Farebné strešné inšpirácie #1: Červená krytina

Farebne-stresne-inspiracie-cervena-krytina

Červená je azda najtypickejšia farba strechy. Dôvodom je zrejme fakt, že medzi prvé vyrobené škridly, ktoré nahradili prírodné materiály ako drevo či slama, patrili pálené škridly vyrobené z hliny. Prirodzená farba týchto materiálov mala, podobne ako tehla, červenú farbu.

Doteraz patrí medzi najpopulárnejšie odtiene strešnej krytiny. Technickou výhodou červenej farby je, že na rozdiel od tmavých krytín, ktoré pohlcujú infračervené žiarenie slnka, svetlejšie odtiene ho odrážajú. Červená strecha sa teda menej prehrieva, a tým pádom aj obytný priestor v podkroví. Okrem toho pôsobí tradične a zároveň nadčasovo. Skombinovať červenú krytinu do pôsobivého farebného celku rodinného domu nie je zložité, pretože dobre funguje s mnohými odtieňmi fasády, doplnkami a obkladmi. Prinášame vám inšpiráciu, ako môže vyzerať váš budúci vysnívaný dom, ak ste fanúšikom nestarnúcej červenej farby.

Červenú krytinu majú vo svojom portfóliu viacerí výrobcovia strešnej krytiny. Široký sortiment odtieňov červenej nájdete u výrobcov kvalitných odolných keramických a betónových krytín, ľahkých plechových, plastových aj asfaltových krytín.

Ak by ste však predsa len chceli nasadnúť na vlnu najmodernejšieho trendu a lákajú vás viac tmavé, až čierne odtiene, odporúčame vám pozrieť si náš článok.

Tehlovo červená krytina

Na pohľad veľmi príjemný odtieň červenej. Kombináciou s vhodnými farbami viete vďaka nej docieliť ako tradičný, tak aj naturálny, prírodný a moderný vzhľad. Veľkým súčasným trendom a obľúbeným prvkom mnohých dizajnérov a architektov je sivá, betónová farba fasády oživená o sviežu farbu krytiny, ktorou môže byť pokojne tehlová červená, ako napríklad na obrázku nižšie.

dom-Siva-fasada-s-tehlovocervenou-krytinou

Sivá fasáda s tehlovo červenou krytinou (Foto: Pinterest.com)

farby-domu-ton-v-tone-tehlovocervena-krytina-fasada

farby-domu-ton-v-tone-tehlovocervena-krytina-fasada-jemnej-farby

Tehlovo červená krytina s fasádou „tón v tóne“ (Foto: Terran.sk)

Kombináciou strechy a fasády v rovnakých odtieňoch jednej farby, tzv. „tónu v tóne“, dosiahnete tradičný a nadčasový vzhľad. Príkladom je tehlovo červená krytina na obrázkoch vyššie. Majitelia domu zvolili jemnú oranžovú fasádu a celkový dojem podčiarkli tehlovým múrikom.

farby-domu-ton-v-tone-tehlovocervena-krytina-fasada-teple-farby

(Foto: Pinterest.com)

Podobne je to aj pri tejto plechovej krytine. Teplý farebný tón fasády spolu s tehlovou červenou vytvárajú harmonický celok, ktorý rozžiari dom aj v zime a počas sychravých dní.

farby-domu-tehlovocervena-krytina-oranzova-zemita-farba-prirodny-vzhlad

Prírodný vzhľad rodinného domu (Foto: Terran.sk)

Výberom sýtejšej farby, no stále v tóne, viete zabezpečiť stavbe naturálny vzhľad. Takýto rodinný dom je harmonickým miestom vhodným do prostredia s hustou okolitou vegetáciou.

