Betónová krytina 
Čím sa vyznačuje a kam sa hodí?

betonova-krytina-strecha

Štatistiky predaja strešných krytín hovoria jasne – na čelo rebríčka popularity sa dostala betónová krytina. Jej vlastnosti, tvary, povrchové úpravy, farby i prijateľná cena ponúkajú riešenia, ktoré uspokoja takmer každého investora. Je vhodná na všetky typy šikmých striech so sklonom nad 22° a existujú možnosti na jej použitie aj v prípade striech s menšími sklonmi.  

Betónová krytina sa hodí na nové strechy v modernom i klasickom štýle, no podčiarkne aj krásu starého domu. Vynikajúco vyzerá na mestských vilkách i chatách uprostred prírody. Všetky typy striech – pultové, sedlové, valbové, manzardové i šikmé strechy sakrálnych a historických objektov – sa môžu obliecť do nového šatu z betónovej strešnej krytiny. 

Hmotnosť

Betónová krytina patrí k ťažkým krytinám, preto veľmi dobre znáša extrémy počasia – nárazy vetra, prívalový dážď, návaly snehu i krupobitie. Hmotnosť krytiny je 40 – 45 kg/m2 (pri krytine typu bobrovka až 75 kg/m2). Mnoho stavebníkov sa v tejto súvislosti obáva, že starý krov neunesie hmotnosť betónovej krytiny. Ak na ňom mali namontovanú pálenú krytinu, nemusia mať strach. Jej hmotnosť je porovnateľná s hmotnosťou betónovej strešnej krytiny. 

Pri posudzovaní statickej vhodnosti konštrukcie krovu sa berie do úvahy – okrem zaťaženia spôsobeného hmotnosťou strešnej krytiny, latovania a tepelnej izolácie – aj zaťaženie poveternostnými vplyvmi. Sneh, ľad, dážď a vietor dokážu konštrukciu strechy riadne preveriť. Samotný sneh môže aj v južných oblastiach Slovenska zaťažiť strechu 200 kg hmotnosti na 1 m2, čo je pri bežných veľkostiach striech 30 až 40 t. To je už aspoň päť slonov. 

Prednosti

Betónová krytina, ako vyplýva už z názvu, sa vyrába z betónu, teda zo zmesi štrkopiesku, vody, portlandského cementu a pigmentov. Materiálové zloženie a technológia výroby dodávajú jednotlivým škridlám a tvarovkám presnosť, tvarovú stálosť, pevnosť, odolnosť voči vode i ohňu a vďaka nízkej nasiakavosti aj mrazuvzdornosť. Navyše pevnosť škridiel rokmi stúpa. Je to zapríčinené procesom vyzrievania betónu, ktorý môže trvať niekoľko desaťročí. Vysoká pevnosť betónu umožňuje výrobu škridiel väčších rozmerov, čo prispieva k úspore financií za montáž latovania a znižuje časovú náročnosť montáže krytiny. 

Plusom betónových krytín je aj to, že výrobcovia k nim ponúkajú kompletný sortiment doplnkov, pomocou ktorých je možné pokryť všetky detaily na streche. Samozrejmosťou je dlhá záručná lehota a perfektný predajný i popredajný servis vrátane technického poradenstva. 

Tvary a farby

K obľúbenosti betónových strešných krytín prispieva veľké množstvo tvarov vyvážené širokou paletou farieb a povrchových úprav. Ich kombináciami vzniká bohatá ponuka dizajnových krytín, ktoré uspokoja každého záujemcu. 

Najpreferovanejšia betónová krytina má klasický tvar s vlnou, ktorá má mäkké oblúkové línie, alebo strohejšie tvary s hranami. V posledných rokoch sa veľkej popularite tešia i ploché tvary krytín. Majitelia starších stavieb, ktorí sa rozhodli pre rekonštrukciu, si môžu vybrať škridly nahrádzajúce svojím tvarom klasickú bobrovku. 

