Unikátne strechy, na ktorých si môžete zahrať hokej či zabehať

unikatne-strechy-sportovanie

V čoraz viac preľudnenom svete je každý meter štvorcový voľnej plochy vzácny a s nedostatkom miesta najviac zápasia mestá a veľké aglomerácie. Tu sa doslova bojuje o každý centimeter plochy pre rôzne oddychovo-relaxačné činnosti obyvateľov miest. Posledné dekády sa mestá prispôsobujú autám a biznisu, a tak voľné plochy ustupujú rozsiahlej cestnej infraštruktúre, parkoviskám a developerom. Mnoho architektov si teda láme hlavu, čo s tým a ako vytvoriť nové miesta pre relax ľudí. Obrovský potenciál objavili práve na strechách, na ktorých vyrástli rôzne zaujímavé projekty, ktoré zvyšujú kvalitu nášho života.

Atletický ovál na mrakodrape v Londýne

Pozrime sa spoločne do Anglicka, presnejšie do východného Londýna, v ktorom architektovi Simonovi Allfordovi napadlo, že na streche výškového kancelárskeho komplexu postaví atletický ovál pre zamestnancov spoločností, ktorí tam pracujú. Londýn patrí k najhustejšie obývaným územiam sveta, a preto nájsť si tu nejakú oddychovú plochu býva vážny problém. Väčšina zamestnancov v tzv. sedavých zamestnaniach trpí v dnešnej dobe nadmerným stresom a nedostatkom pohybu, čo sa vážne odráža na ich psychickom a fyzickom stave.

unikatna-strecha-mrakodrap-stadion-sportovanie
Strecha budovy White Collar Factory so štadiónom (Foto: akt-uk.co)

Práve pre nich navrhol architekt Allford svoj projekt bežeckej dráhy, na ktorú si môžu vybehnúť, zrelaxovať a nabrať nových čerstvých síl aj počas pracovnej doby, čo je naozaj jedinečné. Atletický ovál, ktorý meria 150 metrov vyrástol na streche 75-metrovej budovy, známej pod názvom White Collar Factory. Zamestnanci si toto miesto zamilovali, niektorí si prídu zabehať a niektorí sa len tak pokochať výhľadom a nadýchať sa čerstvého vzduchu.

unikatna-strecha-mrakodrap-stadion-sportovanie
(Foto: derwentlondon.com)

Hodiny telesnej výchovy na streche

Ktovie, či sa spomínaný architekt neinšpiroval práve podobným projektom v Číne, kde čínska škola z mesta Tchien-tchaj v provincii Če-ťiang taktiež zápasila s nedostatkom miesta na postavenie svojho športového areálu, a tak si ho jednoducho vybudovala na streche svojej 4-poschodovej budovy. Školu navštevuje približne 1 800 detí, ktoré sa nemali kde športovo vyblázniť, keďže v okolí školy nebola žiadna vhodná plocha na školské športovisko.

Tchien-tchaj-skola-stadion
(Foto: lycsarchitects.com)

Riaditeľ školy Čchiou Tchien-kuo tak vymyslel plán, že nový športový areál si postavia na streche svojej školy, a preto oslovil čínskych architektov, a tí vytvorili športovisko, ktoré sa rozprestiera až na tritisíc metroch štvorcových. Súčasťou je aj atletický ovál na behanie, ktorý meria až 200 metrov, a dokonca aj basketbalové ihrisko. Bezpečnosť detí zabezpečuje 1,8 metra vysoký bezpečnostný múr z tvrdého skla, 1,2 metra dlhé zábradlie z nehrdzavejúcej ocele a trávnaté plochy okolo.

Tchien-tchaj-skola-stadion-strecha
Umiestnením štadióna na strechu škola ušetrila 40% celkového rozmeru plochy školy. (Foto: lyncsarchitects.com)

Pri hraní hokeja sa medze nekladú

Ako všetci dobre vieme, Kanada je kolískou hokeja, a kde inde ako práve tu by mali prísť s nápadom, vďaka ktorému si môžete zakorčuľovať a zahrať hokej na streche mrakodrapu.

toronto-strecha-hokejovy-stadion
(Foto: sportsnet.com)

Priamo v centre Toronta, na streche mrakodrapu nachádzajúcom sa na spájaní križovatiek York Street a Adelaide St. West, vyrástlo klzisko s mantinelmi, ktoré sa hneď stalo veľkou atrakciou mesta. Za realizáciou stál výrobca kanadského piva Molson Canadian.

toronto-strecha-hokejovy-stadion
(Foto: strategyonline.ca)

Aj slovenskí architekti majú čo ponúknuť

Aby sme však nechodili za inšpiráciou až tak ďaleko, práve slovenskí architekti Michal Sulo, Miriam Lišková a Jozef Skokan vytvorili zaujímavé dielko u našich českých susedov na streche komunitného centra Máj, v srdci najväčšieho sídliska v Českých Budějoviciach.

komunitne-centrum-maj-futbalovy-stadion-strecha
(Foto: archiweb.cz)

Na streche budovy z 80-tych rokov totiž postavili futbalové ihrisko, ktoré je zabezpečené tzv. kovovou klietkou. Deti zo sídliska tak získali nové bezpečné ihrisko a sídlisko jedinečnú raritu v rámci celej Českej republiky.

komunitne-centrum-maj-futbalovy-stadion-strecha
(Foto: carlstahl.cz)

Titulná foto: whitecollarfactory.com

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.