Pozoruhodné slovenské strechy s históriou

Chram-sv-Mikulasa-v-Bodrusali-pamiatky-slovensko-dreveny-kostolik

Aj na našom malom Slovensku máme byť na čo hrdí. Možno sme nezadávali trendy v svetových architektonických štýloch, no veľmi dobre sme vedeli prevziať tie zahraničné a obohatiť ich o prvky nám vlastné. Nedávno sme pre vás zverejnili infografiku, ktorá mapuje historický vývin striech na území Slovenska. Pred tým sme vám ukázali strechy z celého sveta, ktoré sú všeobecne považované za najkrajšie. Dnes sa pozrieme na tie naše.

Drevené krásy postavené bez jediného klinca

Popýšiť sa môžeme drevenými kostolmi, ktoré obdivujú turisti z celého sveta. Na Slovensku sa ich nachádza viacero a každý z nich môže byť právom považovaný za skvost. Čo ich robí ešte výnimočnejšími je fakt, že postavené boli iba z dreva bez použitia jediného klinca.

Jedným z najznámejších je Drevený artikulárny kostol Leštiny – evanjelický kostol postavený v roku 1689 pri meste Dolný Kubín. Pokrstený tu bol aj Pavol Országh Hviezdoslav. Konštrukcia strechy je valbová a pokrýva ju drevený šindeľ. Vo vnútri kostola sa nachádza barokový oltár s drevorezbou zo 17. storočia, bohato zdobená kazateľnica a nástenné kvetinové maľby. Vzácny kostol bol v roku 2008 zapísaný do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Dreveny-artikularny-kostol-Lestiny-pamiatky-slovenska-dolny-kubin

Drevený kostol Leštiny

Ďalším kostolom, ktorý určite stojí za pozornosť je Chrám svätého Mikuláša v Bodružali, v okrese Svidník. Jedná sa o gréckokatolícku cerkev (kostol) byzantského obradu. Chrám pochádza z roku 1658 a je umiestnený na najvyššom kopci v obci. Cerkev má tri veže a stanovú strechu, ktorú ukončujú štvorcové konštrukcie s ozdobnými kužeľovitými telesami. Na týchto telesách sú osadené malé barokové cibuľové vežičky a kríže. Interiér zdobia vzácne maľby a ikony. Od roku 2008 je taktiež zapísaný v zozname UNESCO.

Chram-sv-Mikulasa-v-Bodrusali-pamiatky-slovensko-dreveny-kostol

Chrám sv. Mikuláša v Bodrušali (Zdroj: Travelguide.sk)

Švajčiarsky dom v Starom Smokovci

Patrí medzi najstaršie budovy Starého Smokovca, postavený bol v roku 1856 neďaleko prameňov smokoveckej kyselky. Práve tieto pramene sa pripísali k jeho vzniku, nakoľko od roku 1838 sa tu nachádzali kúpele, v ktorých prebiehala vodoliečba smokoveckou kyselkou. V bazéne sa ľudia liečili chladnou vodou o teplote 4 stupne Celzia a čo je zaujímavosťou, zadarmo. Švajčiarsky dom slúžil ako ubytovanie pre ľudí, ktorí prišli do kúpeľov. Hoci jeho exteriér je bohato zdobený rezbárskou výzdobou, jeho interiér turistom poskytoval veľmi skromne vybavené ubytovanie v 12 izbách.

Švajčiarsky dom slúži dodnes ako hotel a pre turistov ponúka viaceré atrakcie. Okrem nádherného panoramatického výhľadu na Vysoké Tatry aj múzeum vysokohorského nosičstva a kaviareň.

dreveny-svajciarsky-dom-stary-smokovec-tatry-stavby-pamiatky-slovnesko

Švajčiarsky dom (Zdroj: Sherpacaffe.sk)

Dražovský kostolík – jeden z najfotogenickejších kostolíkov

Celým názvom Kostol svätého Michala je pre mnohých ľudí známejší pod pomenovaním Dražovský kostolík. Nachádza sa na skalnatom kopci nad Dražovcami, mestskou časťou Nitry. To ho robí obľúbeným objektom mnohých fotografov, najmä pri západe Slnka. Z kopca je zároveň veľmi pekný výhľad na okolitú krajinu a mesto Nitra.

Románsky kostolík bol postavený v polovici 11. storočia, pôvodná konštrukcia strechy sa zachovala, avšak v rokoch 1993 až 1999 prešiel rekonštrukciou, kedy bola vymenená aj strešná krytina. Vyobrazený bol aj na slovenskej 100 korunovej bankovke z roku 1941 a 50 korunovej bankovke z roku 1993.

drazovsky-kostolik-zapad-slnka-nitra-pamiatky-unseco-kostol-sv-michala-archanjela

Romantický pohľad na Dražovský kostolík (Zdroj: Sdetmi.com)

Najväčší kostol na Slovensku je plný tajomstiev

Gotická katedrála s rozlohou interiéru až 1 200 m² sa nachádza v Košiciach a nesie názov Dóm svätej Alžbety. Dovnútra sa vmestí až 5 000 ľudí. Výstavba započala v 14. storočí, chrám bol dokončený v roku 1 508. Má 2 veže a nádhernú členitú strechu.

Dóm je obľúbeným cieľom turistov aj vďaka jeho tajomstvám, legendám a kuriozitám. Majstri nechali tajné odkazy v maľbách, sochách i ornamentoch zdobiacich interiér. Napríklad na jednom z obrazov sa nachádza nočník pod posteľou, ktorý nie je viditeľný hneď na prvý pohľad. Ďalšou kuriozitou je, že v pravom rohu západného portálu sa nachádza socha opitej ženy, ktorú tam vraj dal remeselnícky majster ako podobizeň svojej manželky, ktorá mu robila hanbu, pretože veľa pila.

Dom-sv-alzbety-kosice-goticka-stavba-pamiatky-na-slovensku

Dóm sv. Alžbety je dominantou Košíc

Oplatí sa vydať na potulky

Tieto ikonické stavby sú len veľmi malou ukážkou architektonických krás, ktoré sa na Slovensku nachádzajú. Nabudúce si predstavíme ďalšie a možno vás tak inšpirujeme zobrať rodinu na výlet.

Čo je dobré si zapamätať

  • Na Slovensku máme nádherné drevené kostoly, viaceré sú uvedené v Svetovom kultúrnom dedičstve UNESCO.
  • Švajčiarsky dom je jedným z najstarších budov v Starom Smokovci. Dodnes slúži ako hotel.
  • Dražovský kostolík sa najviac oplatí navštíviť počas západu Slnka, najmä kvôli krásnym fotografiám.
  • Najväčším kostolom na Slovensku je Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Opradený je mnohými legendami a kuriozitami.

 

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.