Červotoč v krove – prevencia a jeho odstránenie

cervotoc-v-streche-prevencia-a-odstranenie-detail-dreva-po-drevokaznom-hmyze

Najznámejším predstaviteľom drevokazného hmyzu, ktorý zvykne ničiť drevené konštrukcie krovov, je akiste červotoč (Anobium striatum Olivier, Anobium pertinax Linnaeus). Nie je však zďaleka jediným. Drevené konštrukcie zvykne napádať aj tesárik krovový, piloritka, kôrovník, hrbohlav, dokonca aj mravec. V rôznych atlasoch možno vidieť vyobrazenie dospelých jedincov, avšak najnebezpečnejší je tento hmyz vo forme svojho larválneho štádia, pretože práve larvy červotoča dokážu doslova likvidovať napadnuté drevené konštrukcie.

Ako spoznáme, že máme červotoča?

Kto niekedy spal v starom dome s trámovým stropom, určite už počul vŕzgavý zvuk prehrýzajúceho sa červotoča. Horšie je to s jeho odhalením niekde nad obytnými priestormi, kde sa trvale nezdržiavame. Ak ale na povale zbadáme, že máme na podlahe či na pavučine natrúsené jemné drobné piliny, je to neklamným znakom, že v konštrukcii nad hlavou máme drevokaza. Lampášom by sme si mali posvietiť presne nad miesto, pod ktorým sme piliny objavili. Na pomoc pri identifikácii si môžeme zobrať aj ostrý kovový nástroj. Nášmu pohľadu určite neuniknú drobné dierky v dreve.

cetvotoc-v-dreve-detail

Do dreva treba aj rypnúť alebo po ňom klopať. Ak je zvuk pevný (zvonivý), pevné je aj drevo. Ak je však tupý (dutý), ide o napadnuté miesto. Zvuk je dutý preto, lebo vnútri napadnutého prvku konštrukcie sú chodbičky drevokaza. Čím je zvuk dutejší, tým je trám napadnutejší. Týmto spôsobom by sme mali pre istotu skontrolovať aj iné miesta krovu, aby sme sa ubezpečili, či je napadnutie len lokálneho charakteru. Bez ohľadu na to, či je napadnutá len jedna krokva (hrada), alebo viac, musíme začať bezodkladne konať.

Ochrana pred červotočom

Prevencia. Tak, ako vždy, najdôležitejšia je prevencia. O tej však už píšeme v inom článku, takže len v stručnosti si povieme, že v minulosti sa na výstavbu podkrovia používalo zvyčajne presušené (odležané) drevo. Navyše, podkrovia boli omnoho viac prevetrávané a vonkoncom nie zateplené. Preto boli aj menej náchylné na napadnutie. Dnes sa spravidla pracuje s mokrým drevom, a preto ho musíme (najlepšie ešte pred zabudovaním) ošetriť. Na ošetrenie sú určené priemyselné prostriedky bežne dostupné v obchodnej sieti, často používaná je napríklad aj zelená skalica. Tieto preventívne nátery chránia drevené konštrukcie nielen pred drevokazmi, ale aj pred plesňami. V internetových diskusiách mnohí diskutéri takúto prevenciu spochybňujú. Impregnácia na báze zelenej skalice patrí k ekologickým, a preto ju odporúčame.

Spôsoby boja s červotočom

Čo robiť, ak napriek všetkému objavíme jedného dňa v drevenej konštrukcii červotoča? Určite by sme nemali situáciu podceniť. Mali by sme začať konať.

Impregnácia

Napadnuté miesto je nutné čím skôr ošetriť. Najjednoduchšie je zájsť do stavebnín alebo hobby predajne a kúpiť niektorý z osvedčených náterov, ktoré sa aplikujú natieraním alebo striekaním. Priemyselne vyvinuté prostriedky v sebe kombinujú ničiace aj preventívne účinky, a ich úspešnosť (v porovnaní s ekologickou záťažou) býva relativizovaná. V minulosti bol výber prostriedkov proti drevokazom obmedzený, a preto ľudia používali na impregnáciu tzv. ľudové receptúry, ktoré sa šírili ústnym podaním. Išlo najmä o koncentráty octu, do ktorých sa v pomere 10:1 pridávali saponátové prostriedky a takisto čierne mleté korenie. Takéto roztoky chalupári často aj injekčnými striekačkami vpichávali do výletových otvorov v dreve. Či už použijeme podomácky vyrobený koncentrát, alebo osvedčený priemyselný, netreba ním šetriť a odporúča sa natrieť aj okolité (nenapadnuté) prvky, aby sa vypudený votrelec nemal kam presťahovať.

