Utesnenie prechodu cez strechu

Cez strešný plášť musia často prechádzať rôzne prestupy. Obvykle ide o rúrky alebo hadice, ktoré slúžia na odvod spalín, odvetranie kanalizácie, na napojenie solárnych systémov, pripojenie antény alebo satelitu.

V minulosti sa prekrytie prestupov cez krytinu riešilo klampiarsky. Okolo prestupujúceho kusa sa vyrobila kónická strieška, ktorá prechádzala do plochej základne umožňujúcej montáž na krytinu. Tvar plochej základne bol prispôsobený tvaru krytiny a znemožňoval zatekanie vody do podstrešia. Kónická strieška sa k podstave upevnila dômyselným klampiarskym spojom vytvoreným prekrytím vrúbkov na spájaných častiach a spájkovaním. Spoj medzi prestupujúcou valcovou časťou a kužeľovou strieškou bol utesnený tmelom a utiahnutý objímkou.

Dnes, vzhľadom na to, že klampiarov ubudlo, bolo potrebné nájsť riešenie, ktoré by esteticky perfektne vyhovovalo a naviac bolo po desiatky rokov 100 % funkčné.

Prestupové prvky pre keramické a betónové krytiny

Pred vývojármi vo fabrikách produkujúcich strešné krytiny stála neľahká úloha zaistiť maximálnu bezpečnosť prestupu strechou a odolnosť voči poveternostným vplyvom. Výrobcovia keramických a betónových strešných krytín tak prišli s ponukou prestupových prvkov – špeciálne tvarovaných škridiel a doplnkov k nim, ktoré dokážu zabezpečiť dokonalú funkčnosť a perfektný estetický vzhľad celej strechy.

Základňu prestupového prvku veľmi často tvorí samostatná prestupová škridla, ktorá sa musí upevniť k strešnej late cez vyvŕtané diery pomocou drôtu alebo skrutkami. Jej základný tvar a farba harmonizuje s tvarom a farebným riešením jednotlivých škridiel výrobcu. Tvarovaná horná časť, ktorá svojou formou zapadá do prestupovej škridly, je prispôsobená na vodotesné napojenie systémových prvkov pre kanalizačné odvetranie, utesnenie prestupu tyčí kruhového prierezu (antény, držiaka satelitu a pod.), utesnenie prestupu káblov, komínov a iných. Tieto vonkajšie prvky sú doplňované flexibilnými hadicami určenými na pripojenie na vnútorné rozvody kanalizácie. Utesnenie prechodu prvku cez strešné fólie je možné zabezpečiť dodávanými systémovými prírubami.

Výhody systémových prestupových prvkov

Prestupové prvky ku skladaným strešným krytinám dodáva na trh viacero výrobcov. Skúsenosti hovoria o tom, že najvýhodnejšie je použiť originálne, ponúkané priamo výrobcom tej-ktorej krytiny, a to aj za cenu vyšších vstupných nákladov. Získate tak doplnky strechy, ktoré:

  • perfektne splynú so strešnou krytinou,
  • sú estetické a v najlepšej kvalite,
  • je možné pomerne jednoducho namontovať a ponúkajú optimálne napojenie prestupov cez strešný plášť,
  • sa vyznačujú vysokou odolnosťou voči UV žiareniu,
  • investorom i montážnym firmám ponúkajú istotu a spoľahlivosť pri realizácii strechy, ako aj počas jej dlhoročnej prevádzky.

Utesnenie prestupov cez ostatné druhy krytín

Tak, ako je to v prípade prestupov keramických a betónových krytín, aj výrobcovia ostatných druhov strešných krytín pristupovali zodpovedne k riešeniu problematiky prestupov cez strešnú krytinu a ponúkajú množstvo systémových prestupových prvkov, ktoré sú prispôsobené jednotlivým druhom strešných krytín tvarovo aj farebne. Pri nákupe strešných krytín je preto potrebné informovať sa o ponúkaných možnostiach u jednotlivých predajcov a podobne ako pri keramickej a betónovej krytine sa vždy rozhodovať pre kvalitu a pri nákupe uprednostniť prestupové kusy dodávané alebo odporúčané výrobcom konkrétnej krytiny.

Čo je dobré si zapamätať?

  • Všetci dobrí výrobcovia strešných krytín, ktorým záleží na dlhodobom estetickom vzhľade a kvalite ich striech, dodávajú systémové prestupové prvky slúžiace na perfektné funkčné aj vizuálne spracovanie prestupov strešnou krytinou.
  • Pri nákupe prestupových prvkov dajte prednosť originálnemu príslušenstvu ku konkrétnej značke strechy, prípadne nakúpte prvky odporúčané výrobcom krytiny.
  • Nezabudnite na dôsledné využitie a napojenie celého doplnkového sortimentu k prestupovým prvkom.
  • V prípade montáže prestupov zatepleným strešným plášťom odporúčame montáž zveriť do rúk profesionálom.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.