Strechy inak: najpozoruhodnejšie ministrechy

Pozývame vás na prehliadku striech domov, ktoré majú svojou veľkosťou od predstavy striech, akú o nich zvyčajne máme, ďaleko. Avšak za malú chvíľku pozornosti určite stoja.

Najmenšie strechy obytných domov

Na svete existuje viacero experimentálnych domov, ktoré sú vhodné na bývanie aj napriek tomu, že sú veľmi malé. Ponúkajú však všetko, čo podľa architektov človek k životu potrebuje. Niekedy je to vlastne len miesto na spanie, inokedy malé domy ponúkajú oveľa viac. Na porovnanie sme vybrali niekoľko príkladov.

Tento príklad je možno až príliš extrémny, no podľa architektov stále praktický. Tento domček má len 1 m2 obytného priestoru, no dá sa v ňom pohodlne sedieť, a keď ho obrátite a položíte na zem, aj ľahnúť si a spať. Len či je to aj pohodlné, to vám nezaručíme. (foto: azuremagazine.com)
Tento dom je už skutočným architektonickým počinom. Nachádza sa v Japonsku a na obytnej ploche len 55 m2 na dvoch poschodiach v sebe ukrýva plnohodnotné vybavenie aj všetky izby potrebné pre život. (foto: Hiroshi Tanigawa, archdaily.com)

Prekvapujúco priestranný interiér japonského domu.
Dom je plne funkčný a vybavený všetkými miestnosťami, ktoré jeho obyvatelia potrebujú.
Tento minidomček z Kanady má okrem toho, že vám dovolí žiť minimalisticky a zhromažďovať okolo seba len pre život skutočne potrebné veci, ešte jednu obrovskú výhodu – je pojazdný. Ak vás teda prestane baviť miesto, na ktorom bývate, jednoducho ho môžete zapriahnuť za auto a potiahnuť s ním pokojne aj o pár krajín ďalej. (foto: wonderlist.com)

Interiér pojazdného domčeka – skromná, ale funkčná kuchynka.
Obývačkový priestor.
Spálňa na poschodí.

Park miniatúr v Podolí

Aby sme sa pozreli aj na slovenské ministriešky, hoci nie obytné, za zmienku určite stojí park miniatúr v Podolí neďaleko od Nového Mesta nad Váhom. Nachádza sa tu totiž viac ako 80 modelov našich hradov, zámkov, kostolíkov, chát či rodných domov významných slovenských osobností. Mnohé z originálov, ktoré miniatúry predstavujú, už neexistujú alebo sú vo veľmi zlom stave. V parku máte teda možnosť nahliadnuť do histórie a vidieť, ako tieto slávne stavby vyzerali v časoch svojej plnej krásy, či detailne si pozrieť aj tie, ktoré stále stoja. Pekne „z vtáčej perspektívy“.

Najdrahší či najstarší dom pre bábiky

Prehliadku pozoruhodných striech ukončíme pri domčekoch pre bábiky, no nie obyčajných. Domčeky pre bábiky majú svoju bohatú históriu. Najstaršie pozostatky domčekov boli nájdené v rámci vykopávok zo starovekého Egypta a sú staré 5 000 rokov. Tieto však pravdepodobne slúžili na náboženské účely. Najstaršie zmienky o európskych domčekoch pre bábiky pochádzajú zo 16. storočia. Vtedajšie domčeky boli detailne prepracované a zdobené, s nábytkom a kompletným vybavením izieb. Obzvlášť populárne boli v Holandsku, Nemecku či Anglicku a boli výsadou bohatých rodín, ktoré prostredníctvom nich dávali najavo svoje postavenie a majetok.

Jeden z najstarších dochovaných domčekov pre bábiky pochádzajúci zo 17. storočia z nemeckého Norimbergu (foto: wallwithstories.com)
Domček pre bábiky Petronelly Oortomanovej patrí medzi významné pamiatky a je vystavený v amsterdamskom múzeu. Petronella pochádzala z bohatej rodiny a domček pre ňu bol vyrobený niekedy v rokoch 1686 – 1710. Bol tvorený z drahých materiálov a súčastí, napríklad porcelán do kuchyne bol vyrobený a dovezený z Číny. V domčeku bolo pôvodne niekoľko bábik, ako dokazuje maľba z roku 1710. Dodnes sa dochovala už len jediná bábika malého dieťatka. (foto: theconversation.com)
Maľba domčeka Petronelly Oortomanovej z roku 1710 (foto: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17425700)
Najdrahším domčekom pre bábiky na svete je hrad Astolat v hodnote neuveriteľných 8,5 milióna dolárov. Domček bol ručne vyrábaný spolu s jeho nábytkom a súčasťami 13 rokov umelkyňou Elain Deihlovou v 80. rokoch. Obsahuje viac ako 10 000 kúskov ručne robeného nábytku a dekorácií, medzi nimi je napríklad minipiano ohodnotené na 7 000 dolárov či miniatúrny portrét v hodnote takmer 2 000 dolárov maľovaný jedinou štetinkou štetca. Strieška domčeka je taktiež detailne prepracovaná, s viacerými vežičkami a dokonalou imitáciou krytiny.
Detailný interiér domčeka.

Na vychutnanie si detailov tohto miniatúrneho veľdiela vám odporúčame pozrieť si krátke video:

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.