morene-rezivo-krov-drevo-stavba-domu-imregnacia-dreva

Mikrovlnné žiarenie

Existuje metóda, ktorá je v princípe dosť podobná fungovaniu všeobecne známej mikrovlnnej rúry. Pomocou mikrovlnného žiarenia sa napadnuté drevo nahreje, čím larvy alebo dospelý hmyz v napadnutom dreve hynú. Má to však 2 háčiky.  Metódu môže aplikovať len niekto, kto takýmto zariadením disponuje, a k napadnutému drevu musí byť dostatočný prístup, aby sa mohol mikrovlnný žiarič inštalovať. Ak sa oboje podarí, metóda je veľmi účinná a drevokazy sa pri kmitočte 2500 MHz doslova (ako v mikrovlnke) uvaria. Ak si pogooglime, zistíme, že firmy, ktoré takúto službu poskytujú, sa dajú objednať. Ale po „uvarení“ škodcov by aj tak mala nastúpiť impregnácia.

Vydymovanie – zaplyňovanie

Kým v minulosti sa s technológiami vydymovania pracovalo omnoho hojnejšie, dnes sú skôr bielou vranou. Odborné publikácie túto technológiu síce spomínajú, ale pokiaľ by ste v bežnej obchodnej sieti hľadali prostriedky na vydymovanie, asi by ste neuspeli. Príkladom vydymovania v minulosti bolo aj vyústenie tzv. studeného komína na povalu. Obydlie nemalo tradičný komín a dym z pece impregnoval konštrukciu krovu. Toto by nám však dnes hasiči nedovolili. Ďalším typom je zaplyňovanie otravnými látkami, ktoré však môže v súčasnosti realizovať len odborná firma. Vydymovanie a zaplyňovanie boli teda vytlačené impregnačnými nátermi a postrekmi. Odborná literatúra spomína, že v minulosti sa napríklad používala na ochranu dreva pred škodcami aj býčia krv či propolis. Dnes by sme sa asi nedoplatili, keby sme chceli ošetriť napadnutý krov takýmito prípravkami.

Čo s tým, keď je stupeň napadnutia príliš veľký?

Vtedy musí nastúpiť píla. Áno, čítate správne. Niekedy môže byť stupeň deštrukcie napadnutých prvkov konštrukcie taký rozsiahly a taký závažný, že nám už nepomôže nič iné, iba zavolať majstra krovára a nechať beznádejne zničené prvky vypíliť a nahradiť ich novými. Znie to možno drasticky, ale ak si uvedomíme, že deštruovaný materiál by mohol zapríčiniť zrútenie krovu, nič iného nám nezostáva.

Na záver

Najlepšou prevenciou proti červotočom je použiť pri stavbe krovu suché drevo. Keďže sme ale realisti, vieme, že najmä z ekonomických dôvodov dnes drvivá väčšina stavebníkov siaha po dreve mokrom. Preto je nevyhnutné takýto materiál ošetriť vhodným náterom, alebo vykonať opatrenia zabraňujúce napadnutiu dreva škodcami. Na stavbe zásadne používajme dôsledne odkôrené drevo. Ak sa už s červotočom stretneme, vedzme, že najväčšie škody pácha vo svojom larválnom štádiu, ktoré trvá 2 až 3 roky. Potom sa mení na dospelý hmyz a vychádza z dreva, aby sa postaral o rozmnoženie potomstva. Pokiaľ príde do kontaktu s účinnými modernými prostriedkami aplikovanými na dreve, nie je už spravidla schopný naklásť nové vajíčka.

 

Čo je dobré si zapamätať

  • Najdôležitejšia je prevencia, preto treba vykonať opatrenia zabraňujúce napadnutiu dreva drevokazným hmyzom, prípadne drevo dopredu ošetriť.
  • Ak zistíme prítomnosť drevokaza, ozdravné kroky nesmieme odkladať.
  • Podomácky vyrobené prípravky sú relatívne lacné, avšak nemusia byť vždy až také účinné, ako priemyselné prípravky.
  • Priemyselné prípravky na hubenie drevokazov sú spravidla vyvinuté v spolupráci s výskumnými pracoviskami, a teda na báze vedeckých poznatkov o boji proti škodcom.
  • Pri aplikácii biocídnych prostriedkov musíme byť maximálne opatrní a dodržiavať pokyny výrobcu.
  • Ochranné nátery dreva je vhodné obnovovať. Minimálne na tých častiach, na ktorých bol už červotoč likvidovaný.

 

 

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.