Leto pod strechou – ako ho zvládnuť aj bez klimatizácie?

leto-v-podkrovi-bez-klimatizacie

A je to tu. S príchodom júna prišlo leto v plnej poľnej a je pripravené útočiť všetkými svojimi zbraňami na naše pohodlie pod strechou. Slnko rozpaľuje svojimi lúčmi všetky povrchy a teplo si pozvoľna nachádza cestu do obytných priestorov a začína nám znepríjemňovať život. Prvé dni vlny horúčav sa dajú ako-tak zvládnuť, lebo stavby ešte nie sú prehriate. So stúpajúcim počtom letných dní sa však situácia bude zhoršovať, a preto sa dnes pozrime na niektoré opatrenia, ktorými si môžeme spríjemniť klímu v priestoroch pod strechou.

Stavebné úpravy

Ak bývate v nehnuteľnosti, ktorej projektant myslel na problematiku prehrievania obytných budov v letnom období, máte takmer vyhrané. Rímsy vášho domu majú zrejme mierny previs, a tak na okná nedopadajú slnečné lúče a neprehrievajú obytné priestory. Ak sú v blízkosti domu vysadené stromy a iná zeleň, situácia je ešte lepšia. Veľmi veľa pre správnu klímu v obytných priestoroch spraví vhodná orientácia obytných miestností na svetové strany. Kde sú tie časy, keď boli preferované byty s orientáciou obytných miestností na juh? Dnes je prínosom, ak sú oddychové priestory (spálne) orientované na sever. Tieto miestnosti zostávajú počas celého dňa chladnejšie a navyše urobia veľmi dobrú službu pri vetraní bytu, keďže zo severne orientovaných okien prúdi do bytu chladnejší vzduch.

Veľmi dobrú službu na ceste za príjemnejšou teplotou v bytoch počas letných horúčav urobia tiež rôzne slnolamy, markízy, žalúzie, tieniace fólie alebo pergoly porastené vhodnými rastlinami. O klimatizácii ani nehovoriac, aj keď tá má veľa odporcov. V jej neprospech hovoria pomerne vysoké zriaďovacie náklady, ale aj prevádzka vyžadujúca elektrickú energiu, servisné náklady a veľmi často tiež náchylnosť osôb zdržiavajúcich sa v klimatizovaných priestoroch na rôzne ochorenia – od prechladnutia, tzv. prievanu, cez zápal očných spojiviek až po bolestivé ochorenia kĺbov.

letov-v-podkrovi-bez-klimatizacie-rodinny-dom

Ekonomické riešenia

Vytvoriť si tepelnú pohodu v obytných priestoroch je možné aj bez relatívne drahých opatrení. Azda najjednoduchšie je naučiť sa správne vetrať a využívať tienenie okien. V princípe sa musíme naučiť zabrániť vstupu prehriateho vzduchu do budovy. Vetráme preto v neskorých večerných hodinách, po celú noc a v čase, keď sa slnečné lúče začnú opierať do okenných tabúľ, musíme mať okná už zatvorené a zastreté. Okná sú pred slnečnými lúčmi najlepšie chránené vonkajšími žalúziami, ale aj vnútorné žalúzie alebo závesy urobia veľmi dobrú službu. Ak máte okná orientované na viacero svetových strán, môžete byt vetrať postupným otváraním okien, ktoré sa nachádzajú v tieni.

letov-v-podkrovi-bez-klimatizacie-rodinny-dom

Ak predsa len potrebujete vetrať oknom, na ktoré práve praží slnko, zaveste doň mokrú plachtu. Spríjemniť pobyt v prehriatom priestore určite pomôže ventilátor. Treba si však uvedomiť, že ventilátor neochladzuje vzduch. K spríjemneniu klímy dochádza len vplyvom zrýchlenia prúdenia vzduchu. Pozor si však treba dať aj na prípadné poškodenie zdravia od tzv. prievanu – takže nemieriť ventilátor na osoby, ale skôr do priestoru miestnosti.

Individuálne opatrenia

Určite nezabúdajte na pitný režim. Pite hlavne čistú vodu, bylinkové čaje, riedené ovocné šťavy, v obmedzenom množstve minerálne vody. Vyvarujte sa sladených nápojov, ktoré naozaj nikomu neprospievajú. Perfektnou pomôckou je rozprašovač vody. Pred spaním určite pomôže vlažná sprcha, prípadne mierne navlhčená prikrývka.

V noci prídu určite príjemné chvíle oddychu od horúčav. No nie je nič horšie, ako keď vás začnú obťažovať pištiace komáre a iný dotieravý hmyz. Nezabudnite si preto včas vložiť do okien siete proti hmyzu. Leto je čas dovoleniek. Nalaďte sa na dovolenkovú atmosféru. Viac oddychujte, choďte si zaplávať, absolvujte príjemné stretnutia, výlety do prírody a pod. Všetky tieto aktivity prispejú k lepšiemu zvládaniu horúčav.

Čo je dobré zapamätať si:

  • Opatrenia zabezpečujúce tepelnú pohodu v budovách v lete si zasluhujú rovnocennú pozornosť ako opatrenia smerujúce k zabezpečeniu tepelnej pohody v budovách v zime.
  • Najúčinnejšie sú opatrenia, na ktoré sa myslí ešte v prípravných fázach výstavby.
  • Správna orientácia miestností v stavbe, prečnievajúce rímsy, tieniaca technika, ale aj výsadba zelene okolo budov napomáhajú správnej klíme.
  • Klimatizácia je dobrým prostriedkom, má však aj svojich odporcov.
  • Najekonomickejším opatrením na udržanie tepelnej pohody v obytných priestoroch je zabrániť prístupu teplého vzduchu do budov technikou správneho vetrania.
  • Aj psychická pohoda pomáha zvládať letné horúčavy.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.