Leto a vetranie: Tipy na príjemnú klímu v podkroví bez klimatizácie

Tento rok tu máme leto, respektíve letné počasie s vysokými dennými teplotami už dva mesiace. Ďalšie teplé obdobie a vrchol leta máme vlastne ešte len pred sebou. Mnohých nás trápia vysoké nočné teploty v podkrovných priestoroch. Chceme sa s nimi vyrovnať a do klimatizácie sa nám nechce investovať, alebo ju vzhľadom na jej energetickú náročnosť spojenú s potrebou pravidelného servisovania jednoducho nechceme.

Ako si teda môžeme zabezpečiť príjemnú klímu v podkroví (ale aj v iných obytných priestoroch) bez použitia klimatizácie? Možností máme niekoľko.

Kombinácia tienenia a vetrania

Azda najvšestrannejším spôsobom na zabezpečenie príjemnej atmosféry v bytoch v horúcich letných mesiacoch je kombinácia tienenia a vetrania. Pri ich využívaní je potrebné vziať zdravý rozum do hrsti a pri troche disciplíny máme zabezpečenú tepelnú pohodu v byte s minimálnymi nákladmi. Ako na to? V prvom rade si musíme uvedomiť, že tepelnú pohodu v obytných priestoroch môžeme zabezpečiť tak, že do nich nevpustíme slnečné žiarenie a ani prehriaty vzduch. Vstupu slnečného žiarenia zabránime vhodným tienením okien a teplo nás nebude obťažovať, ak ho do bytu počas najteplejších hodín dňa vôbec nevpustíme a vetranie odložíme na chladnejšie nočné hodiny.

Treba si uvedomiť, že vetranie v nočných hodinách zároveň zabezpečí ochladenie stien i zariaďovacích predmetov v byte, ktoré následne ešte po dobu niekoľkých hodín ochladzujú vzduch a spríjemňujú pobyt v priestore. Ak máte to šťastie a okná vašej nehnuteľnosti sú orientované do viacerých svetových strán, počas dňa môžete s úspechom vetrať oknami orientovanými na sever, prípadne celodenne tienenými stromami a pod.

Ktoré žalúzie sú najvhodnejšie?

Pri tienení okenných otvorov zohrávajú azda najdôležitejšiu úlohu rôzne druhy žalúzií. Veľkú prácu odvedú vnútorné žalúzie, ale ak sa budete rozhodovať pre kúpu nových, zvoľte radšej vonkajšie žalúzie. Ich vyššia nadobúdacia cena vám okrem zvýšenia bezpečnosti nehnuteľnosti umožní dôkladné zatemnenie obytných priestorov.

Konštrukčné riešenie vonkajších žalúzií umožňuje vetranie, a tým výmenu vzduchu počas celého dňa. Malá veľkosť štrbinových otvorov v exteriérových žalúziách navyše zabraňuje vstupu dotieravého hmyzu do izieb. Žalúzie je možné namontovať na všetky druhy okien. Tieto doplnky zvlášť oceníte na strešných oknách. Ich výrobcovia tvrdia, že vonkajšie tienenie na strešnom okne dokáže zabezpečiť zníženie teploty v miestnosti v lete až o 7 °C  (pri dvoch oknách cca 80×140 cm) a markíza o 6 °C.

Pokiaľ z nejakého dôvodu nemáte žalúzie, dobrú službu vám pri ochrane pred slnečným žiarením poskytnú aj závesy.

Postav dom, zasaď strom

Pod šťastným znamením sa narodili tí, ktorí majú v bezprostrednej blízkosti svojej nehnuteľnosti niekoľko väčších stromov a les – to je už výhra. Príroda je veľká čarodejnica. Všetko už vlastne vymyslela sama a dom tienený aspoň menšou skupinou stromov má len málokedy problémy so zabezpečením príjemnej klímy.

Stavebné úpravy prospievajúce lepšej klíme

Rovnako je šťastlivcom aj majiteľ nehnuteľnosti, ktorej projektant stavebnými úpravami (aspoň podvedome) riešil problematiku prehrievania domov v letnom období. Ako taká stavba vyzerá? Má výrazne presahujúcu strechu, ktorá v letnom období pôsobí ako slnečník a prirodzene zabraňuje dopadu slnečných lúčov na okná a fasádu (a, naopak, v zimných mesiacoch toto umožňuje, čím sa dom prehrieva). Alebo má dom na južnej strane takzvaný gánok, ktorého úlohou je tiež zabrániť prehrievaniu obytných priestorov. Stačí, keď si spomeniete na architektúru domov charakteristických pre južné Slovensko alebo na stavby v prímorských letoviskách.

Ďalšie možnosti

Veľkým pomocníkom pri zabezpečení tepelnej pohody v obytných priestoroch je aj ventilátor. Priamo síce teplotu v miestnosti nezníži, ale prúdenie vzduchu prispieva k tepelnej pohode. Prezradíme aj malý trik – ak prídete do prehriateho priestoru a chcete z neho horúci vzduch rýchlejšie dostať von, otočte ventilátor opačným smerom. Bude pôsobiť ako akési čerpadlo, prehriaty vzduch rýchlejšie opustí priestor a bude môcť byť nahradený chladnejším vzduchom z exteriéru.

Veľmi príjemným spoločníkom horúcich letných dní je obyčajný rozprašovač s vodou. Ak sa vodou postriekate, jej odparovanie bude spôsobovať ochladzovanie vašej pokožky a vám bude príjemnejšie. Rovnaký efekt využívajú aj tzv. hmlové brány, ktoré sa však masovejšie dajú použiť len vo vonkajších priestoroch.

K udržaniu príjemnej tepelnej pohody v bytoch a domoch môžu prispieť aj ďalšie drobné opatrenia smerujúce k odstráneniu alebo obmedzeniu zdrojov tepla v domácnosti, ku ktorým patrí napríklad kratšie varenie (ľahších jedál) alebo náhrada klasických žiaroviek LED svietidlami.

A na záver: nezabúdajme na seba. V horúcich letných dňoch je potrebné viac ako inokedy myslieť na dodržiavanie pitného režimu. Dožičte si čistú vodu, minerálku, bylinkový čaj, zriedenú ovocnú šťavu. Podľa možnosti vynechajte sladké a alkoholické nápoje. Oblečte sa do ľahkých šiat z prírodných vlákien. Osviežte sa studeným obkladom a pustite si príjemnú hudbu plnú dovolenkových rytmov. Teplo sa vám určite bude zdať znesiteľnejšie.

Čo je dobré si zapamätať?

  • K zabezpečeniu príjemnej klímy v obytných priestoroch v letnom období nie je bezpodmienečne nutná klimatizácia.
  • Naučte sa kombinovať tienenie a vetranie obytných priestorov.
  • Ak máte v blízkosti vášho domu stromy, využite ich silu pri zabezpečení tepelnej pohody v ňom. Vysaďte už teraz stromy pre budúce generácie.
  • Naučte sa využívať jednoduché postupy vedúce k zabezpečeniu tepelnej pohody počas horúcich letných mesiacov.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.