Čo všetko by mala obsahovať cenová ponuka na novú krytinu

dokument-s-cenovou-ponukou-na-novu-krytinu

Ešte stále je u nás nemálo stavebníkov, ktorí trpia mylnou predstavou, že strešná krytina, to je vlastne iba základná škridla. Spočítajú si, koľko kusov základnej škridly sa zmestí do 1 m2 (napr. 10) a tento počet vynásobia počtom metrov štvorcových celej strechy (teda x 200). Takto vypočítaný počet škridiel (2 000) vynásobia cenou za 1 ks základnej škridly (napr. x 0,75 €). A myslia si, že cenu novej strechy (1 500 €) majú vypočítanú. Toto je však jeden veľký omyl a, bohužiaľ, nie jediný.

O čom všetkom je strecha a o čom všetkom je cenová ponuka

Najskôr si povedzme, že strecha nie je iba o samotnej krytine, ale aj o hrebeňových a nárožných pásoch, ochrannej vetracej mriežke (v prípade vlnitých striech), vetracích ochranných pásoch, snehových hákoch či odkvapových plechoch.

Ďalej musíme vziať do úvahy, že strecha, to je aj konštrukcia krovu, tepelná izolácia (v prípade obytného podkrovia), parozábrana a strešná fólia (membrána).

Cenu by sme si nemali kalkulovať pomocou kalkulačky a laických odhadov. Cenu strechy by sme si mali nechať vypočítať výrobcovi/predajcovi (zhotoviteľovi), ktorý v zmysle zadaných parametrov (prípadne projektovej dokumentácie) takúto kalkuláciu spraví.

Cenu strešnej krytiny ovplyvňujú aj ďalšie faktory

Musíme si uvedomiť, že strecha je dnes sofistikovaný celok a okrem základnej škridly, ktorá môže mať jednotkovú cenu napr. 1,- €, sú na strešnom plášti ešte aj tzv. polky, ďalej krajovky, hrebenáče, presvetľovacie škridly… Hrebenáčov je dokonca niekoľko typov. Tieto špeciálne kusy sú, samozrejme, drahšie, pretože plnia svoju špeciálnu funkciu a aj ich výroba je zložitejšia. Podľa zložitosti môžu byť tieto špeciálne kusy 2 až 4-krát drahšie, ako základná škridla. Pomer špeciálnych škridiel voči základnej škridle je však výrazne menšinový.

Aky servis mozeme ocakavat od vyrobcov striech

Cenová ponuka a jej súčasti

Na trhu vedľa seba pôsobia výrobcovia, predajcovia a realizačné firmy. Vonkoncom si nekonkurujú, práve naopak: spolupracujú a dopĺňajú sa. Cenovú ponuku vrátane podrobného rozpisu nám teda môže ponúknuť ako výrobca, tak aj predajca. Zhotoviteľ dokonca pripočíta aj cenu práce. A je tu ešte 1 položka, na ktorú nemôžeme zabúdať: je to doprava na miesto realizácie a vykládka. Pri vykládke sa na chvíľu pristavíme: v prípade, že nám na paletách príde niekoľko ton materiálu, buď si musíme zavolať výkonný vysokozdvižný vozík, alebo žeriav, alebo nám tovar musí doviezť auto s hydraulickou rukou. A auto s hydraulickou rukou je drahšie, ako auto bez nej. Všetko sa musí niekde odraziť na cene. A v cene našej novej strechy musí byť zakalkulovaná aj doprava. A ešte jedna zásadná otázka: s DPH alebo bez DPH (čiže „bez papiera“)? Prácu „bez papiera“ zásadne neodporúčame. V prípade reklamácie sa môžeme dostať do situácie, že našu ušetrenú „dépéháčku“ niekoľkonásobne preplatíme.

Všetko ostatné, čo s tým súvisí

Zatiaľ sme sa striktne držali len samotnej krytiny. Ale strecha, to je aj krov, to je aj prípadné zateplenie krovu a takisto odkvapový systém. Strecha je jeden unikátny stavebný celok. V súčasnosti stále pribúdajú stavebníci, ktorí pred svojpomocou uprednostňujú zákazkovú realizáciu strechy. Pribúdajú však aj domáci „kutilovia“. Systémy sú stále náročnejšie a sofistikovanejšie. Ani pri najlepšej snahe si nevieme predstaviť, ako sa partia laikov pustí do stavby krovu tak, ako to kedysi bežne robievali ľudia na dedine. Otázky realizácie zateplenia majú takisto svoje zákonitosti, ale aj záludnosti. A tie po rokoch profesionálnej práce predsa len lepšie zvládnu tí, ktorí sa tým živia.

Na čo by sme nemali zabúdať

Na cenu našej novej krytiny môžu mať vplyv aj tieto okolnosti:

 • nielen výmera, ale aj členitosť strechy
 • vzdialenosť od sídla predajcu (keďže aj prepravné náklady sa započítavajú)
 • termín odberu (iná je cena bežná a iná v rámci akcie)

Pokiaľ realizujeme kompletnú rekonštrukciu strechy, vrátane práce na kľúč, tak:

 • cca 32 % ceny predstavuje konštrukcia krovu
 • cca 31 % strešná krytina
 • cca 30 % izolácia podkrovia
 • cca 7% parozábrana a membrána

Ak cenová ponuka, prečo nie aj realizácia?

Kompletne – na kľúč.

PLUSY

 • profesionálna realizácia
 • omnoho vyšší predpoklad bezproblémového fungovania
 • jednoduchšie riešenie reklamácie/obchodného sporu v prípade poruchy/závady
 • nielen realizačné, ale aj logistické záležitosti sú na pleciach dodávateľa

MÍNUSY

 • vyššia cena, pretože firma má svoju réžiu
 • menšia operatívnosť v prípade nepriaznivého počasia

 

Komentáre

2 komentáre. Leave new

 • Dobrý deň. Zaujímala by ma demontáž strechy. Mame azbestovu. Chlelu by sme v tomto roku zrealizovať novú strechu na starom dome.V okolí 25km od Prievidze.
  Ďakujem Pulga

  Odpovedať
  • Dobrý deň, vážený čitateľ,

   náš portál nie je realizačná firma, sme odborný magazín o strechách, demontáže striech teda nerobíme. Odporúčame Vám, vyhľadať si na internete relevantné firmy vo Vašom okolí, ktoré Vám budú vedieť pomocť.

   Držíme palce a prajeme všetko dobré!
   Tím Krytina.sk

   Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.