Modrá strecha – zaujímavosť z Grécka

Biele steny a modré strechy. U nás veľmi vzácna kombinácia tvorí kolorit malebných pohľadov na grécke ostrovné mestečká. Nebeská farba striech a jej spojenie s bielou zďaleka nesúvisia len s tým, že ide o grécke národné farby, tvoriace aj vlajku krajiny.

Modrá farba v historickej architektúre

Hoci je modrá podľa prieskumov jednou z najobľúbenejších farieb v Európe i v Spojených štátoch, nájdeme ju skôr na oblečení či rôznych doplnkoch. V architektúre sa uplatňuje pomerne málo, a ak, tak skôr v symbolickej funkcii. V čom spočíva tento rozdiel medzi všeobecnou obľúbenosťou a preferenciami architektov?

Modrá farba sa už oddávna tešila špecifickej symbolike. V časoch starého Egypta symbolizovali modré hlbočiny ženský a nebeské diaľavy mužský element. Modrá sa stala farbou mnohých božských bytostí, rímskeho Jupitera, hinduistického Višnu, ale aj najvyššieho gréckeho boha Dia. Má totiž veľmi blízko k nebu, v ktorom bývajú bohovia a v ktorom mnohé náboženstvá hľadajú večný život.

islamských krajinách sa modrá a tyrkysová považuje za farbu chrániacu pred zlými silami. A katolícke náboženstvo ju spojilo s Pannou Máriou, ktorá býva zobrazená v modrých šatách. Ochranná symbolika sa v malej miere prejavila aj v ľudovej architektúre u nás i v iných krajinách vo forme modrých rámov dverí a okien, ktoré mali chrániť domácich pred vstupom zla a tiež pred chorobami.

Dom skaly – významný islamský chrám v Jeruzaleme má tiež modrú výzdobu

Kým dnes nie je problém vyrobiť akýkoľvek farebný odtieň a pohľad na vzorkovníky výrobcov často vyvolá u zákazníka závraty, v minulosti to bolo troška ťažšie. A práve modrý pigment bol v staroveku jedným zo vzácnejších farebných odtieňov, keďže nejde o typickú farbu zeme a v prírode sa nevyskytuje často. Starí Egypťania i Mayovia ho vyrábali zahrievaním skamenených živíc, v stredoveku boli zdrojmi tejto farby lazurit a ultramarín. Dnes vidíme modrú zriedkavo na fasádach rodinných domov – a ešte na biznis centrách, kde sklenené fasády odrážajú farby oblohy.

Význam modrej strechy v Grécku

Antické Grécko je s veľkou pravdepodobnosťou jedinou krajinou, kde sa modrá farba už oddávna využívala aj v inom ako symbolickom význame – na zvýraznenie architektonických tvarov iónskych stĺpov a triglyfov: svetlý odtieň na konvexné a tmavý na konkávne povrchy.

Pre krajinu sú však typické miesta posiate bielymi domčekmi s modrými strechami. Asi najviac pohľadnicovým motívom sú zábery na čarovný ostrov Santorini.

Prečo však práve táto farebná kombinácia, keď inde v Európe sú strechy červené, hnedé či sivé? Biela na fasádach je jasná, keďže domy sa stavali z najdostupnejšieho materiálu na ostrove, lávových kameňov. Ich čierna farba priťahuje slnko a v horúcich dňoch, ktorých je v týchto zemepisných šírkach viac než dosť, by sa prehrievali. Malé okná, hrubé múry a biele steny sú najlepším receptom na udržanie chladného interiéru, ak zoberieme do úvahy, že pred stáročiami ešte neexistovala klimatizácia.

Ale modré strechy? O nich koluje množstvo historiek i poloprávd. Jedna hovorí, že počas kolonizácie Osmanskou ríšou od 15. storočia Gréci nemohli vyvesiť svoju vlajku, tak si domy natreli modro-bielou farbou. Na tomto dôkaze patriotizmu sa však samotní Gréci smejú, keďže vedia, že po stáročiach okupácie Byzantskou ríšou, Albánskom a Osmanmi sa krajina osamostatnila až v 19. storočí, keď už domy dávno stáli a známa modro-biela vlajka sa používala až od roku 1822, pričom oficiálne bola ako štátny symbol uzákonená v roku 1978. Iní znalci hovoria, že modrá farba súvisí s náboženstvom a je holdom Panne Márii.

Ďalší ponúkajú ako vysvetlenie tohto tajomstva čistiaci prostriedok. Steny totiž nie sú natreté bielym primalexom, ale vápnom, keďže farba bola na ostrove, kam sa musí všetko dovážať loďami, vzácnym artiklom. Vápno navyše dezinfikuje. Je však úplne biele, takže sa doň primiešaval jemný odtieň modrej farby, ktorú zrakom nepostrehnete. Opäť nie z predajne farby-laky, išlo totiž o lacný čistiaci prostriedok modrej farby. A do vápna na strechy sa ho pridávalo podstatne viac, takže zostali pekné modré.

Na Santorini i ďalších kykladských ostrovoch však boli aj domy iných farieb. Až vojenská vláda v 60. rokoch minulého storočia prišla s programom unifikácie na bielo-modrú kombináciu, ktorá v roku 1974 dostala aj právnu podobu.

Nech už je história a dôvody voľby kombinácie modrých striech a bielych fasád akákoľvek, turistov priťahuje ako extrémne silný magnet. Jedinečná panoráma Santorini sa právom radí medzi desať miest na svete, ktoré by ste mali počas svojho života určite navštíviť.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.