Infografika: 6 tipov pre ekostrechu 

Zosumarizovali sme pre vás 6 tipov, ktoré vám pomôžu vybudovať strechu šetrnú k životnému prostrediu. Na čo treba myslieť?

1. Stavajte len taký veľký dom, ako skutočne potrebujete  

Spomeňte si na vidiecke aglomerácie, kde pred niekoľkými desaťročiami stavebníci budovali viacgeneračné obydlia, ktoré sú dnes prázdne. Poučte sa chýb druhých a naplánujte si len taký dom, aký potrebujete. Šikovný projektant nebude mať problém navrhnúť stavbu tak, aby ju bolo možné v prípade potreby zvýšiť či rozšíriť vhodnou nadstavbou, prístavbou alebo len využitím podkrovia. Stavba kompaktnejšieho domu vás bude stáť menej peňazí, ušetríte aj pri jej prevádzkovaní, nebude treba upratovať obrovské plochy a zároveň budete mať k sebe bližšie.

2. Dajte si naprojektovať strechu, ktorá bude spĺňať najprísnejšie tepelno-technické požiadavky 

Strecha, ktorá má spĺňať tepelno-technické požiadavky platné po 1. januári 2021, musí byť dostatočne zaizolovaná, a to tak, aby dosahovala cieľovú hodnotu tepelného odporu R = 9,9 (m2.K)/W. Strecha musí byť dobre izolovaná pred chladom, čím ušetrí zdroje tepla potrebné na vykurovanie. Život pod ňou bude príjemný aj v letných horúčavách, čím sa znížia náklady na chladenie priestorov. Správne navrhnutá a zrealizovaná tepelná izolácia strešného plášťa musí byť súčasťou návrhu zateplenia celého obalu domu – od základov cez obvodové múry až po strechu. Nevyhnutnosťou je návrh detailov napojenia izolácií na prestupové konštrukcie, bez ktorých nie je zaručené ich správne fungovanie. 

3. Využite pasívne prvky vedúce k úsporám energií 

Už naši predkovia stavali svoje domy tak, že bez ďalších nárokov na energie v nich bolo príjemné bývanie. Jedným z takých opatrení bola stavba strechy s prečnievajúcou rímsou, ktorá v letnom období bránila prehrievaniu obytných priestorov a počas zimy nebránila slnečným lúčom vstúpiť do izieb. Aj okná boli výrazne menšie. Príjemnú klímu zabezpečili aj mohutné stromy alebo stromoradie, ktoré ochránilo dom aj pred chladnými vetrami od severu. Určite urobíte dobre, ak pri projektovaní domu budete myslieť aj na tienenie okien. Dobre navrhnutá a používaná tieniaca technika vie znížiť teplotu v interiéri v letných horúčavách o niekoľko stupňov Celzia. V zime vylepšuje izolačné schopnosti okna pred chladom. Navyše, žalúzie ochránia okná aj počas krupobitia alebo pred zlodejmi.

4. Použite materiály, ktorých výroba zanecháva čo najmenšiu uhlíkovú stopu 

Ak chcete pristupovať k realizácii strechy ekologicky, treba sa na problematiku vytvárania uhlíkovej stopy pozrieť z odstupu a posudzovať aj veľkosť uhlíkovej stopy vzniknutej pri produkcii jednotlivých stavebných materiálov vrátane ich dopravy na miesto budúcej stavby. K najekologickejším krytinám sa tak bude radiť betónová krytina vyrobená čo najbližšie k stavbe, ale aj prírodná šindľová krytina vyrobená z dreva z miestnych zdrojov a krytina zo slamy alebo z trstinyPodobne treba pristupovať aj k výberu tepelných izolácií a uprednostniť izolácie vyrobené na báze dreva a iných prírodných materiálov rastlinného (konope, ľan, slama a pod.) alebo živočíšneho pôvodu (ovčia vlna), najlepšie z miestnych zdrojov. K slovu sa dostávajú aj recyklované materiály vyrobené napríklad z textilného odpadu. 

Zdroj: phys.org

5. Budujte zelené strechy 

Vegetačné, zelené alebo účelové strechy sú strechami budúcnosti. Odborníci ich zvládajú navrhovať a realizovať tak, že sú spoľahlivé. Dajú sa budovať z ekologických materiálov a ich prínos do kvality bývania je dlhodobý. Bez výhrad sa stávajú súčasťou ekologického bývania. Žiaľ, finančne je ich realizácia pomerne náročná. Pre ekologicky zmýšľajúceho stavebníka však tento fakt nie je zásadnou prekážkou. Pri plánovaní zelených striech je možné navrhnúť riešenia, ktoré pri dobrej vôli a ochote priložiť ruku kdielu nezruinujú peňaženku. K najdôležitejším benefitom zelenej strechy patrí jej schopnosť zadržiavať vodu, zmierňovať dôsledky prehrievania zemského povrchu, zlepšovať miestne klimatické podmienky a majiteľom poskytnúť plochu na voľnočasové aktivity. 

6. Využite strechu na výrobu energie 

Mať strechu a nevyužiť jej plochu na získavanie energií zadarmo je mrhaním príležitostí. Solárne technológie sú cenovo čoraz prístupnejšie a na podporu ich používania existuje niekoľko dotačných programov. Ak ste prívržencom tejto myšlienky, na strechu si môžete dať namontovať zariadenia, ktoré vám vyprodukujú teplo alebo elektrickú energiu, ktoré budete môcť využiť v domácnosti. Výrobcovia strešných krytín ponúkajú čoraz sofistikovanejšie riešenia s dobrou životnosťou, ktoré sa navyše aj jednoducho zabudovávajú do strešného plášťa. Zaujímavou novinkou je betónová strešná krytina s integrovaným solárnym článkom, ktorá prispieva k šetreniu materiálov, a teda aj k šetreniu životného prostredia. 

Strecha s inteligentnými riešeniami

Ak je to čo len trochu možné, investujte do noviniek prístupných na trhu so stavebnými materiálmi a zariaďovacími prvkami. Dom staviate s predstavou, že v ňom budete bývať s rodinou nasledujúcich dvadsať, tridsať a viac rokov. Vývoj technológií je nezadržateľný, ale rovnako rýchlo beží čas aj výdobytkom techniky a tieto veľmi rýchlo zastarávajú. Sledujte trendy a dobre zvažujte investície do nich. Ak sa rozhodujete pre strešné okná, v blízkej budúcnosti sa nezaobídete bez vhodnej tieniacej techniky. Investícia do diaľkového ovládania alebo inteligentného ovládania na základe zmien počasia sa mnohonásobne vráti. Dopredu myslite aj pri plánovaní vykurovacieho a chladiaceho systému. Dnes sú k dispozícii plošné stenové alebo stropné systémy, ktoré priestory v zime vykurujú a v lete chladia. Aj tepelné čerpadlá sa stávajú bežnými. Ekologické môžu byť sústavy vykurovania na tuhé palivá, ktoré sú vybavené čo najefektívnejšou technológiou spaľovania.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.