Zastrešenie terasy – tipy a možnosti

terasa-sedenie-vonkajsie-brectan-Zastresenie-terasy-typy-a-moznosti

Možno práve uvažujete nad realizáciou terasy, na ktorej by ste si mohli počas pekných dní posedieť a užiť si grilovačku, či len tak oddýchnuť pri dobrej knihe. Alebo už terasu máte, no vždy, keď to vyzerá na dážď, musíte schovávať záhradný nábytok. V tom prípade ste určite uvažovali nad jej zastrešením. Zastrešenie terasy vám umožní byť na čerstvom vzduchu aj keď prší alebo, naopak, keď je vonku horúco a priamo na vašu terasu svieti slnko. Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi príkladmi.

Zastrešenie krytinou

Strecha terasy s krytinou sa väčšinou zhotovuje ako pultová strecha opretá o obvodovú stenu. Tento typ zastrešenia je vhodný vtedy keď chcete, aby všetky strechy boli z rovnakého materiálu. Z architektonického hľadiska takéto zastrešenie terasy nadväzuje na strechu domu.

Rozmery drevených nosných prvkov je dobré nechať si navrhnúť od projektanta, hoci v tomto prípade to nie je až také dôležité, ako pri streche domu. Rozmery sa dajú odhadnúť aj podľa skúseností, prípadne si môžete nechať poradiť napríklad od tesára. Čo sa týka zhotovenia, viete si takúto strechu urobiť aj svojpomocne, keďže tu nehrozí, že by vám zatekalo do domu. No vždy je lepšie, ak vám strechu robí profesionál.

Pri tomto type zastrešenia zhotovíte najskôr stĺpiky. Drevené stĺpiky je potrebné chrániť pred vlhkosťou, a preto sa ukladajú na oceľovú pätku, ktorá sa zaleje do betónového základu. Na zhotovené drevené stĺpiky uložíte trám. Tento trám tvorí pomúrnicu. Ďalej je potrebné zhotoviť krokvy v požadovanom sklone striešky. Na krokvy uložíte latovanie a nakoniec už len krytinu.

Konštrukciu strechy je možné zvoliť aj inú, ako pultovú, no jej realizácia bude podstatne náročnejšia a treba dbať na správny výber krytiny pre daný sklon strechy terasy. V tomto prípade vám jej realizáciu určite odporúčame konzultovať s odborníkom.

zastrešenie pultovej terasy

Pri zastrešeniach terás krytinou sa zvyčajne odvodnenie rieši pomocou žľabu a zvodu tak, ako pri klasických strechách. Materiálové možnosti je dobré prispôsobiť streche domu. To znamená, že ak máte na dome keramickú, betónovú alebo plechovú strechu, vhodný je rovnaký typ krytiny aj na zastrešenie terasy. Strieška s krytinou má veľmi dlhú životnosť, ale patrí medzi finančne náročnejšie riešenie. Ak chcete vedieť, ako zvoliť typ krytiny v prípade novej strechy, prečítajte si náš článok.

Terasa-z-betonovej-krytiny-dom-s-terasouTerasa z betónovej krytiny

Zastrešenie polykarbonátovými doskami

Pri zastrešení polykarbonátom máte na výber z viacerých kombinácií. Nosný systém je podobne ako pri zastrešení krytinou tvorený stĺpikmi a krokvami. Tie môžu byť v tomto prípade okrem dreva aj z hliníku alebo plastu, nakoľko polykarbonát je veľmi ľahký materiál. Jeho výhodou je priesvitnosť, takže na terase budete mať dostatok slnečného svetla. Na druhej strane, v lete môže byť pod takýmto zastrešením príliš teplo. To sa však dá vyriešiť inštaláciou mobilnej rolety zo spodnej strany zastrešenia. Ďalšou nevýhodou môže byť zvýšená hlučnosť, najmä pri daždi.

