Svetové strechy, ktoré rozhodne stoja za pozornosť

najkrajsie_strechy_sveta

Ak dáte dieťaťu nakresliť dom, obyčajne nakreslí štvorec s oknami, dverami a strechou v tvare trojuholníka, na ktorej sa hrdo vypína komín. Kreslí, čo vidí, čo je pre naše končiny typické, čo sme ho naučili. Žiadne vežičky, kupoly, farebné ornamenty, zvláštne tvary či materiály. Dokonca ani ploché strechy, ktoré u nás nie sú ničím výnimočným, sa na detské kresby nedostávajú. Avšak strechy nie sú také nudné, ako by sa z pohľadu detí mohlo zdať. Áno, plnia hlavne ochrannú funkciu, čo však neznamená, že nemôžu byť zároveň podivuhodné a očarujúce. Dôkazom sú mnohé strechy z celého sveta, ktoré vzbudzujú pozornosť a nútia človeka zdvihnúť hlavu hore.

Oslepte architekta

Pokrovský sobor, známy tiež ako Chrám Vasilija Blaženého, je neprehliadnuteľným skvostom Červeného námestia v Moskve. Chrám (resp. súbor ôsmich kostolov, ktoré obopína centrálny chrám) vyniká bohato zdobenými vežami, ktoré sú postavené z červenej tehly. Jedinečná je však hlavne strecha, ktorú tvoria cibuľovité kupoly umiestnené na vežiach, pričom symbolizujú plamene vatry stúpajúce na oblohu. Pôvodne boli kupoly vyrobené z cínu a pozlátené. Až neskôr dostali svoju mnohofarebnú podobu, a to vďaka stovkám rozličných kúskov z plechu, tvarovaným tak, aby vytvorili požadované vzory. Chrám má bohatú históriu, jeho výstavba sa datuje do rokov 1555 – 1561, odvtedy bol veľakrát prestavovaný a rekonštruovaný. Postaviť ho dal cár Ivan Hrozný. Povráva sa, že architekta chrámu dal oslepiť, aby už nikdy nič také krásne ako tento chrám nepostavil. Čo však podľa všetkého nie je pravda. Chrám je zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Chram-Vasilija-Blazeneho-moskva-cervene-namestie

Pokrovský sobor

Jedna veža nemôže byť v žiadnom prípade dosť

135 vežičiek s množstvom ornamentov, s viac ako 1800 sochami a 96 veľkými chrličmi vody. Väčšina vežičiek dosahuje výšku 17 metrov, pričom najvyššia meria až 108 metrov a na jej vrchole je umiestnená vyše štyroch metrov vysoká socha Panny Márie. Hovoríme o streche Milánskeho dómu, ktorá je schopná pod sebou ukryť 40 tisíc ľudí. S výstavbou katedrály sa začalo v roku  1386, no fasáda a ornamenty boli skompletizované až v 19. storočí. Ak sa vyberiete do Milána, určite by ste tento dóm nemali obísť. Strecha je totiž sprístupnená a je teda možné poprechádzať sa medzi týmito detailne prepracovanými vežičkami a sochami. Okrem toho poskytuje znamenitý výhľad nielen na mesto, ale aj za jeho hranice. Ak sa sem vyberiete krátko pred západom slnka,  určite si so sebou odnesiete nezabudnuteľný zážitok. Rovnako ako Mark Twain, ktorý dóm navštívil v roku 1867, a tak sa mu zapáčil, že ho následne popísal v 18. kapitole jeho knižného cestopisu Innocent Abroad.

Milansky-dom-katedrala-milano

Milánsky dóm

Nielen olej je dobrý z palmy

Palác Pagaruyung bol kedysi sídlom kráľa, nachádza sa na Sumatre a dodnes, hoci stavba je už len replikou pôvodného paláca, ho majú Minangkabau (etnická skupina v Západnej Sumatre) vo veľkej úcte. V súčasnosti je tu múzeum a ide o lákavú turistickú atrakciu. Je postavený v tradičnom ľudovom štýle, nazývanom rumah gadang. Strechu tvoria typické gonjong – zakrivené striešky pôsobiace ako rohy. Vyrobené sú z 26 ton čiernych palmových vlákien (ide o palmu Arenga pinnata, inak nazývanú aj cukrová či čierna palma, vyskytujúcu sa v tropických častiach Ázie). Hoci ide o prírodný, ekologický materiál, ktovie, či aj ten (spolu s pôvodne drevenou konštrukciou paláca) neprispel k tomu, že táto stavba musela byť už trikrát nanovo vybudovaná kvôli požiarom. Naposledy podľahla ohňu v roku 2007.

