Kontrola strechy pred zimou

kontrola-strechy-pred-zimou-strecha-cencule-v-odkvape-sneh

Strechu vníma väčšina z nás najmä cez jej estetickú funkciu. Pekná strecha je predsa ozdobou domu. Aby ju však mohla kvalitne plniť, musíme sa o ňu aj starať, pretože počas každej zimy dostáva strešná krytina poriadne zabrať. Aby boli škody po zime čo najmenšie, je veľmi dôležité strešný plášť dôkladne skontrolovať a pripraviť na zimu.

Vizuálna kontrola

Na vizuálnu kontrolu by sme si mali vybrať pekný slnečný jesenný deň. Počkajme si teda naň. Najlepšie je začať až okolo poludnia (aj neskôr) – až bude strecha suchá – a podľa možností ju vizuálne skontrolovať, či nevidíme prasknutú, odlomenú či uvoľnenú škridlu.  A, samozrejme, aj hrebenáče. Pokiaľ nemáme práve trojposchodový dom, nie je problém vykonať takúto vizuálnu kontrolu pekne zdola zo zeme. A ak sa nám čokoľvek nezdá, čaká nás výstup na strechu.

Výstup na strechu

Tí, čo zainvestovali aj do špeciálnych strešných prvkov – ako napr. strešných výlezov, nášľapov ku komínu a pod. – to budú mať jednoduchšie a najmä bezpečnejšie. Lebo pohyb po streche je určite značne nebezpečný. Ostatní si musia zaobstarať dostatočne dlhý rebrík. A treba mať pevnú, avšak mäkkú obuv.

vysuvaci-rebrik-na-strechu-kontrola-strechy-pred-zimou

Pokiaľ sa už dostaneme na strechu, pamätajme na bezpečnosť a buďme mimoriadne opatrní. Uvoľnené (pohnuté) škridly môžeme dopasovať, aby licovali s ostatnými. Prasknuté, resp. inak poškodené treba vymeniť. Kus za kus. Keď sme už na streche, mali by sme sa dostať aj k hrebenáčom, ktoré sa v minulosti kotvili do cementovej malty. Je potrebné skontrolovať ich, či nie sú uvoľnené. V prípade valbových striech kontrolujeme aj nárožia a úžľabia – špeciálne tam, kde škridla nadväzuje na oplechovanie. A teda aj komín. Netesnosti tmelíme niektorým z tmelov, ktoré sú na to určené a sú dnes bežne dostupné v obchodoch.

V prípade ľahkých strešných krytín, ktoré sa kotvia skrutkami zhora, môžeme po istom období (2 – 3 roky) námatkovo skúsiť, či skrutky nie je potrebné dotiahnuť, čo platí aj pre uchytenie tyčových sneholamov a iných podobných prvkov.  No a pokiaľ máme na streche aj strešné okná, nie je na škodu pred zimou skontrolovať, ako nám držia a licujú lemy, aby nám v zime nezatieklo pod krytinu.

Žľaby, zvody, kotlíky

Špeciálnu kapitolu tvorí odkvapový systém našej strechy. Do žľabov zvykne napadať lístie, ktoré môže zapchať celý odkvapový systém. Ideálne je, ak máme na vstupe do kotlíka položený niektorý z lapačov (zachytávačov) lístia, ktoré sú bežne dostupné v obchodnej sieti, avšak v prípade núdze dokáže poslúžiť aj akékoľvek jemnejšie pletivo. Pokiaľ nezabránime lístiu, aby sa nám s dažďovou vodou naplavilo do hrdiel, kolien či zvodových rúr, môže sa nám stať, že doslova znepriechodní odvodnenie strechy, ktoré sa v zime môže poškodiť.

kontrola-strechy-pred-zimou-zachytavac-lapac-listia-v-odkvape

Takže: vyčistiť žľaby, zvody a kotlíky a toto zopakovať znovu zhruba po mesiaci, až opadá všetko lístie. Budete prekvapení, čo v žľaboch ešte nájdete. A rada na záver: pokiaľ v žľaboch uvidíte stojacu vodu, znamená to, že háky nevydržali nápor vlaňajšieho snehu a žľaby bude treba čím skôr znovu vyspádovať. O tom, či sú správne vyspádované, sa môžeme presvedčiť aj tak, že do nich nalejeme vodu.

Prevencia

Aj lekár nám potvrdí, že najlepšia je vždy prevencia. Nielen chorobám, ale aj poruchám je omnoho lepšie predchádzať.

Veľké škody na strechách môže napáchať nahromadený sneh. Pokiaľ sa rozhodneme pre škridlu, už pri jej kúpe by sme mali počítať aj s tzv. protisnehovými prvkami, ktoré nedovolia, aby nám prevísajúci ťažký sneh vylamoval v zime žľaby.

 

Túto úlohu plnia aj tyčové sneholamy. V oblastiach do 400 m n. m. tieto nie sú nevyhnutné, ale od 600 m n. m. sú nutnou výbavou striech. Nešetrime na nesprávnom mieste a dajme streche to, čo jej patrí. Preventívny charakter majú i vykurovacie odporové káble – tie je možné položiť do žľabov a zvodov, takže prípadný sneh ich nevylamuje, pretože sa okamžite topí a mení na odtekajúcu vodu. Ale toto je na Slovensku (zatiaľ) nadštandardom.

Ak ste sa dostali až sem, prestaňte na chvíľu čítať a zodpovedne si odpovedzte na otázku: koľkokrát som už kontroloval/-a moju strechu? Pokiaľ ste túto činnosť doteraz zanedbávali, začnite čím skôr. Vaša strecha sa vám za starostlivosť odmení dlhou životnosťou.

Čo zahŕňa kontrola strechy

  • Vizuálne skontrolovať strechu.
  • Vymeniť poškodené škridly, krajovky a hrebenáče.
  • Dotiahnuť uvoľnené skrutky.
  • Vytmeliť škáry a netesnosti, ktorými by mohlo zatekať.
  • Vyčistiť žľaby a odkvapový systém.

 

 

 

 

 

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.