Všetky betónové krytiny sa dodávajú v základných odtieňoch červenej farby, ktoré imitujú klasickú keramickú krytinu. Populárne sú aj odtiene hnedej, no v poslednom čase víťazia najmä odtiene sivej a čiernej. Milovníci mediteránnej architektúry si môžu vybrať z melírovaných a žíhaných kombinácií farieb. 

Povrchová úprava

Povrchová úprava je čerešničkou na torte, ktorá betónovej krytine dá popri jej tvare a farbe definitívny vzhľad, a to na desiatky rokov. Každý výrobca ponúka záujemcom krytinu so základnou povrchovou úpravou, ktorá obvykle pozostáva z dvoch vrstiev nástreku. Ide o ekonomickú alternatívu pre cenovo senzitívnych zákazníkov, prípadne pre takých investorov, ktorí z najrôznejších dôvodov nechcú investovať do kvalitnejšej krytiny. V každom prípade, zákazník získa vďaka takejto krytine kvalitnú, peknú a odolnú alternatívu, ktorá poskytne stavbe spoľahlivú ochranu pred poveternostnými vplyvmi. 

Niektorí výrobcovia betónových krytín ponúkajú aj krytinu len s jednou vrstvou nástreku. Takáto krytina poskytne stavbe dostatočnú ochranu, čo vyplýva z vlastností betónu, avšak relatívne nízka nákupná cena sa prejaví na jej vzhľade. 

Ak chcete farebne stálu lesklú krytinu s výraznejšími farebnými odtieňmi, rozhodnite sa pre povrchovú úpravu vyššieho štandardu. Strecha z takejto krytiny bude odolnejšia voči opotrebeniu a dlhodobo odolná proti poveternostným vplyvom. Hladký a lesklý povrch prispeje k samočistiacim vlastnostiam a menšej náchylnosti na osídlenie machom. 

Pre najnáročnejších klientov sú k dispozícii povrchové úpravy, ktoré betónovej krytine dodajú najvyššie kvalitatívne parametre. Jej povrch má mimoriadnu odolnosť voči poveternostným vplyvom a veľmi dlhú životnosť bez dosahu na  estetické vlastnosti. 

Najväčším prínosom niektorých typov povrchovej úpravy je odrazivosť slnečného žiarenia. Pomocou nej je možné zabezpečiť zníženie teploty pod strechou o 7 až 10 °C. Táto povrchová úprava sa veľmi často využíva pri tmavších odtieňoch strešnej krytiny, ktorých použitím by za normálnych okolností dochádzalo k prehrievaniu obytného podkrovia.

Ekologickosť

Betónová krytina je ekologická. Už jej výroba je v porovnaní s výrobou keramickej strešnej krytiny výrazne energeticky úspornejšia. Navyše vzhľadom na využívanie ekologických povrchových úprav bez použitia rozpúšťadiel je aj táto časť výrobného procesu ohľaduplná k životnému prostrediu. Samozrejmosťou je i možnosť ekologickej likvidácie krytiny po skončení jej životnosti. 

Betónová krytina – záruka spokojnosti 

Betónová krytina bude pre vašu strechu bezpochyby dobrou voľbou. Ide o príjemný pomer vlastností aj estetiky a ceny. Plný potenciál tejto krytiny sa však naplno prejaví len na správne zrealizovanej streche. Venujte preto dostatok času výberu firmy, ktorá vám strechu bude vedieť zhotoviť tak, aby vám bez porúch slúžila desaťročia. 

Ak túžite po ďalších informáciách, pokochajte sa galériou realizácií betónových striech, prezrite si magazín s množstvom článkov od skutočných odborníkov, prečítajte si niektorý z tematických e-bookov alebo sa prihláste na odber pravidelného newslettera. Získate tak ďalšie informácie, rady či zaujímavosti o strechách a strešnej krytine bezplatne, pohodlne a na jednom mieste. 

keyboard_arrow_up