Pagaruyung-palac-sumatraPalác Pagaruyung 

Kopec hmyzu nad hlavou

Občas naďabíme na krásne obrázky, ktoré až pri bližšom pohľade odhalia, čo v skutočnosti ukrývajú. Domy. Ich strechy tvorí napríklad nános rašeliny, konárov, kôry, trávy, prípadne rastlín, a tak splývajú s prostredím, v ktorom sa nachádzajú. Zelené domy, ako ich nazývame, nie sú žiadnym vynálezom modernej doby. Známy je nimi u nás najmä Island a škandinávske krajiny. Hoci sú náročné na prevedenie najmä kvôli potrebnej dokonalej hydroizolácii, nesú so sebou najmä množstvo pozitív – od produkcie kyslíka, cez pohlcovanie škodlivín zo vzduchu až po schopnosť tepelne a zvukovo izolovať. A  čo treba vyzdvihnúť, je najmä samotné estetické hľadisko. Ako by sa vám bývalo napríklad na sídlisku z obrázka nižšie?

Zelene-sidlisko-v-svedskom-meste-Gothenburg

Zelené sídlisko s 5000 bytmi v švédskom meste Gothenburg 

Zeleny-dom-na-Islande-zelena-strecha-travnaty-porast

Dom na Islande 

Technologicka-univerzita-Nanyana-v-Singapure-zelena-strecha

Technologická univerzita Nanyana v Singapure 

Ospevovaná strecha, pod ktorou sa nielen spieva

Ak chceme nájsť niečo vskutku na míle vzdialené od našich klasických škridlových či plechových striech, určite treba uprieť pozornosť na budovu opery v Sydney, ktorá sa právom zapísala do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a patrí k najobdivovanejším budovám sveta. Unikátna strecha s klenbou v tvare mušle dala architektom riadne zabrať. Tvorí ju krytina z glazovaných a matných dlaždíc so samočistiacim povrchom. Strecha pozostáva z 2194 betónových častí, ktoré vážia 15 ton a spolu ich drží oceľové lano dlhé 350 km. Pod toto dielo, ktoré obsahuje viac ako milión škridiel, sa podpísal architekt Joern Utzon. Hoci ide o budovu, ktorá je známa ako opera, v skutočnosti tu funguje päť divadiel, z ktorých tri sa venujú činohre. Otvorená bola v októbri 1973, odvtedy ju navštívili milióny turistov.

Budova-opery-v-Sydney

Opera v Sydney 

Nič pre tých, čo majú strach z výšok

Stredisko, ktoré má 20 hektárov, pozostáva z troch veží spojených najväčšou verejnou konzolovou plošinou na svete – to je Marina Bay Sands v Singapúre, rezort s 2560 izbami, konferenčným a obchodným centrom, kasínom s 500 hracími stolmi a 1600 automatmi, múzeom, divadlami, reštauráciami… a 150 metrov dlhým bazénom, z ktorého máte taký výhľad, až sa vám zatočí hlava (voda sa na okrajoch bazéna prelieva a budí dojem, že ak prídete na okraj, stiahne vás so sebou a skončíte až dole na chodníku). Strešná plošina predstavuje 340 metrov dlhú a do 40 metrov širokú, otvorenú terasu s kapacitou 3900 osôb. Okrem bazéna, observatória, reštaurácií, salónikov je tu vytvorený park z 250 stromov a 650 rastlín. Strešná plošina pôsobí ako čln brázdiaci na vzdušných vlnách.

Marina-Bay-Sands-v-Singapure

Fasicnujúca Marina Bay Sands v Singapure 

Mozartovo„v dobrom aj zlom, v zdraví i chorobe“

Dóm sv. Štefana z centra Viedne netreba nijako zvlášť predstavovať.  Má dlhú históriu a patrí k najznámejším pamiatkam susedného Rakúska. Pôvodne bola jeho strecha (z roku 1490) vytvorená z 230 tisíc glazovaných škridiel, na ktorých bol mozaikovo vyobrazený erb Habsburgovcov (dvojhlavá orlica, zlaté rúno, cisárska koruna) a z 2000 m3 dreva. Skôr ako túto strechu v roku 1945 zničil požiar, sa pod ňou stihol v roku 1782 oženiť s Constanze Weberovou slávny skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart. Nová strecha z roku 1950 však krásou nijako nezaostáva za tou starou. Tvorená je z oceľových častí v desiatich farebných prevedeniach, ktoré na severnej strane strechy vytvárajú erb Viedne a Rakúska, na južnej erb cisára Františka I. K Dómu sv. Štefana neodmysliteľne patrí aj druhý najväčší zvon Európy – Pummerin.

