Zelená eko strecha pre šikmé strechy

zelena-eko-strecha-pre-sikme-strechy

Fenomén zvaný zelená (alebo aj vegetačná) strecha je v našej predstave spätý najmä so severom Európy. Kto si občas pozrie romantický film z oblasti severských fjordov, vie, o čom je reč: záber na riedko osídlenú severskú krajinu je priam posiaty zelenými vegetačnými strechami. Nemožno však z toho automaticky vyvodzovať fakt, že pre zelenú strechu je vhodné iba chladnejšie (drsnejšie) počasie s množstvom pravidelných výdatných zrážok, pretože takáto strecha má svoje tradície aj v oblasti rovníka – napríklad v africkej Tanzánii.

zelena-sikma-strecha-eko-trava-na-streche-drevostavba-dreveny-dom

(Foto: drevoastavby.cz)

Zelenú strechu by sme mali chápať ako prejav pôvodnej ľudovej architektúry hlásiacej sa k prírode a k stavebným postupom spätým s prírodou. Aj preto sú zelené strechy také hojné nielen v Škandinávii, ale aj na severe Ameriky, na Islande a takisto aj v alpských krajinách, ktoré sú známymi propagátormi ekologických riešení a využívania obnoviteľných zdrojov energie.

Aj na Slovensku sa môžeme stretnúť so zelenými strechami – nie však v spojení s tradičnou architektúrou, ale, naopak, s architektúrou predstavujúcou skôr „inakosť“, ktorá si zobrala za cieľ provokovať verejnosť k tomu, aby sa zamyslela aj nad „inakšími“ (rozumej ekologickejšími) riešeniami. Napriek nesporným plusom takýchto riešení sú však zelené strechy na Slovensku ojedinelým zjavom.

Inakosť

Tá zásadná odlišnosť je už v tom, že zelená strecha nemá tradičnú krytinu, ale vegetačnú pokrývku. Iná je nielen v estetickom a ekologickom chápaní, ale aj v materiáloch a postupoch. Akú vegetáciu, akú hrúbku substrátu a aké iné prvky na zelenú šikmú strechu? Pre šikmú strechu so sklonom od 20 do 40 °, pretože o takejto streche chceme v tomto článku hovoriť, je vhodná zásadne extenzívna strešná zeleň – teda taká, ktorá nebude vyžadovať ani kosenie, ani žiadnu inú špeciálnu záhradnícku starostlivosť. To však ešte neznamená, že šikmá zelená ekostrecha bude úplne bezúdržbová. Opak je totiž pravdou. Zatrávnenie však poskytne streche domu zvýšenú ochranu pred poveternostnými vplyvmi a určite prinesie majiteľovi aj vyššiu životnosť, než akú poskytuje klasická šikmá strecha.

zelena-sikma-strecha-eko-zelen-na-streche-drevostavba-dreveny-dom-stresne-okna

(Foto: wapper.com)

Veď si len predstavme, akým neskutočným teplotným výkyvom je vystavená strešná krytina, ktorá (v závislosti od materiálu a farebnej úpravy) môže dosahovať v lete povrchovú teplotu viac ako 70  °C. To teplota zelenej strechy sa vyšplhá maximálne na 30 °C. Skalničky a drobné plazivé rastlinky si však pri šikmej streche so sklonom 20 – 40 ° vyžadujú hrúbku podkladového substrátu 15 – 20 cm. Substrát musí byť zaistený proti zosuvu. Používajú sa na to rôzne rošty, spravidla z recyklovaného plastu. Zabudnúť by sme nemali ani na drenážne vrstvy, avšak v prípade, že dáme hrubšiu vrstvu substrátu, dokáže tento čiastočne zastúpiť drenáž.

Skladba

Pozrime sa aspoň schematicky na materiálovú skladbu šikmej zelenej strechy. Určite sa zelená strecha bude ľahšie zakladať na plochých strechách, resp. na sklonoch do 15 °. Ako je to ale s väčšími sklonmi, teda 20 – 40 °, o ktorých hovorí tento článok? Rýdzo teoreticky je možné položiť vegetačnú zelenú strechu aj na pôvodnú krytinu, ale s tým by asi nesúhlasil statik, pretože podkladový substrát má tendenciu napiť sa vodou, čo by mohlo strechu extrémne zaťažiť – najmä, ak by po jesenných dažďoch napadla na napitú vegetačnú strechu ešte aj polmetrová (či nebodaj  vyššia) vrstva snehu. Ideálne je teda zakladať šikmú vegetačnú na drevený záklop.

