Odkvapový systém strechy #3: Montáž odkvapového systému
Dnešnou časťou seriálu ukončíme náš miniseriál o odkvapovom systéme striech a nadviažeme na predchádzajúce časti o žľaboch, zvodoch a ich príslušenstve.
Materiál odkvapového systému
Odkvapový systém sa dnes vyrába najčastejšie z pozinkovaného plechu hrúbky 0,55 až 0,6 mm, ktorý je už vo výrobe opatrený povrchovou úpravou pozostávajúcou z viacerých vrstiev organických povlakov rôzneho druhu. Takémuto materiálu sa hovorí aj lakoplastový plech, poplastovaný plech alebo farbený plech. Je možné dodať ho v rôznych farbách. Jeho výhodou je zvýšená odolnosť voči poveternostným vplyvom bez potreby opakovaného natierania. Tento typ materiálu vytláča z trhu tradičný pozinkovaný plech, ktorý je však stále najlacnejšou alternatívou. Na opačnej strane stoja klampiarske výrobky vyrábané z hliníka, medi a titánzinku, ktoré majú takmer neobmedzenú životnosť a mimoriadne estetické vlastnosti, za čo si však treba siahnuť hlbšie do vrecka.
Dôležité upozornenie:
Všetky súvisiace prvky odkvapového systému vrátane upevňujúcich prvkov musia byť vyhotovené z materiálov s podobným elektrickým potenciálom tak, aby nedošlo v prítomnosti vody alebo vo vlhkom prostredí k elektrolytickej korózii.
Príklad: Voda stekajúca z medených častí konštrukcií striech obsahuje ióny medi, ktoré môžu vyvolávať koróziu zinku, titánzinku, pozinkovanej ocele a hliníku. Preto sa neodporúča umiestňovať tieto materiály pod medené konštrukcie, zvlášť s väčšími plochami.
Určite neurobíte chybu, ak použijete na všetky klampiarske prvky výrobky zhotovené z jedného druhu materiálu.
Montáž žľabov
Žľaby sa montujú na strechu v spáde pomocou hákov. Háky sa kotvia na krokvy klincami alebo skrutkami. V prípade, že z rôznych príčin nie je možná montáž z hornej časti krokiev, je možné ich pripevniť zboku, výnimočne zo spodnej strany. Háky musia byť namontované v požadovanom spáde a v jednej priamke. V praxi sa to zabezpečí zvyčajne tak, že sa namontuje prvý a posledný hák v rade. Následne sa natiahne špagát medzi koncovými časťami hákov. Vhodné je použiť ešte jeden špagát, ktorý bude vymedzovať výškovú polohu hákov.
Tento by mal byť natiahnutý medzi najnižšími bodmi oblúkovej časti hákov. Ostatné háky v línii sa doplnia upevnením na krokvy, aby precízne lícovali s vymedzenou polohou. Do takto namontovaných hákov sa umiestnia žľaby, prípadne vonkajšie a vnútorné rohy. Ich poloha sa zaistí pomocou príponiek, ktoré sú z výroby prinitované na hákoch. Vždy treba skontrolovať polohu vonkajšieho návalku žľabu, ktorý má byť položený o 2 cm nižšie ako vnútorný. Po skontrolovaní polohy sa jednotlivé časti navzájom pospájajú žľabovými spojkami, prípadne preložením v smere toku vody, poistením polohy nitmi a utesnením. Voľné konce žľabov sa ukončia nasadením čielok.
Montáž kotlíka
V miestach, v ktorých sa budú osadzovať kotlíky, je potrebné žľaby vopred upraviť tak, aby bol umožnený plynulý odtok vody zo žľabov do odpadových rúr. Veľmi často sa v praxi môžeme stretnúť so „šlendrianskym“ prístupom, keď je v mieste napojenia len preseknutý otvor. V zmysle platných noriem a výrobcom odporúčaných postupov musí byť otvor vystrihnutý do tvaru elipsy zodpovedajúcej tvaru otvora v kotlíku a vyhnutý v smere toku vody. Len takto upravený spoj medzi žľabom a kotlíkom zabezpečí jeho bezproblémovú prevádzku. Kotlík sa nasunie na žľab s vystrihnutým otvorom, ohnutím plechových príponiek sa poistí jeho poloha a následne sa okraje elipsovitého otvoru vyhnú v smere toku vody.
Montáž odpadových rúr
Po namontovaní kotlíka je možné prejsť k montáži odpadových rúr. Tie sa upevňujú do objímok. Objímky sa upevňujú natlčením do fasády alebo naskrutkovaním do osadenej závitovej tyče. Vzdialenosť medzi objímkami nesmie byť väčšia ako dva metre. Pri montáži objímok treba počítať s hrúbkou budúcej povrchovej úpravy fasády a zabezpečiť, aby vzdialenosť odpadovej rúry od povrchu fasády nebola menšia ako 20 mm. Vzniknutá medzera umožní prečisťovanie priestoru a zároveň znemožní premŕzanie povrchu fasády a jej degradáciu.
Rovné časti odpadovej rúry sa zmontujú s kolenami, odskokmi, odbočkami, zachytávačmi vody a výtokovými kolenami. Jednotlivé rúry sa navzájom spájajú hrdlovým spojom, zasunutím do seba v smere toku vody. Spoje sú poistené nitovaním. Následne sa skompletizované rúry osadia vo zvislej polohe do objímok a ich poloha sa poistí uzatváracím mechanizmom objímok. Pozdĺžne spoje rúr sú orientované vždy k fasáde. V prípade napojenia odkvapovej rúry na kanalizáciu sa nepoužije výtokové koleno, ale voľný koniec sa zasunie od hrdla pripravenej kanalizačnej rúry a spoj sa prekryje manžetou.
Na záver
Nezabudnite, že všetko potrebuje starostlivosť. Venujte preto pravidelne čas údržbe odkvapového systému. Vyčistite ho od nečistôt (napadané lístie, ihličie, prach a pod.) a skontrolujte, či sa v niektorej časti nezadržuje voda. Ak áno, pokúste sa upraviť spád nastavením hákov, prípadne zavolajte na pomoc odborníka. Pravidelne udržiavaný odkvapový systém vám bude slúžiť desaťročia.
Čo je dobré si zapamätať?
- Celý odkvapový systém strechy by mal byť vyrobený z jedného druhu materiálu.
- Žľaby musia byť namontované v požadovanom spáde a v jednej línii, ich polohu zabezpečujú háky.
- Otvor v žľabe pre napojenie kotlíka musí mať tvar elipsy s vyhnutím okrajov v smere toku vody.
- Odkvapové rúry sa montujú vo zvislej polohe do objímok upevnených na fasáde.
- Nezabudnite na pravidelnú údržbu odkvapového systému.
2 komentáre. Leave new
Poprosim o ponuku novej asfaltovej krytiny – natavit na staru krytinu z hlinikovych lamiel, ci taky material existuje , cena za m2 a za pracu, dakujem
Dobrý deň,
nie sme realizačnou firmou zaoberajúcou sa predajom a montážou asfaltových krytín. Odporúčame Vám vyhľadať si na internete firmy zaoberajúce sa spomínanou činnosťou, ktoré sa nachádzajú vo Vašom okolí. Určite Vám s problémom poradia.
S pozdravom, tím Krytina.sk