Dôkaz, že červená farba si s okolitou výsadbou a vegetáciou veľmi dobre rozumie (Foto: Terran.sk)

farby-domu-moderny-vzhlad-tehlovocervena-krytina-fasada-biela

Moderný rodinný dom (Foto: Terran.sk)

Biela ešte stále nevyšla z módy, naopak, je momentálne dizajnérskym trendom. Fasáda ozdobená kamenným obložením pieskovej farby spolu s tehlovo červenou krytinou vytvorili moderné dielo, v ktorom je radosť bývať.

Pri červenej krytine sa nemusíte obávať kombinovať aj výraznejšie prvky, ako ukazuje referencia vyššie – dlaždicový obklad v melírovanej farbe a oblúkovo krojená strecha nad garážou. Netradičný a nápadný exteriér medzi bežnou zástavbou určite zaujme.

 

 

Kamenný obklad v prírodných tónoch elegantne doplní vizuál terasy (Foto: Terran.sk)

Sýtejšia a višňovo červená krytina

Ak máte radi tmavšie farby, ktoré vyniknú v zástavbe rodinných domov, kombinácia višňovo červenej krytiny so sýtym odtieňom fasády je práve pre vás. Výrazný vzhľad stavbe dopraje tiež kontrast farieb. Na tejto ukážke si všimnite kontrast fasády s bielou farbou na stĺpikoch a oknách.

farby-domu-zladenie-fasady-s-farbou-strechy-vinovocervena-krytina-bordova

Višňovo červená krytina, sýta fasáda a kontrastné biele doplnky (Foto: Terran.sk)

Rovnaká výraznejšia krytina veľmi pekne funguje aj s jemnejším odtieňom fasády. Pri tejto ukážke opäť zostávame farbami v zmysle „tón v tóne“. A vďaka doplneniu okien v hnedej farbe višňového dreva majitelia dosiahli príjemný celok naturálneho vzhľadu.

visnovo-cervena-krytina-s-bledou-fasadou

Višňovo červená krytina s fasádou „tón v tóne“ (Foto: Terran.sk)

Tmavšia červená sa dá kombinovať s rôznymi fasádnymi obloženiami, napríklad s tehlovým na fasáde pieskovej farby.

tmava-cervena-strecha-krytina-dom-s-tehlovym-obkladom

Tmavá červená krytina s tehlovým obložením (Foto: Terran.sk)

kamenny-obklad-na-dome-cervena-strecha

Červená krytina s kamenným obložením fasády (Foto: Premiermetals.com)

Na záver ukážka z iného súdka, pokiaľ si želáte, aby bol výsledný vzhľad nového domu honosný a plánujete strechu komplikovanejšieho tvaru. Prílišnej pompéznosti sa vyhnete kombináciou striedmejších farieb. Opäť odporúčame svetlú farbu fasády, ako na ukážke nižšie.

hneda-stresna-krytina-so-svetlou-farbou-fasady-vezicky

(Foto: Terran.sk)

Viac inšpirácie

Na tému výberu a kombinácie farieb šikmých striech pre rodinný dom pre vás pripravujeme e-book, ktorý si budete môcť už čoskoro stiahnuť na našej stránke zadarmo. Aby ste nič nezmeškali, odporúčame vám sledovať náš profil na Facebooku Krytina.sk – všetko o strechách, alebo odoberať náš mesačný informačný newsletter.

 

Čo je dobré si zapamätať

  • Červená farba krytiny je klasickou farbou, no neustále patrí medzi najpopulárnejšie farby strešnej krytiny.
  • Na rozdiel od tmavších odtieňov, červená strecha ako svetlejší odtieň sa menej prehrieva, a tým pádom aj obytný priestor v podkroví.
  • Široký sortiment odtieňov červenej nájdete u výrobcov kvalitných odolných keramických a betónových krytín, ľahkých plechových, plastových aj asfaltových krytín.
  • Súčasným populárnym trendom je sivá farba fasády doplnená o svieži odtieň strechy.
  • Červená farba sa dá veľmi ľahko kombinovať s inými farbami fasády i obkladmi.

 

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.