Či už je podkrovie pod vegetačnou strechou obytné alebo nie, aj tak by sme mali šikminu zatepliť, pretože korienky vegetačnej strechy by mohli vymŕzať. Dôležitá je nielen tepelná izolácia, ale aj hydroizolácia. Na túto sú najvhodnejšie odolné vystužené pružné termoplastické fólie, ktoré je dnes možné dostať v stavebninách. Na ne sa kladie vrstva substrátu o hrúbke 15 a viac cm. Trávnik na substráte s hrúbkou pod 15 cm má totiž tendenciu vysychať. Hrúbku pod 15 cm (dokonca pod 10 cm) by bolo možné použiť len v tom prípade, ak sa rozhodneme, že na vegetačnej streche chceme mať lišajníky a machy, ktoré však neposkytujú až taký estetický dojem.

aplikacia-montaz-instalacia-travy-na-eko-strechu-sadenie-rastlin-na-strechu

(Foto: roubenkyasruby.cz)

Substrát je ale ešte potrebné zaistiť georohožou zachytenou na výstupkoch, ktoré zamedzia zosúvaniu substrátu smerom nadol. Spodnú vrstvu vegetačnej strechy tvorí vrstva štrku, ktorý bude plniť drenážnu funkciu. Zvláštnu kapitolu tvorí vegetácia určená na výsadbu zelenej strechy. Pokiaľ ste z nášho stručného popisu nadobudli dojem, že skladba vegetačnej strechy nemusí byť lacnou záležitosťou, nuž, samotné rastlinky tiež nepatria k tým lacnejším – práve naopak. A to nehovoríme o tom, že profesionálni zhotovitelia vegetačných striech odporúčajú klientom zabudovať rovno aj automatický závlahový systém.

Výhody zelených striech pre ich majiteľov

 • zabraňujú prehrievaniu striech a fungujú aj ako zvuková izolácia
 • zadržiavajú vodu a spomaľujú jej odtok, čím odľahčujú kanalizáciu
 • redukujú výkyvy teplôt medzi dňom a nocou
 • majú takmer neobmedzenú životnosť
 • poskytujú estetický zážitok

Výhody zelených striech z celospoločenského hľadiska

 • pohlcujú škodlivé látky zo vzduchu
 • filtrujú častice prachu a zabraňujú ich víreniu
 • produkujú kyslík a zadržiavajú oxid uhličitý
 • vytvárajú životný priestor pre hmyz aj operencov

Nevýhody a obmedzenia zelených striech

 • sú náročnejšie na zhotovenie než klasické strechy
 • vyžadujú si aspoň občasnú údržbu, resp. renováciu vegetácie
 • je nutné staticky posilniť nosnú konštrukciu
 • drahšie

zelena-sikma-strecha-eko-trava-na-streche-moderny-dom-s-bazenom-travnik

(Foto: materialicious.cz)

Slovo na záver

Niektoré zdroje uvádzajú, že 1 m2 vegetačnej strechy vyjde cca na  20 – 40 €, v čom, samozrejme, nie je cena práce. My tento údaj považujeme za viac než optimistický, lebo ak zoberieme do úvahy úplne všetky súvislosti (spevnená konštrukcia, sofistikovanejšie riešenia zadržiavania, resp. odtoku vody a pod.), bude cena za 1 m2 podstatne vyššia. Zelená strecha je jednoducho drahšia. Má teda zmysel snívať o zelenej streche? Aká je jej skutočná cena a aká je návratnosť do tejto investície? Ak by sme sa na to pozerali len cez peniaze, to sa môžeme rovno opýtať, aká je návratnosť investície do koženej sedačky…

Ide o priority, ktorými sa riadime a o súvislosti, ktoré by sme nemali prehliadať. A tie hovoria, že napriek nesporným plusom masovejšie rozšírenie zelených ekologických striech na Slovensku (zatiaľ) nehrozí. Nie je to však o cene, ako skôr o vžitých stereotypoch našej verejnosti, ktorá je aj v nazeraní na stavebníctvo značne konzervatívna a radšej siaha po tradičných (osvedčených) riešeniach.

 

Ako postupovať, aby sme sa vyhli zbytočným chybám?

 • Nepúšťajme sa do realizácie zelenej strechy bez dôkladnej teoretickej prípravy.
 • Vyhľadajme majiteľa takejto strechy a spýtajme sa ho na jeho skúsenosti a prípadné chyby, ktorých sa dopustil on.
 • Dôkladne zvážme, akú vegetáciu pre našu šikmú strechu potrebujeme.
 • Myslime na statické zaťaženie, pričom do úvahy berme aj zadržiavanú vodu.
 • Pamätajme na to, že zelená strecha potrebuje umne vymyslený drenážny systém.

Titulná fotka: greenbuildingadvisor.com

 

Komentáre

1 komentár. Leave new

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.