Realizácia nadstavby rodinného domu

Osamostatniť sa a hľadať si novú strechu nad hlavou v developerskej štvrti, alebo si radšej vytvoriť v rodičovskom dome novú bytovú jednotku formou nadstavby? Ako by ste to riešili vy?

Na rovinu si povedzme, že všetko má svoje pre aj proti. Nadstavba domu, teda vytvorenie ďalšieho podlažia nad už existujúcim, prináša isté komplikácie. Je však obrovskou príležitosťou zgenerálkovať v rámci prestavby aj celý pôvodný objekt, zefektívniť jeho prevádzkové náklady, zatepliť ho a dať mu nový – súčasný kabát. Ide ale o pomerne náročnú operáciu, ktorá si vyžaduje stavebné povolenie, a teda aj projektovú dokumentáciu od architekta/projektanta. A nemali by sme zabudnúť ani na ďalšiu dôležitú osobu: stavebný dozor, ktorý nielenže bude garantovať správnosť stavebných postupov, ale môže na seba zobrať aj úlohu človeka, ktorý, samozrejme, za odmenu, za nás absolvuje tortúru spojenú s vybavením stavebného povolenia.

Celkové riešenie a výber materiálov

Toto je úloha pre profesionála s okrúhlou pečiatkou, aby vypracoval projekt a zároveň nám ponúkol svoj pohľad na vec. Celý objekt môže architekt/projektant poňať ako novostavbu, ale takisto aj spôsobom, že nepoprie dimenzie pôvodného objektu a nadstavbu bude riešiť ako priznanú – či už farebnou zmenou, fasádnym obkladom alebo trebárs aj použitím priznaných ľahkých sendvičových konštrukcií. Obe riešenia majú svoje čaro. Pred rokom 1989 nebol s výberom stavebného materiálu veľký problém: buď tehla, alebo škvárobetón (tzv. kváder). Aj strešné krytiny ste porátali na prstoch jednej ruky. Dnes je už materiálov podstatne viac, čo dokáže mnohým pekne zamotať hlavu. Ale v princípe si povedzme, že nie je ani také dôležité to, či to bude tehla, pórobetón či suchý proces, ako to, aby boli stavebné prvky kvalitné a zapracované absolútne profesionálne. A nie tak, ako poradí sused, ktorý staval svoj dom pred 40-timi rokmi, keď sa medzi tehly dávali 3 až 4 cm malty.

Riziko prehrievania podkrovia

Nechajme na architekta/projektanta, aby citlivo posúdil možnosti prestavby a navrhol nám moderný dom s modernou strechou, s otvorenými výhľadmi na blízky lesopark či vzdialenejšie kopce. S oknami v podkroví však opatrne, aby sa neprehrievalo. Práve problematika prehrievania podstrešných priestorov býva najväčšou slabinou mnohých prestavieb aj napriek tomu, že samotný strešný plášť je kvalitne zaizolovaný. Klimatizácia, s ktorou dnes všetci automaticky kalkulujú, predstavuje náklady navyše. Vedeli ste, že chladenie objektu je približne dvakrát také drahé ako jeho vykurovanie? Premýšľajte preto radšej nad dômyselným tienením a dvakrát si  rozmyslite, aké okná (a či vôbec) dáte na južnú a západnú časť strechy. Určite počítajte s nákupom a inštaláciou tieniacej techniky, ktorá bude veľkým pomocníkom nielen počas letných horúčav.

Výber krytiny

Najskôr vyvráťme jeden mýtus, ktorý často šíria výrobcovia ľahších krytín: ťažšie krytiny nie sú vhodné na rekonštrukcie striech a nadstavby. Dôležité je stanovisko statika. Určite sa aspoň päťkrát poškriepite, než definitívne vyberiete strešnú krytinu. Lebo v tejto situácii architekt zvykne podľahnúť emocionálnemu tlaku manželky investora a nechá to spravidla na vás. Tak teda, akú? Nuž, dajte si takú krytinu, aby bola kvalitná, estetická – veď strecha je piatou fasádou domu. Ale súčasne takú, aby zbytočne nevytŕčala, aby radšej organicky zapadla do okolitej zástavby, aby ste si okrem základnej škridly a hrebenáčov mohli kúpiť aj bežný doplnkový sortiment, ako bola nielen v základnej výbave: teda základná škridla + hrebenáče, ale aby mala úplne všetky súčasné komponenty – či už sú to polovičné škridly, krajovky, snehové zábrany, sneholamy, prechodové prvky pre antény, kanalizáciu a kotle, alebo zábrany proti vniknutiu vtáctva, ktoré si rado robí v minerálnej vlne svoje skrýše. Tak, ako v prípade iných profesionálnych riešení, ani pri streche sa totiž neoplatí šetriť na nesprávnom mieste.

Realizácia nadstavby rodinného domu

Oplatí sa to vôbec?

Načrtli sme tému peňazí. Ak necháme bokom otázku úskalia dvojgeneračného bývania, zostáva nakoniec už len tá posledná: Nie je lacnejšie a účelnejšie nechať rodičov samých v ich pôvodnom dome a postaviť si niekde inde svoj vlastný bungalov? Mali by sme si uvedomiť, že všetko so všetkým súvisí. Nejde len o vybudovanie nového domu. Okolo novostavby vždy treba vyriešiť chodníky, parkové úpravy, oplotenie, brány a pod., čo spravidla prichádza na rad až vtedy, keď sme už vyčerpali všetky peniaze, takže si narýchlo ešte nejakých 10-tisíc kdesi požičiame. Ale nepozerajme sa na všetko len cez peniaze. Zhodnotenie revitalizovanej stavby, vegetácia, ktorú máme pri už existujúcom dome, sociálne väzby či existujúca infraštruktúra sú benefitmi, ktoré stoja za to, aby sme o takomto dobrodružstve reálne uvažovali.

Plusy

*  zhodnotenie celého objektu, pokiaľ dostane kompletne novú fasádu

*  zlepšenie tepelnotechnických parametrov

*  zníženie prevádzkových nákladov aj pre starú časť domu

*  vytvorenie novej bytovej jednotky vo štvrti s existujúcou infraštruktúrou

Mínusy

*  niekedy až príliš zdĺhavý proces vybavovania stavebného povolenia

*  dočasné zníženie komfortu počas rekonštrukcie

*  riziko možného zatečenia objektu po odstránení strešného plášťa

*  riziko konfliktov vyplývajúce zo spoločného viacgeneračného bývania

 

Čo je dobré si zapamätať

  • K realizácii nadstavby rodinného domu potrebujete vždy stavebné povolenie, a to aj vtedy, ak by ste zachovali pôvodný obrys a tvar strechy, jej sklon, výšku hrebeňa a podobne.
  • V súčasnosti sú čoraz populárnejšie suché procesy pri výstavbe obytného podkrovia.
  • Proces projektovej prípravy môže trvať aj niekoľko mesiacov – podľa zaneprázdnenosti architekta/projektanta.
  • Toľko isto môže trvať aj vybavenie stavebného povolenia. Nebuďte preto prekvapení, ak vám prípravné obdobie zaberie aj polovicu roka.

 

 

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.