zastresenie-terasy-polykarbonom

Polykarbonátové dosky sú tvrdé, rozbitia sa obávať nemusíte a taktiež sú opatrené ochrannou vrstvou proti UV žiareniu, ktorá zabezpečuje ich lepšiu životnosť. Samozrejme však treba rátať s podstatne nižšou životnosťou, ako napríklad pri klasickej krytine. Ich výhodou je, že je možné použiť aj rôzne zafarbené polykarbonátové dosky. Terasu je možné realizovať v netradičných tvaroch, strieška môže byť napríklad aj oblúk. Aj tvar samotných polykarbonátových dosiek môže byť rôzny, a to buď plný, komôrkový alebo trapézový, ktorý imituje plechovú krytinu. Zastrešenie polykarbonátom je teda lacnejší variant oproti krytine, no má kratšiu životnosť. Realizácia zastrešenia terasy polykarbonátovými doskami patrí k jednoduchším, zvládnuť by ste ju mali aj svojpomocne.

zastresenie-terasy-polykarbonatom

Zastrešenie sklom

Zastrešenie sklom nie je štandardné riešenie. Oproti polykarbonátu je lacnejšie. Je však menej odolné a ťažšie. Ak sa rozhodnete pre sklo, na zastrešenie sa odporúča nie klasické, ale bezpečnostné sklo – to je už drahšie ako obyčajné sklo. Zastrešenie sklom sa používa skôr v kombinácii so zakrytím terasy zo všetkých strán, čím vzniká zimná záhrada.

 

Toto riešenie je ale veľmi nákladné, pretože zimné záhrady sú tvorené okennými profilmi (plastovými, drevenými alebo hliníkovými) a zasklením. Zimnú záhradu však v zime plnohodnotne využijete, ak je vykurovaná. Ak nie je vykurovaná, môže tvoriť akýsi energetický medzipriestor, v ktorom sa vďaka slnečnému žiareniu akumuluje teplo. Tým sa vám znižuje spotreba energie na vykurovanie.

Keďže manipulácia so sklom je obtiažnejšia kvôli krehkosti materiálu, zároveň jeho inštalácia má svoje špecifiká, svojpomocná realizácia sa neodporúča a radšej si na pomoc prizvite špecializovanú firmu.

terasa-zimna-zahrada-sedenie

Zastrešenie textíliou

Okrem statického spôsobu zastrešenia terasy existujú aj mobilné, pohyblivé konštrukcie. Z mobilných riešení je najlacnejšie zastrešenie textíliou. Tieto textílie bývajú nepremokavé, nešpinia sa jednoducho, no vyžadujú pravidelnejšiu údržbu. Ich životnosť je, samozrejme, nižšia ako pri zastrešení krytinou. Na druhej strane, ručne ovládané textilné zastrešenie je veľmi lacné a realizáciu zvládne aj domáci kutil. Avšak v prípade elektrického ovládania najväčšiu položku tvorí práve motorické ovládanie rolety a takéto zastrešenie už nepatrí medzi najlacnejšie.

Zastresenie-terasy-textiliou

Zastrešenie lamelami (žalúziami)

Výhodou tohto mobilného zastrešenia oproti textílii je variabilita usporiadania. To znamená, že mieru zatienenia si môžete nastaviť tak, ako vám to vyhovuje. Lamely sú väčšinou zhotovené z hliníku, a preto je takéto zastrešenie aj veľmi estetické. Nevýhodou je však vyššia cena a skutočnosť, že lamelové zastrešenia sú systémové – sami si ich teda nespravíte. Vyrábajú ich zahraničné firmy a určite je lepšie nechať si ich namontovať od certifikovanej firmy. Lamely sú ovládané elektricky, naviac môžu byť ovládané aj inteligentnými systémami.

