Strešné izolácie rastlinného pôvodu

stresne-izolacie-rastlinneho-povodu
Pri dnešnom obrovskom rozmachu stavebníctva a bohatej plejáde rôznych umelých materiálov ľudia čoraz viac pociťujú potrebu splynúť s prírodou, vytvoriť si ekologické „hniezdočko“, ktoré by bolo šetrné k prírode a čo v najväčšej miere obsahovalo prírodné materiály. Pri izolovaní striech preto stále viac siahame aj po materiáloch rastlinného pôvodu, a práve nimi sa budeme zaoberať v tomto článku.

Na začiatok si povedzme, aká bohatá ponuka nás čaká pri výbere prírodnej suroviny rastlinného pôvodu na zateplenie vašej strechy. Radíme sem hlavne izolácie z konopy, slamy, ľanu, korku či kokosu. Trstina alebo rákosie sa spracúva do dosiek, ktorými sa väčšinou zatepľuje strop či steny.

V našich geografických šírkach bola v minulosti zo spomínaných materiálov rastlinného pôvodu najviac využívaná slama. Naši predkovia by mali určite radosť, keby zistili, že ich osvedčené a tradičné stavebnícke postupy sú opäť v móde.

stresne-izolacie-rastlinneho-povodu

Izolácia zo slamy a jej výnimočné vlastnosti

Slama sa spracúva do tzv. ekopanelov pomocou silného tlaku a vysokej teploty. Potom sú ekopanely zabalené do ekologickej lepenky alebo do slamených balíkov. Rozlišujeme kolmé a pozdĺžne slamené balíky, čo vyplýva z usporiadania stoniek slamy. Vyrábajú sa vo viacerých veľkostiach, pričom najideálnejšie sú tie s hustotou 90 kg/m3. Na ekopanely a slamené balíky sa väčšinou využíva ovsená, pšeničná, jačmenná alebo ražná slama.

Keď siahneme práve po slame, tak vedzme, že vytvoríme v našom dome stabilnú mikroklímu, pretože slama priaznivo vplýva na domáce ovzdušie. Zároveň má výborné tepelno-izolačné vlastnosti, čiže dokáže účinne absorbovať teplo, čo znamená, že počas teplých dní drží príjemnú teplotu, a keď je chladnejšie, akumulovaným teplom ohrieva prostredie. Slama je vhodná na zateplenie plochých aj šikmých striech.

stresne-izolacie-rastlinneho-povodu-slama

Slama si poradí s ohňom aj vlhkosťou

Jej prednosťou je aj dobrá odolnosť voči vlhkosti, keďže vďaka svojim vláknam odvádza vlhkosť smerom von k povrchu. Pri izolovaní slamou pôjde o dvojplášťovú konštrukciu so vzduchovou dutinou, ktorá je pravidelne prevetrávaná. Najvhodnejšou podkladovou vrstvou pre slamu sú OSB dosky. Vyberáme také, ktoré majú vyšší faktor difúzneho odporu.

Ukladané balíky slamy zbavíme šnurovania, čím sa slama roztiahne a dostane sa aj do tých najmenších otvorov. Aby sa nám vo vetranej časti nedostávala do slamy vlhkosť, vonkajší chladný vzduch a chceme sa vyhnúť rôznym umelým materiálom, použijeme hlinený roztok, ktorým potrieme slamu, a tým vznikne odolná ochranná ekovrstva. Izolácia zo slamy by mala byť hrubá od 40 do 80 cm.

So slamou sa veľmi dobre pracuje a jej inštalácia je preto rýchla a nenáročná. Určite panujú predsudky o jej pochybných ohňovzdorných vlastnostiach, ale naozaj sa nemusíte báť, lebo slama kvalitne odoláva ohňu. Balíky slamy zaraďujeme do skupiny ťažko horľavých materiálov B2, pretože neobsahujú živicu, alkoholy, adhezíva, kyslík, terpentín atď.

stresne-izolacie-rastlinneho-povodu-slama

Balíky slamy si zaobstaráte u najbližšieho poľnohospodára či v družstve

Ak začneme strechu izolovať slamou, musíme myslieť na to, že napr. slamené balíky nezoženieme len tak v stavebninách, ale musíme ísť za najbližším poľnohospodárom, farmárom či do družstva, kde si dohodneme kúpu slamy.