Dom-sv.stefana-vo-Viedni-gotika-rakusko

Dóm sv. Štefana vo Viedni 

Veľký červený okruh

Ak ste milovníkom áut, iste ste už počuli o Ferrari World Abu Dhabi, ktorý sa nachádza v Spojených arabských emirátoch a je zážitkovým svetom pre všetkých obdivovateľov a priaznivcov tejto slávnej značky. Zaujímavo tvarovaná strecha tohto parku zaberá neuveriteľných 200 000 m2, je vytvorená z hliníkových panelov a jej položenie zabralo 14 mesiacov. Logo značky na streche patrí k najväčším, aké boli kedy vytvorené, meria 65 m na dĺžku a zaberá plochu 3000 m2. Materiál (zvlnený hliníkový plech známy pod názvom KalZip) bol vyberaný starostlivo, strecha a jej červená farba musí odolávať trvalému vystaveniu UV žiarenia, znečisteniu, soli z morského vzduchu aj dažďu.

Ferrari-World-Abu-Dhabi-budova-letecky-pohlad

Ferrari World Abu Dhabi 

Olympiáda v hniezde

Národný štadión v Pekingu si vyslúžil veľa pozornosti, a to nielen kvôli tomu, že sa v ňom odohrávali v roku 2008 olympijské hry. Športovisko má totiž tvar vtáčieho hniezda a konštrukcia štadióna je niečo ako dva v jednom – fasáda i strecha zároveň. Základom je 24 stĺpov z betónu a oceľová konštrukcia vážiaca cca 45 tisíc ton. Strecha je pokrytá špeciálnym priehľadným materiálom, ktorý je známy ako ETFE (ethylen tetrafluorethylen) a medzi jeho pozitíva patrí napríklad nízka hmotnosť (doska z ETFE má hmotnosť 1 % sklenenej dosky) a dobrá absorpcia zvuku. Strecha s rozmermi 330 x 220 m disponuje vysúvateľným krycím systémom, ktorý sa a v prípade zlého počasia rozprestrie nad otvorenú plochu štadióna.

Narodny-stadion-v-Pekingu-cina

Národný štadión v Pekingu 

V tieni listu

Strecha v tvare veľkého listu banánovníka očarí najmä nadšencov stavieb, ktoré dokonale pasujú do okolitého prostredia. Tento plážový dom sa nachádza v Brazílii a na jeho strechu bolo použité eukalyptové drevo, ktoré  je ohybné, a teda bolo vhodné na vytvarovanie strechy do požadovanej podoby. Strecha je navrhnutá tak, aby zachytávala dažďovú vodu na jej ďalšie použitie v dome.

Plazovy-dom-v-Brazílii-strecha-v-tvare-kvetu

Plážový dom v Brazílii

Obdivuhodný Gaudi

Jeden z najslávnejších španielskych architektov, Antonio Gaudi,  má toho na svedomí viac než dosť. Jeho unikátnosť, originalita, kreativita sa podpísala pod nejedno pozoruhodné dielo. Stačilo by možno spomenúť majestátnu Sagradu Familiu, no my vzhliadneme teraz k iným skvostom. Čarovný, ba až rozprávkový svet predstavuje Casa Batlló, dom v centre Barcelony, ktorý vďaka streche pripomínajúcej draka (či dinosaura) púta veľkú pozornosť turistov aj 90 rokov po Gaudiho smrti. A nie menej pozornosti si vysluhuje aj Casa Milá, známa tiež ako La Pedrera. Budova so zvlnenými priečeliami, bez rovných línií a neobyčajnou strechou bola zapísaná do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Strecha tvorí jedinečný priestor plný skulptúr, pričom tam nájdete tri druhy stavieb – schody, vetracie veže a komíny. Niektoré z týchto prvkov sú zo sklokeramiky, iné, menej viditeľné z ulice, sú len pokryté hrubou omietkou a namaľované. Zvlnenené balustrády a povrchová úprava strechy sú v súlade s tvarom fasády. Strecha a ďalšie priestory budovy sú sprístupnené  verejnosti a rozhodne sa oplatí ich vidieť – La Pedrera je považovaná totiž za jednu z najpozoruhodnejších stavieb 20. storočia.

Casa-Battlo-v-barcelone

Casa Battló v Barcelone

La Pedrera-casa-mila

La Pedrera

Všetko chce čas

Zaujímavých a netradičných striech nájdete po celom svete až-až. Pokračovať by sme tak v písaní tohto článku mohli snáď donekonečna. Videli ste napríklad žraločiu strechu z Headingtonu, strechu Clevelandskej kliniky Lou Ruvo či kráľovský Grand Palace v Bangkoku? Ľudská vynaliezavosť a kreativita, zdá sa, nemá hraníc. Všetko však chce čas. Aj zdanlivo jednoduché strechy musia byť naprojektované i zrealizované precízne a odborne, ak majú plniť svoju funkciu. Ak teda máte v pláne robiť novú či rekonštruovať starú strechu, nikam sa neponáhľajte a doprajte si čas.  Funkčná a napohľad zaujímavá či pekná strecha za vynaloženú námahu určite stoja.

Ďalej s touto témou pokračujeme v článku o najvyšších strechách sveta i Slovenska. 

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.