Pleseň na krove a jej odstránenie

plesen-na-krove-ako-ju-odstranit

Snáď ani neexistuje človek, ktorý by sa za svoj život nestretol s plesňou napadnutými kachličkami v kuchyni, omietkou v pivnici či čiernymi mapami na drevenom krove. Získať pleseň je veľmi jednoduché, no zbaviť sa jej môže byť oveľa náročnejší proces, pretože aby sme sa jej zbavili nadobro, musíme odhaliť a odstrániť príčinu jej vzniku. Jednou z najohrozenejších súčastí obydlí, ktoré pleseň napáda, je drevo zabudované v málo vetraných častiach domu, akými sú napríklad nepriznané trámy podkrovia. V článku si rozoberieme možnosti, ako dať plesni v podkroví navždy zbohom.

Pleseň ohrozuje zdravie, niet na čo čakať

V prvom rade si povieme niečo viac o plesniach. Sú to mikroorganizmy nachádzajúce sa všade okolo nás – v ovzduší, vode i pôde. Obzvlášť sa im darí vo vlhkom a chladnom prostredí, v ktorom sa dokážu veľmi rýchlo rozmnožovať, pričom uvoľňujú nové výtrusy a spóry ľahko sa roznášajúce po priestore. Iný spôsob rozmnožovania je rozrastaním tzv. hýf. Nie všetky plesne sú pre zdravie človeka nebezpečné, no mnohé predstavujú riziko. Podľa výskumov je na ne až tretina obyvateľstva alergická. U citlivých ľudí môžu vyvolať astmu, zápal priedušiek, chronický kašeľ či kožné alergie.

plesen-na-drevenych-hranoloch-v-krove-strechy

Plesniam tiež vyhovuje prostredie s teplotou 10 až 30 °C. Na prvý pohľad len veľmi ťažko rozlíšiť, o aký druh plesne ide a či je nebezpečná. Odstrániť by sme preto mali všetky, aj keď už len z estetického dôvodu. Čiernymi, bielymi či zelenými mapami napadnuté drevo predsa vôbec nevyzerá pekne a zdravo.

Prevenciou proti problémom

Ak už máte pleseň v podkroví, musíte riešiť aktuálny problém a pustiť sa do procesu jej odstránenia. Vždy je však dobré myslieť na prevenciu. Krovy sa bežne zvykli počas stavby domu natierať chemickým impregnačným náterom, avšak dnes už od toho mnoho ľudí upúšťa. Dôvodom je, že chemická impregnácia neprospieva ani životnému prostrediu, ani zdraviu človeka. V žiadnom prípade by sa impregnované drevo nemalo nachádzať v obytnom priestore. Navyše vydrží pôsobiť približne 10 rokov, čo je v porovnaní so životnosťou krovu zanedbateľné číslo.

Namiesto impregnácie je potrebné vzniku plesní predchádzať. Jednou z možností je tzv. konštrukčná ochrana dreva, pod ktorou rozumieme súhrn vhodných konštrukčných, prípadne aj stavebných opatrení za účelom zníženia alebo odstránenia negatívnych biologických vplyvov. Ďalšou z ciest je pravidelná kontrola a údržba strechy tak, aby sa pod krytinu nedostávala zrážková voda. V prípade striech zateplených v úrovni krovu je potrebné strešný plášť zrealizovať tak, aby sa zabránilo kondenzácii vlhkosti v úrovni drevenej konštrukcie krovu. Možností je viacero. Jednou z nich je aj využitie KVH alebo BSH hranolov na konštrukciu krovu. Ide o lepené hranoly z dreva s vlhkosťou okolo 13%. Ak sa krov postaví z takéhoto materiálu a vykonajú sa ďalšie konštrukčné opatrenia, tak pleseň ani drevokazný hmyz si na svoje neprídu.

Ako sme spomínali, plesniam sa dobre darí vo vlhkom, chladnom a málo vetranom priestore. Preto je potrebné obytné podkrovie pravidelne vetrať. Odporúča sa aspoň 2-krát denne po 15 minút. Výhodná je inštalácia okien s tzv. privetrávacím systémom, ktoré umožňujú cirkuláciu vzduchu, aj keď sú uzavreté. Plesňou ohrozené priestory je okrem vetrania potrebné aj správne vykurovať.

Identifikácia príčiny vzniku plesne a jej odstránenie

Na odstránenie plesne z dreva existujú bežne dostupné špeciálne prípravky proti plesniam. Ak je drevo príliš silno napadnuté, je potrebné odstrániť jeho poškodené časti a zlikvidovať ich pálením. Upozorňujeme, že drevo, ktoré bolo natreté chemickým impregnačným náterom, musí byť zlikvidované v špeciálnych chemických odpadoch.

Na postihnuté miesto aplikujeme prípravok proti plesniam, pričom pred aplikáciou prípravku pleseň inak neodstraňujeme. Postupujeme podľa návodu na balení a postup opakujeme v závislosti od intenzity napadnutia. Väčšinou ho po 20 minútach pôsobenia prípravku buď umyjeme vodou, alebo necháme zaschnúť. Ak si však nie sme istí, vždy je dobré prizvať si na pomoc odborníka, ktorý druh plesne identifikuje a zaručene odstráni.

Likvidácia plesne môže byť však len dočasným riešením, preto je potrebné identifikovať príčinu vzniku a odstrániť ju, aby sa už nikdy nevrátila. Vlhkosť môže spôsobovať zatekanie dažďovej vody a poškodená hydroizolácia. Je nutné skontrolovať strešnú krytinu a opraviť poškodené časti. Strecha musí dostatočne dobre odvádzať dažďovú vodu a nezhromažďovať ju. V poriadku musia byť aj odkvapy. Prijímaniu vody zabráni oplechovanie komína a utesnenie všetkých prestupových častí strechy. Celá konštrukcia strechy musí byť navrhnutá a zrealizovaná tak, aby na nej nevznikali tepelné mosty. V miestach tepelných mostov totiž dochádza ku kondenzácii vlhkosti a napadnutiu plesňami. Účinnou prevenciou je aj kontrola strechy svojpomocne či odborníkom, ktorú je vhodné vykonať na jeseň alebo na jar.

Čo je dobré si zapamätať

  • Pleseň v podkroví má negatívny vplyv na zdravie človeka.
  • Dobre sa jej darí a rozmnožuje sa vo vlhkých a chladných priestoroch. Z tohto dôvodu by mali byť priestory pravidelne vetrané a vhodne vykurované.
  • Chemická impregnácia krovu ohrozuje životné prostredie i ľudské zdravie.
  • Odstránenie plesne dostupnými prípravkami môže byť len dočasným riešením. Je potrebné odstrániť najmä príčinu vzniku plesní.

Podobné články

Komentáre

1 komentár. Leave new

  • proti plesniam sa pouziva pripravok savo proti plesniam. ale ako sa pise v clanku treba odstranit hlavne pricinu vzniku plesni

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.