Slovenské strešné kuriozity, o ktorých ste zrejme netušili

Ľudia sú tvorivé bytosti a radi experimentujú s čímkoľvek. Tak aj na strechách budov vznikajú rôzne umelecké diela či samotné architektonické skvosty. Podobné netradičné „úkazy“ sa objavili aj na Slovensku. Dnes vám ukážeme tri zaujímavosti, o ktorých ste možno netušili, že ich máme.

Panelák v Košiciach sa pýšil „korunou z troch drevených stodôl“

Aj Slovensko sa mohlo popýšiť unikátnou, doslova svetovou raritou. V metropole východu, v Košiciach, priamo na streche 13-poschodového paneláka na sídlisku Dargovských hrdinov vyrástli tri drevenice. Presnejšie išlo o tri pôvodné stodoly z Liptova. Dve z nich pochádzali z Párnice a boli vybudované v roku 1902. Jedna zasa pochádzala z Liptovskej Tepličky a bola postavená v roku 1965.

stresne-kuriozity-drevenice-na-streche-kosice
(Foto: kosicednes.sk)

Stodoly sa dostali na strechu paneláka vďaka projektu Pamätník ľudovej architektúry výtvarníka z Popradu, Tomáša Džadoňa. Osadené boli v septembri 2013 v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013. Projekt stál 48-tisíc eur. Autor 42-tonového pamätníka Džadoň sa vyjadril, že myšlienka umiestnenia stodôl na strechu paneláka mu napadla preto, lebo sám vyrastal na panelákovom sídlisku a chcel prepojiť toto prostredie, ktoré sprevádzalo jeho dospievanie, s architektonickým ľudovým dedičstvom našich predkov. Symbolicky tak chcel „korunovať“ panelák drevenými stodolami.

Tento projekt mal obrovskú odozvu aj v zahraničí, kde o ňom písali rôzne svetové denníky. Prilákal aj množstvo turistov zo zahraničia, no svetový unikát musel po necelých troch rokoch ustúpiť hlasu ľudu.

kuriozity-strechy-drevenice-na-streche-kosice
(Foto: cas.sk)

Drevenice ostali na streche 3 roky a v roku 2016 boli odinštalované. Dôvodom bolo, že obyvatelia paneláka sa obávali výsmechu ostatných obyvateľov sídliska. Hoci táto inštalácia zožala úspech v zahraničí a lákala turistov, obyvatelia sídliska to zrejme vnímali opačne.

Včelie kráľovstvo na streche bratislavského hotela

Hlavné mesto Slovenska sa však môže popýšiť ďalšou veľmi záslužnou raritou, ktorá si vo svete získava čoraz väčšiu popularitu. Na streche hotela NH Bratislava Gate One od augusta 2018 sídli včelí hotel s 8 včelími rodinami. S myšlienkou prišiel jeden z akcionárov hotela Rastislav Pavlišin, ktorý je amatérskym včelárom.

kuriozity-strecha-vcely-hotel-gate-one-bratislava

Dostal nápad s presťahovaním svojich včelích rodiniek na strechu hotela. Myšlienka sa stala realitou, a tak sa tento hotel v časti Ružinov môže popýšiť prvenstvom v celej Bratislave a širokom okolí chovom včiel na streche v mestskej aglomerácii. Včielky zveľaďujú okolité zelené plochy v okolí približne 5 kilometrov od hotela.

vcely-na-streche-bratislava-hotel
(Foto: pluska.sk)

Týmto projektom chcú nadchnúť aj ďalšie hotely, podniky a inštitúcie v celej Bratislave, aby aj ony začali s chovom včelstiev na strechách svojich budov, čím výrazne prispejú k zvýšeniu kvality životného prostredia v mestách. Hotel využíva med vyprodukovaný svojimi včelami aj na rôzne špeciality, ktoré vďaka tomu zaradil do svojho reštauračného menu.

Dom postavený na vlastnej streche na Liptove

Do tretice tu máme ďalšiu slovenskú zaujímavosť, ktorá sa stala turistickou atrakciou Liptova. Medzi Liptovským Trnovcom a Liptovským Mikulášom neďaleko Tatralandie sa nachádza dom „hore nohami“, postavený na vlastnej streche.

dom-na-streche
(Foto: domnastreche.sk)

Autorom je Cyril Fogaš, ktorého k vybudovaniu takéhoto domu podľa jeho vlastných slov inšpirovala slovenská realita – veľa vecí je vraj u nás hore nohami. Tento netradičný domček je prístupný aj verejnosti. Okrem toho, že dom vyrástol na vlastnej streche, v oboch rovinách je naklonený o 12 stupňov. Zaujímavosťou je, že pri prechádzke domom môžete kvôli nakloneniu pociťovať mierne závraty.

dom-na-streche
(Foto: domhorenohami.sk)

Izby v dome sú štandardne vybavené nábytkom, ktorý je taktiež inštalovaný hore nohami, a tak máte pocit, že sa na vás každú chvíľu zrúti. Nemajte však strach, všetko je bezpečné a vytvorené pre sprostredkovanie netradičného zážitku akoby z inej reality.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.