Zastresenie-terasy-lamelami - zaluziami

Čo je dobré si zapamätať

 • Zastrešenie krytinou patrí medzi nákladnejšie riešenia, má však dlhú životnosť a architektonicky nadväzuje na zastrešenie domu.
 • Zastrešenie sklom je relatívne lacné, no je málo odolné a ťažké. Prehrievanie sa dá vyriešiť umiestnením tienidla zospodu.
 • Ak zasklíte okrem strechy terasu zo všetkých ostatných strán, môžete z nej spraviť zimnú záhradu.
 • Mobilné riešenie zastrešenia terasy pomocou textílie môže byť ovládané manuálne a je lacnejšie. Motorické ovládanie textílie je drahé riešenie.
 • Lamely sú najvariabilnejším riešením zastrešenia a tienenia, sú estetické, ale ich cena je vyššia.
 • Pri zastrešeniach terás krytinou sa zvyčajne odvodnenie rieši pomocou žľabu a zvodu tak, ako pri klasických strechách.
 • Pri ostatných zastrešeniach väčšinou žľab absentuje, takže voda steká priamo zo striešky na zem. Treba si dať pozor na dostatočný spád striešky.

 

Komentáre

14 komentárov. Leave new

 • Avatar
  Viera Rybová
  5. septembra 2017 19:19

  ZASTREŠENIE POLYKARBONÁTOVÝMI DOSKAMI s oblúkovou strieškou.
  prosím o predbežnú cenovú ponuku
  1. terasa o rozmeroch 2 x 4 m
  2. terasa o rozmeroch 1,5 x 1,8 m

  Dakujem
  S pozdravom Viera

  Odpovedať
  • Dobrý deň, pani Rybová. Náš portál nezastrešuje realizáciu polykarbonátových dosiek, v článku sme sprostredkovali informácie. Ak Vás zaujíma cenová ponuka, kontaktujte firmy vo vašom okolí, ktoré sa takejto realizácii venujú. Prajeme príjemný deň a ďakujeme za Váš záujem o článok.

   Odpovedať
 • Avatar
  Miroslava Klimentová
  10. októbra 2017 15:28

  Dobrý deň poprosím o cenovú ponuku na prestrešenie terasy 2.5 m X 3 m drevo v kombinácii s polykarbonátom, Ďakujem, Klimentová

  Odpovedať
  • Dobrý deň, pani Klimentová. Žiaľ, zastrešovaniu terasy s polykarbonátom sa nevenujeme. Odporúčame Vám kontaktovať firmy s týmto zameraním vo Vašom okolí. Ďakujeme za návštevu nášho portálu a prajeme príjemný deň.

   Odpovedať
 • Zdravím, stále si nie som istá, či svoju terasu chcem zastrešovať alebo nie… Okrem toho, že by sa mi tam sem tam hodil tieň a strašne moc sa mi to páči, nevidím moc ďalších dôvodov. Nábytok keď zmokne, tak mu to nevadí a mám tam veľa kvetín, ktoré by som naopak na dážď musela vyťahovať, keď by pršalo. Možno keby som mala terasu drevenú a nie drevoplastovú, tak by som uvažovala inak. Jediné, čo sa mi tam deje, sú sem tam vodné škvrny, ale aj tu http://www.inoutic.sk/tipy-fakty/ako-odstranit-vodne-skrvny-z-teras je popísané, ako sa ich jednoducho zbaviť… Je ešte nejaký dôvod, prečo zastrešovať drevoplastovú terasu okrem tieňu a preferencie?

  Odpovedať
  • Dobrý deň, Lucia,

   ďakujeme za správu. Zastrešenie terasy je individuálnym rozhodnutím každého majiteľa domu. Mnoho ľudí to robí z čisto estetických a vlastných dôvodov. Tienenie a ochrana nábytku a materiálu je asi najväčším faktorom, ktorý zohráva úlohu v rozhodovacom procese. Ak Vám vyhovuje súčasný stav a zastrešenie by mohlo viesť k nepohodliu kvôli neustálemu presúvaniu rastlín, zvoliť môžete aj jednoduchšie riešenia, ako si zabezpečiť na terase tieň. Na trhu existuje mnoho prenosných dáždnikov, ktoré sú navyše veľmi pekné a dotvárajú príjemný estetický dojem z terasy. Kvalitný drevoplast je odolný voči vode, čiže náporom dažďovej vody by mal počas rokov bez problémov odolať. Držíme palce pri rozhodovaní a riešení, s ktorým budete spokojná.

