Cesty, sídlisko s rodinnými domami či mega počítač – to všetko nájdete na strechách

Ľudská vynaliezavosť je neskutočná a náš mozog sa vie popasovať s naozaj poriadnymi výzvami. Zabudnite na strechy, ktoré nám slúžia len na ochranu pred prírodnými živlami, architekti a ľudia s poriadnou dávkou predstavivosti po celom svete posúvajú naše obzory tak ďaleko, že zo striech sa stávajú rušné cesty pre autá, bizarné formy bývania či symbol vášho úspešného obchodného produktu. Chcete si postaviť vysnívaný domček so záhradkou priamo na obchodnom centre? V pohode, v Číne už vyriešili aj tento problém.

Lietadlo z 1. svetovej vojny aj s miniatúrnou pristávacou dráhou

Na strechách newyorských mrakodrapov sa bežne nachádzajú heliporty so súkromnými vrtuľníkmi. Nie tak bežne na nich však môžete nájsť aj osvetlenú miniatúrnu pristávaciu dráhu so súkromným bojovým lietadlom z 1. svetovej vojny, ktorá sa nachádza na streche nižšieho mrakodrapu v Manhattane. V skutočnosti sa však nejedná o reálne lietadlo, ale nefunkčnú napodobeninu, ktorú na strechu mrakodrapu umiestnil majiteľ budovy, Robert Kaufman. Obyčajné strechy s anténami a vývodmi klimatizácií mu totiž prišli veľmi nudné a chcel strechu nejak ozvláštniť a potešiť tak ľudí, ktorí sa nadol pozerajú z okolitých vyšších mrakodrapov. Od roku  1969 je tak dvojplošník obľúbeným spestrením bežných dní Newyorčanov, ktorí pracujú v jeho okolí.

(Foto: wsj.com)

Maják z Bronxu

Jednou z mála vecí, ktoré by ste v Bronxe čakali, je maják. Jeden sa nachádza na streche budovy, ktorá bola kedysi hlavným sídlom vydavateľskej spoločnosti. Jeho úlohou nikdy nebolo navigovať lode do prístavu. Maják sa nachádzal vo vtedajšom logu spoločnosti a mal symbolizovať poslanie spoločnosti,  a teda „sprevádzať tých, ktorí hľadajú cesto cez bludisko kníh a časopisov, bez ktorých by boli stratení.“ Nový majiteľ budovy sa maják na streche rozhodol ponechať. Je postavený na soche knihy a svetlo v majáku je plne funkčné.

Lyžiarska zjazdovka na streche elektrárne

Dáni sú známi svojou uvedomelosťou a snahou o čo najudržateľnejší, environmentálne priateľský život. Dôkazom je aj vybudovanie 450-metrov dlhej „suchej“ lyžiarskej zjazdovky na streche elektrárne v Kodani. Na dráhe sa nachádza špeciálny povrch, po ktorom sa návštevníci môžu lyžovať bez snehu, free ride zóna s prekážkami, terénna úprava s rastlinstvom a lanovky sú zdarma. Vo vnútri budovy sa nachádza apres ski bar a požičovňu lyží. Ak niekedy navštívite Kodaň, rozhodne nevynechajte dávku tejto netradičnej post-apokalyptickej lyžiarskej zábavy.

Unikátna cesta, ktorá sa len tak nevidí

Aj pri ďalších zaujímavých riešeniach ostaneme v Číne, a to konkrétne v meste Čchung-čching, v ktorom nájdeme hneď dva unikátne projekty. Toto ľudnaté mesto s počtom obyvateľov prevyšujúcim 8 miliónov sa rozprestiera v hornatom prostredí, a preto je veľkým problémom výstavba ciest. Aj tu čínski architekti prišli s originálnym riešením a časť cesty vybudovali na streche rozsiahlej budovy, ktorá susedí s bokom vysokého kopca, pričom v blízkosti preteká aj veľká rieka Jang-c’-ťiang.

cesta-na-streche-cina
(Foto: thetowerinfo.com)

Projekt dvojprúdovej cesty na streche bol realizovaný na päťposchodovej budove, v ktorej sa nachádzajú obchody a niekoľko poschodí slúži ako parkovacie plochy. Po strešnej ceste denne prechádza niekoľko stoviek áut a dokonca popri nej nájdete aj zeleň a stromy. Miestni obyvatelia vďaka nej získali rýchlejšie a komfortnejšie riešenie svojho presunu, keďže bez tejto unikátnej cesty by museli zdolávať strmý kopec pešky.

