Znaky, podľa ktorých spoznáte dobrého pokrývača

„Haló, pomoc, tečie mi strecha, pomáhaj, kto môžeš!“ Zdesené výkriky, ktoré zo seba vydal hádam každý majiteľ poškodenej strechy, ktorá nutne potrebovala opravu. V takomto okamihu je každá pomoc dobrá a človek je rád, ak sa nájde ktokoľvek ochotný pomôcť. V prípade, že sa strecha poškodila náhle, najčastejšie vplyvom počasia, nikto veľmi nerozmýšľa nad kvalitou strechárskych prác. Je to vcelku logické. Treba rýchlo odstrániť príčinu poruchy a urobiť najdôležitejšie opatrenia, aby strecha, aspoň provizórne, plnila svoj účel.

Čo v prípade, ak sme sa rozhodli pre realizáciu novej strechy, alebo kompletnú rekonštrukciu tej starej? Nemusíme nikoho presviedčať o tom, že pôjde o významnú investíciu, na ktorú väčšina občanov tejto republiky musí šetriť niekoľko rokov. Ako teda pristupovať k výberu firmy, ktorá bude strechu budovať?

Aké znaky má mať dobrý pokrývač?

V prvom rade dajte na inštinkt. Je to také to „niečo“ medzi nebom a zemou, ktoré obvykle nesklame. Inštinkt a dojem z prvého stretnutia s akýmkoľvek človekom sú rozhodujúce pre celú ďalšiu spoluprácu. Hovorí sa, že dobrý prvý dojem možno spraviť len raz. Ak ho na vás remeselník alebo predstaviteľ realizačnej firmy spraví a k tomu priloží dobré podmienky spolupráce a dobré ceny (ktoré nemusia byť vôbec najnižšie), má takmer vyhraté.

Každý, kto chce investovať svoje peniaze, chce vedieť presne, kam pôjdu. Správna firma preto pripraví zákazníkovi starostlivo zostavený rozpočet, aby presne vedel, za čo platí. Okrem toho mu dá k dispozícii znenie štandardnej zmluvy o dielo, kde sú upravené všetky vzťahy, vrátane spôsobu platenia za prácu a záručných podmienok.

Dobrý remeselník musí vedieť počúvať. Náš zákazník, náš pán. Trpezlivé vypočutie si všetkých požiadaviek investora, odkomunikovanie sporných záležitostí, zodpovedanie aj tých najbanálnejších otázok – to je ďalším predpokladom pre úspech v podnikaní, no tiež znakom dobrého pokrývača.

To najdôležitejšie na koniec. Znakom dobrého remeselníka v akomkoľvek odbore je výučný list v tomto odbore. Ak teda hľadáte pokrývača, mal by to byť remeselník vyučený v tomto odbore. Na tomto mieste si dovolíme aj jednu poznámku. Odbor pokrývač bol už dávnejšie vyradený zo siete odborov, na ktoré sa pripravujú učni na našich školách. Nahradený bol učebným odborom strechár, ktorý je trochu komplexnejší. Strechárskemu remeslu by sa mal rozumieť aj tesár, klampiar pre stavebnú výrobu a izolatér. Legislatíva pripúšťa nahradenie výučného listu osvedčením o absolvovaní tzv. rekvalifikačného kurzu a absolvovaním skúšky odbornej spôsobilosti. Dobrý a zodpovedný remeselník/firma sa navyše neustále vzdeláva, čo vie preukázať dokladmi o absolvovaní školení.

Odbornosť firmy alebo konkrétneho remeselníka si môžete hravo overiť na stránkach www.orsr.skwww.zrsr.sk, a to po zadaní jeho mena alebo názvu firmy. Ak na výpise z obchodného alebo živnostenského registra nefiguruje žiadne z uvedených remesiel, dotknutý podnikateľský subjekt nepreukázal požadované vzdelanie a nie je teda odborníkom v danej profesii!

 

Čo je dobré si zapamätať?

 • Dajte na prvý dojem, na remeselníka sa pozerajte kritickým pohľadom, posúďte jeho zovňajšok i vystupovanie.
 • Požadujte rozpočet realizácie vašej strechy a návrh zmluvy o dielo. Od remeselníka/firmy žiadajte vysvetlenie nezrovnalostí.
 • Overte si odbornú spôsobilosť subjektu na webe.
 • Pri akýchkoľvek pochybnostiach neváhajte a oslovte ďalšiu firmu.

Podobné články

Komentáre

1 komentár. Leave new

 • Avatar
  FORBUILD, s.r.o.
  11. septembra 2018 8:27

  Množstvo poctivích a šikovných srechárov výučný list nevlastnia. Jednoducho sa rokmi priučili. Naopak množstvo certifikatov a dokladov o školení nedávajú záruku že „bude zo psa slanina“. Dajte na referencie a overte si ich. Dobrý strechár je takmer vždy zavalený prácou. …

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.