Inšpirácie z podkrovia: september 2022

September je akýmsi prechodom medzi letom a jeseňou, čo z neho robí výnimočný mesiac a výzvu pre dizajnérov – lúčime sa s niečím, čo pomaly odchádza, pričom ho nahrádza nový, chladnejší závan inšpirácie. Pozrite sa, aký výber vychytávok dizajnéri pripravili na tento mesiac. Aj vy zaregistrujete silný vplyv moderných trendov na retro kabáte?

Farba mesiaca september: snowbound (zasnežený)

Nemajte strach, ešte sa nesnažíme privolať zimu a sneženie. Niečo na tomto bielom odtieni však inšpirovalo dizajnérov k jeho zvoleniu za farbu mesiaca september. Snowbound, vo voľnom preklade zasneženie alebo uviaznutie v snehu, je nadčasový, neutrálny odtieň bielej, ktorý rozžiari a rozveselí miestnosť a zároveň nechá vyniknúť nábytok, vystavené umelecké diela a dekorácie. Hoci ide o žiarivobielu farbu, má jemne sivé podtóny, ktoré z nej robia teplejší odtieň ako iné, ostré biele odtiene vytvárajúce chladivý dojem.

Najmä svetlo počas dopoludnia dokáže farbu zahriať, zatiaľ čo poobedné svetlo jej dodá skôr žiarivejší nádych čistejšej bielej.

Retro nábytok s moderným nádychom, teplé prírodné farby a zeleň vyniknú vďaka bielej stene na pozadí
Vrstvy vzoru vytvárajú energizujúci vzhľad, ktorý je plný nestarnúceho štýlu. Snowbound je dokonalý odtieň na zladenie farebnej miestnosti, ktorý umožňuje, aby všetky ostatné odtiene, ako napríklad akcentová stena v bakelitovozlatej, jasne žiarili. Dokončite vybavenie svojho priestoru eklektickou zmesou dekorácií a čistých línií, aby ste dotvorili retro dojem.
(Fotky: sherwin-williams.com)

Lesklé povrchy na vytvorenie hĺbky a rozmeru

Mozaikové dlaždice, červené lakované drevené obklady a elegantné živicové podlahy nemusia pôsobiť „nemocnične“. Lesklé povrchové úpravy, a to či už vo forme reflexnej farby, kameňa, alebo jednoduchého plechu, môžu pomôcť dodať lesk a kontrast priestorom s tradične ladeným nábytkom, plyšovými textíliami a hrubším čalúnením. Obzvlášť sa hodia do tmavších priestorov, kde môžu zrkadliť svetlo a pomôcť miestnosť presvetliť a zväčšiť.

Vstupná chodba prepájajúca priestory domu – stena chodby je obložená červeným lakovaným drevom, kuchyňu odlišuje geometrická vápencová reliéfna stena a na strope obývacej izby sú pripevnené reflexné panely z nehrdzavejúcej ocele, ktoré spôsobujú, že miestnosť vyzerá vyššia (Foto: robrie.com)
Moderný pohľad na art déco – mosadzné odkladacie skrinky, stĺpy obložené svetlomodrým mramorom a zrkadlové dvere vedúce do spálne (Foto: simonebossi.it)
Lesklá farba bola použitá na pokrytie stien a stropov aj v tomto útulnom zrekonštruovanom dome z 90. rokov. Na vytvorenie zaujímavého kontrastu je tu použitá sýta vojenská zeleň a mosadzno-dubová policová zostava v kombinácii s modrozamatovou pohovkou. Na zjemnenie sa oproti nachádza krémové kožené vintage kreslo. (Foto: joshuamchugh.com)
V tomto jedálenskom kúte boli na pridanie hĺbky a charakteru použité rôzne lesklé materiály, ako sú leštená betónová podlaha, lakovaná čerešňovočervená stolová doska a mriežkovaná priečka z dymovosivého a benzínovozeleného skla (Foto: giorgiopossenti.com)
Dlaždice nepatria len do kuchyne a kúpeľne. Dôkazom je salónik v krakovskom hoteli, kde bola z lakovaných dlaždíc vytvorená zložitá mozaika na štýl 70. rokov minulého storočia. Tento pôsobivý moderný retro look dopĺňajú vzorované koberce s mäkkým nábytkom. (Foto: pionstudio.com)

Interiérový doplnok mesiaca: obrysový pracovný stôl

September so sebou prináša nové povinnosti. Ľahšie sa pracuje na príjemnom, inšpiratívnom mieste, súhlasíte? Možno je načase vylepšiť svoje pracovné prostredie a vymeniť starý pracovný stôl. Obrysový stôl (outline desk) od Kristina Dam Studio je nadčasový dizajnový kúsok vhodný pre staršieho školáka alebo na home office.

Outline desk bol vytvorený s cieľom minimalizovať priestor. Jeho dizajn vyžaruje umenie a pokoru s architektonickou čistotou s decentnými detailmi, ktoré sa odhalia až pri bližšom pohľade. Elegantné línie vytvárajú grafickú súhru oceľových rámov, ktoré držia stolovú dosku z masívneho duba a zásuvky, v dôsledku čoho má stôl klasický a zároveň moderný vzhľad. Vďaka tomu je vhodným solitérom do akejkoľvek miestnosti.

(Fotky: kristinadam.dk)

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.