cesta-na-streche-cina
(Foto: China Foto Press/Barcoft Medi)

Aby toho nebolo málo, mesto sa pýši ďalším unikátnym dopravným riešením – železničná trať prechádza „tunelom“ priamo cez stred 17-poschodovej obytnej budovy a v jej strede zriadili aj nástupnú stanicu. Zdá sa, že kreativita v tomto čínskom meste nepozná hranice.

cesta-na-streche-cina
(Foto: cnn.com)

Rodinné domčeky so záhradkami zdobia strechu obchodného domu

Čínske mesto Ču-čou prelomilo ďalšiu pomyselnú hranicu, keď priamo na streche veľkého osemposchodového obchodného domu Jiutian International Plaza vyrástli štyri luxusné rodinné domčeky so záhradkami. Aglomerácia so 4 miliónmi obyvateľov takýmto spôsobom uspokojuje hlad po pozemkoch v centre mesta, v ktorom vytvorili celosvetový unikát, ktorý môže byť pre husto obývané mestá návodom, ako usmerňovať ďalšiu výstavbu nízkonákladových rodinných domov.

cina-domy-na-streche
(Foto: sagioneer.com)

Čo viac poteší dnešného mestského človeka, ako si žiť v krásnom domčeku obkolesenom zeleňou a nádherným výhľadom, užívajúc si súkromie a bezpečnosť, ktoré strecha poskytuje. A navyše, keď si chce niečo kúpiť, stačí vstúpiť do výťahu a na niekoľkých poschodiach si môže nakúpiť všetko, čo potrebuje.

cina-domy-na-streche
(Foto: China Foto Press/Barcoft Medi)

Veľký počítač namiesto strechy?

Svetoznáma firma Apple sa nedala zahanbiť a prišla s unikátnym prevedením strechy svojho obchodného domu v Chicagu. Celá strecha je postavená ako veľký prenosný počítač, známy pod názvom Macbook a, samozrejme, nechýba ani známe logo spoločnosti –  nahryznuté jabĺčko.

apple-budova-pocitac-na-strechce
(Foto: chicagotribune.com)

Je lesklá, v tradičných farbách ikonického počítača a je takou dokonalou imitáciou tohto produktu, že vás ihneď začne zaujímať, či sa aj otvorí a vy vo vnútri uvidíte klávesnicu s monitorom. Obchod nájdete na ulici Pioneer Court, 401 N. Michigan Avenue.

apple obchod chicago strecha
(Foto: mashable.com)

Extravagantný profesor, ktorý si priniesol horu na panelák

Na záver sa opäť vrátime do Číny, v ktorej kedysi vyrástla na streche 26-poschodového bytového komplexu snáď najbizarnejšia strešná stavba vôbec. Riaditeľ veľkej štátnej čínskej firmy, známy pod prezývkou profesor Čang, sa svojho času rozhodol vybudovať si na streche paneláku v Pekingu dvojposchodovú vilu, ktorú staval 6 rokov.

peking-vila-na-streche
(Foto: dailymail.co.uk)

Hotové dielko pripomínalo skalnaté bralo, z ktorého „vykúkali“ okná rozsiahlej budovy. Tá bola poriadne zamaskovaná kríkmi, zeleňou, stromami a skalami a rozprestierala sa na ploche až 1 000 metrov štvorcových. Profesor si na streche postavil aj bazén, slnečnú terasu a dokonca malú vinicu. Usporadúvali sa tam aj bujaré a poriadne hlučné večierky.

peking-vila-na-streche
(Foto: antena3.com)

Pri výstavbe tejto „skalnatej pevnosti“ si profesor Čang nerobil ťažkú hlavu z protestov obyvateľov bytovky. Čínske úrady však nariadili túto nelegálnu stavbu odstrániť, pretože vážne ohrozovala statiku samotného objektu. V bytoch totiž začali praskať steny, čiže boli ohrozené životy všetkých ľudí v budove. Nelegálnu stavbu nakoniec zbúrali a búracie práce a demontáž trvali zhruba rok.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.