Dostupnosť slamy vždy závisí od toho, aké bolo v danom roku počasie, lebo pri dlhodobom nepriaznivom počasí sa môže stať, že sa nám žiadne slamené balíky nepodarí zohnať. Nezabudnite získané balíky skladovať na suchom mieste.

stresne-izolacie-rastlinneho-povodu-slama

Univerzálne konope, ktoré je kráľom v boji proti vlhkosti

Ďalším výborným prírodným izolantom striech je technické konope a ľan. Podrobne si rozoberieme konopnú izoláciu, keďže izolácia z ľanu má prakticky veľmi identické vlastnosti ako tá z konope.

Na zatepľovanie sa z konope vyrábajú rohože a dosky. Je veľmi odolné proti škodcom, hnilobe, plesniam a vlhkosti. Pri boji s vlhkosťou ide o jedinečnú surovinu, pretože izolácia z konope dokáže bez problémov zvládať aj 20 %-nú objemovú vlhkosť, a pritom nestráca svoje tepelno-izolačné vlastnosti.

Špecifikum konopnej izolácie je aj v tom, že vlhkosť sa v nej neudržiava na jednom mieste, ale rozloží sa po celom objeme, a tým dochádza k výbornému odparovaniu vlhkosti. Keď si uvedomíme, že minerálna izolácia stráca svoje tepelno-izolačné vlastnosti už pri objemovej vlhkosti 2 %, tak konope je naozaj výnimočným izolantom.

stresne-izolacie-rastlinneho-povodu-konope

Dobré protihlukové vlastnosti a difúzna priepustnosť

Pri izolovaní strechy materiálom z konope nás čaká ľahká práca bez použitia zbytočných ochranných prostriedkov, keďže sa nemusíme obávať žiadneho podráždenia dýchacích ciest či nepríjemného svrbenia. Výhodou je aj to, že ide o pevný materiál, ktorý je zároveň veľmi dobre ohybný.

Pretože materiál z konope patrí k horľavinám, pridávajú sa do neho retardéry horenia a takto spracovaný konopný izolant už dobre odoláva ohňu a zaraďujeme ho do skupiny B2. Keď však používate čistú konopnú izoláciu bez retardérov horenia, tak najúčinnejšou prevenciou proti požiaru je izoláciu obložiť odolným obkladom proti požiaru. Musíme si však povedať, že konopná izolácia má obmedzenia vyplývajúce z požiarnych predpisov v nemocniciach, divadlách, kinách, školách, jednoducho vo verejných budovách, v ktorých sa združuje veľké množstvo ľudí.

stresne-izolacie-rastlinneho-povodu-konope

Poklad z portugalských a španielskych lesov

Čo sa týka korku, ten sa využíva aj na zateplenie striech. Má výborné tepelno-izolačné vlastnosti, nízky difúzny odpor, vysokú paropriepustnosť, pohlcuje zvuk a vibrácie a ide naozaj o dlhovekú izoláciu, ktorá dobre odoláva starnutiu. Z pohľadu horľavosti patrí medzi ťažko horľavé materiály a zaraďujeme ho do skupiny B2. Má antibakteriálne vlastnosti a dobre si poradí s plesňami a hnilobou. Oproti konopnej a ľanovej izolácii je korok drahší.

stresne-izolacie-rastlinneho-povodu-korok

Podobné vlastnosti ako korok má aj izolácia z kokosu, ktorá má však na rozdiel od korku kratšiu životnosť. Treba však myslieť na fakt, že v prípade týchto dvoch materiálov sa stráca ekologický význam, keďže materiály k nám musia pricestovať z veľkých vzdialeností.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.