Infografika: Z akých materiálov sa zhotovujú strechy vo svete

Materialy-striech-vo-svete-krytina

Nedávno sme pre vás spracovali infografiku s článkom, v ktorom sme písali o historickom vývoji striech na Slovensku. Ukázalo sa, že naši predkovia boli vynaliezaví a využívali dary okolitej prírody k tomu, aby ich obydlia boli vyhovujúce. Prispôsobovali sa meniacim sa podnebným podmienkam a prispôsobovali tomu aj stavebné materiály.

Tak isto to fungovalo aj inde vo svete. Ľudia používali materiály zo svojho okolia. Pekným príkladom je strecha z palmových listov vyskytujúca sa v Afrike či bambusové panely v Ázii. U nás sa v minulosti vo veľkom používal drevený šindeľ. Dnes prevládajú najmä betónové a keramické škridle. Pre južnú Európu sú typické pálené strechy svetlých odtieňov, ktoré dodávajú našim dovolenkám čaro. V iných častiach Európy sa popularite teší bridlicová krytina. Nájdeme ju najmä v Španielsku a vo Walese. Európa má aj špecialitky, ktoré sa nenachádzajú inde vo svete, napríklad typické modré strechy gréckeho ostrova Santorini.

V Severnej Amerike a v Kanade vo veľkom prevládajú asfaltové šindle, a to vďaka ich rýchlej a jednoduchej montáži a nízkej cene. Vo všeobecnosti ľudia v Amerike uprednostňujú veľké domy, ktoré sú postavené v priebehu niekoľkých týždňov. Na druhej strane, v USA sa stáva čoraz populárnejšou zelená vegetačná strecha. V Kanade, najmä v jej severných lesných častiach, sa môžeme pokochať masívnymi celodrevenými zrubmi. V Južnej Amerike sa často stretnete s hlinenými škridlami. Austrálčania aj napriek výraznému slnečnému žiareniu počas letných mesiacov preferujú kovové strechy

Pripravili sme pre vás mapku, ktorá vám predstaví materiály striech vo svete. Pre zväčšený náhľad kliknite na tlačidlo pod ňou, alebo si ju prostredníctvom neho stiahnite do počítača.

K svetovým strechám sa v našom magazíne ešte určite vrátime. Písali sme už aj o tých najkrajších zo Slovenska. Ak by ste vy sami mali typ na strechu, ktorú ste niekde videli a zaujala vás, určite nám dajte o nej vedieť :).

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.