad pri prevzatí krytiny. Zistíte to, žiaľ, až po čase, kedy už bude pravdepodobne váš rozpočet na novú stavbu či rekonštrukciu dávno prerozdelený na iných miestach.

Dôležitý je aj servis

Pri výbere konkrétneho výrobcu je dobré preštudovať si celkový servis, ktorý výrobca krytiny ponúka – najmä podmienky a dĺžku záruky. Novú krytinu na strechu by mali montovať skúsení odborníci, pretože aj pri montáži sa môže niečo poškodiť a krytina tak stratí svoje zaručené vlastnosti. Výrobcovia krytín vám v mnohých prípadoch vedia poradiť aj s výberom strechárskej firmy či skúseného majstra.

Na záver

Použitie zaručených výrobkov (oproti značkám neznámeho pôvodu) vám výrazne vyšší cenový rozdiel nespraví a v konečnom dôsledku môže ušetriť peniaze za následné opravy či výmeny. Nová strecha je veľmi dôležitým prvkom kvality života v rodinnom dome, preto ju určite nezanedbajte a peniažky ušetrite radšej na iných miestach. (Nebude sa to týkať všetkých, ale vedeli ste, že skoncovaním s fajčením sa dá ušetriť viac ako 1500 € ročne?)

 

Čo je dobré si zapamätať

  • Je dobré uprednostniť zaručených výrobcov oproti neznámym zahraničným výrobcom bez referencií.
  • Aj kvalitní značkoví výrobcovia majú často akcie na svoje produkty, ktoré sa vtedy dajú kúpiť za výhodnejšie ceny.
  • Dôležitý je aj servis a podmienky záruky novej strechy.
  • Nová strecha je veľmi dôležitým prvkom kvality života v rodinnom dome, nešetrite na nej.

 

Anketa

Poznáte škridlu so zabudovanými solárnymi článkami a uvažujete o solárnom systéme na vašej streche?

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.