   Odpovedať
 • Dobrý deň, chcem sa opýtať na zastrešenie s lamelami/žalúziami.. ich princíp ako odolné sú lameli proti vetru. Máme terasu na východ, a dom je situovaný ako posledný v dedine, kde od juhu, západu a severu sú len polia a záhrady. Sme prvý dom, ktorý všetky silné vetry zasiahnú…(podotýkam, že smetiaky nam cestujú po dvore, volne položené kvetináče, či prázdne „táčky“ sa prevracajú a ku príkladu, detský záhradný domček z dosť ťažkého plastu sa prevrátil na strechu….a podobne… zároveň sa chcem spýtať či je možné riešenie aj atypickej terasy, ak je tvorená pod nejakým teda nemá pravidelný štvorcový, obdlznikový tvar.
  Dakujem

  Odpovedať
  • Vážená pani Ľubica, na Vašu otázku ste si zodpovedali sami. Čo sa týka účinkov vetra, žijete na problematickom mieste. Predpokladáme preto, že prekrytie terasy lamelami asi nebude vhodné. Svoju otázku však konzultujte priamo s výrobcom alebo predajcom Vami vybraného prekrytia. Je možné, že Vám budú vedieť ponúknuť riešenie, pričom atypický tvar pôdorysu terasy v tom bude asi najmenší problém. Vo Vašom prípade platí dvojnásobne, že je potrebné komunikovať a následne nakupovať od overenej firmy. Možno by ste mali okolo záhrady vysadiť stromy, aby do budúcnosti vytvorili prirodzenú bariéru vetru. Držíme palce pri riešení problému.

   Odpovedať
 • Dobry den,
  Mali by sme zaujem o novu strechu na zimnu zahradu – Vieden.
  Prosim o cenovu ponuku + demontaz starej strechy a odvoz materialu + vymeranie a montaz novej strechy. Ak je mozne komôrkovy polycarbonat IQ relax hrubka 32 mm.
  5 dielov je to : sirka 1,7 m ; dlzka 4,32 m spolu, hliniková konštrukcia zostáva.
  Dakujem pekne za odpoved.

  Odpovedať
 • Dobrý deň, máme záujem o prestrešenie terasy pri dome cca 10x4m a schodiska do domu výška cca 5 schodov, rozmer 3x4m.Chceli by sme mliečne sklo, v kombinácii s drevenou konštrukciou, event. aj hliníkovou s imitáciou dreva. Samozrejme Foto vám môžem poslať, ale radšej ako MMS.
  Prosím o cenovú ponuku a termín možnej realizácie.Ďakujem!

  Odpovedať
  • Dobrý deň, Vladimír,

   náš portál nie je realizačná firma, sme odborný magazín o strechách. S Vašou požiadavkou Vám bohužiaľ pomôcť nevieme. Odporúčame Vám vyhľadať si relevantné firmy z Vášho okolia na internete.

   Držíme palce!
   Tím Krytina.sk

   Odpovedať
 • Avatar
  Ján Šimún
  3. júna 2022 9:07

  Dobrý deň,
  Nevieme si dať rady so strieškou pred dažďom nad sedením na terase. Ide o šírku 3 m a hĺbku od múru do terasy 2,5 m. Nechceme žiadne stojky, strieška by bola upevnenia oblúkom dohora o múr. Krytina by mala byť priesvitná, niečo na spôsob lexanu. Nemáte nejaký šikovný nápad?

  Odpovedať
  • Dobrý deň, ďakujeme za komentár, teší nás Vaša dôvera. Na našej stránke v rubrike Zaujímavosti možno nájdete inšpiráciu. Odporúčame Vám však, aby ste sa s návrhom realizácie prestrešenia vašej terasy obrátili na projektanta, ktorý vám navrhne nie len jeho tvar, ale navrhne a prepočíta aj systém kotvenia. Budete si tak istí riešením. Držíme palce.

   Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.