Terasy a prístrešky – hodí sa na ne škridla?

dom-s-terasou-skridla-na-terasu

Súčasná realita je taká, že investori za akýsi model nového bývania považujú spravidla nepodpivničený bungalov veľkosti trojizbového, maximálne štvorizbového bytu. Až každodenný život v takomto dome prináša reálnu potrebu riešiť aj nejaké priestory/objekty na nástroje, kosačky, fúriky, bicykle, kočíky a dokonca aj autá. V minulosti nebolo potrebné riešiť ani problematiku tienenia terás. Jednoducho letá neboli až tak horúce, ako je tomu v posledných rokoch. Otázka zatienenia/prestrešenia terasy.sa bežne rieši po jednej – dvoch sezónach strávených na nezatienenej terase. Otázkou tiež je, do akej miery sa na prekrytie terás a rôznych prístreškov hodí škridla?

Prístrešky a prístavby treba chápať ako plnohodnotné stavebné doplnky k hlavnému obydliu.

Prístrešky riešené súčasne s domom

Ideálne je, ak sa s prístreškami a prístavbami ráta už vopred. Teda ak už dopredu počítame s tým, že naše nové bývanie bude zahŕňať aj estetické riešenie skladových priestorov a tienených priestorov v priľahlom exteriéri. Pokiaľ to niekto rieši už v štádiu projektovej prípravy, je predpoklad, že krytiny na hlavnej stavbe a prístreškoch budú harmonicky a funkčne zladené.

Keď teda máme klasický bungalov v triezvom nadčasovom dizajne a strechu máme pokrytú škridlou, určite príde vhod, ak aj ostatné (prí)stavby budú riešené v podobnom duchu. V prípade prístrešku pre auto alebo náradie je voľba jednoduchá: zvolíme identickú škridlu. Takisto môžeme postupovať v prípade altánku. Je samozrejmosťou, že nielen krytina, ale aj charakter drevenej konštrukcie altánku by mal korešpondovať s drevenými konštrukciami, priznanými na hlavnej stavbe.

terasa-dom-strecha-so-skridlou

V prípade altánku je hlavnou funkciou jeho strechy ochrana pred dažďom a, pravdaže, vytvorenie príjemného tieňa počas horúcich letných dní. Keďže altánok je otvorená stavba, bude v ňom dostatok svetla. Ako však postupovať v prípade pretiahnutej strechy ponad terasu? Pokiaľ ide o jednotný celok s konštrukciou strechy, nemáme prečo váhať a pokračujeme s identickou krytinou aj ponad terasu. Musíme však pamätať aj na to, že ak si zatienime terasu, zatienime si aj súvisiaci interiér, čo nám po skončení letných mesiacov vonkoncom nemusí vyhovovať.

Presvetľovacia škridla

V prípade, ak sa budete obávať, že sa do interiéru nebude dostávať dostatočné množstvo svetla je možné klasickú škridlu skombinovať v istom pomere s tzv. presvetľovacou škridlou. Výrobcovia/predajcovia takýmto artiklom disponujú a architekt/projektant/strechár, ktorý má už s takouto škridlou skúsenosti, dokáže poradiť, v akom pomere a v akých miestach presvetľovaciu škridlu položiť, aby bol na terase príjemný chládok a do priľahlého interiéru sa dostávalo dostatočné množstvo prirodzeného svetla.

presvetlovacia-skridla

Prístrešky pristavané k súčasnej stavbe

Ak fungujeme tým spôsobom, že korigujeme svoje obytné prostredie v zmysle zásady: život ukáže, čo a ako ešte treba spraviť, aj toto má svoje racionálne jadro. Mali by sme však mať na pamäti, že nie vždy sa oplatí držať hesla, že účel svätí prostriedky. Veď sa len stačí porozhliadnuť po (spravidla) developersky postavených štvrtiach, ako tam v záhradách a dvoroch pribúdajú nesúrodé, často do očí bijúce prístavby. Mnohé z krikľavého plastu, iné z OSB dosky, pokryté tým, čo sa práve predávalo niekde v akcii. Aj tu by sme mali rešpektovať charakter a prestrešenie hlavnej stavby a prístrešky a prístavby zladiť s hlavným objektom. Ak teda otázka znie, či sa bude hodiť škridla na pristavené terasy a prístrešky, odpoveď znie jednoznačne: áno, ak bude harmonizovať so stavom a tvarom krytiny na hlavnej stavbe.

strecha-terasy-dom-so-skridlou-betonova-skridla
(Foto: terran.sk)

Rada architekta

Na tému zastrešenia pomocných stavieb sme diskutovali s viacerými odborníkmi. Zaujímavý pohľad na vec mal architekt: Pokiaľ máme starší rodinný dom s existujúcou krytinou (škridlovou alebo aj inou) a ideme stavať nejaký nový  prístrešok alebo garáž, nedávajme na tieto prístavby honosnejší typ krytiny, ako je na samotnom dome, pretože technická (hospodárska) stavba je vždy „len“ technickou stavbou. Niekedy pôsobí až úsmevne, ak je na dome rozpadajúca sa (napr. eternitová) krytina a na garáži nový lesklý plech. Určite je vhodnejšie, ak exkluzivita krytiny na technických stavbách a prístavbách nie je na vyššej úrovni, ako na hlavnej stavbe, teda samotnom rodinnom dome.

Ľahké prístrešky

Na niektoré, najmä ľahké konštrukcie prestrešenia, nemusí byť škridla vhodná kvôli svojej hmotnosti. Ľahké prístrešky je vhodné prekryť napr. polykarbonátom, ale pozor, tienenie nie je také účinné, ako v prípade nepriesvitných krytín, a veľmi ľahko sa môže stať, že pod takýmto prestrešením bude ešte teplejšie, než ako keby sme ho vôbec nemali. Preto treba voliť zásadne tmavé (dymové) polykarbonáty, pričom takéto terasy musia mať zabezpečenú výmenu vzduchu (napr. prirodzeným prúdením) s absenciou bočných stien, aby sme sa necítili ako v skleníku.

terasa-polykarbonatova-strecha

Nevhodné prestrešenia

Za menej vhodný typ prestrešenia letných terás a altánkov pri rodinných domoch považujeme plech, Priestor pod plechovou krytinou má tendenciu sa značne prehrievať, o čom sa spravidla užívatelia naplno presvedčia, až keď je neskoro. Takže hlavnou funkciou takejto strechy je už len ochrana pred dažďom. Pred sálajúcim teplom by nás ochránila iba v prípade, keby sme medzi plechovú krytinu a vnútorné podbitie dali dostatočne dimenzovanú tepelnú izoláciu, čo však podomácky postavené prístrešky zvyčajne nemajú.

Na čo by sme mali pamätať

  • charakter jednotlivých prestrešení na parcele by mal harmonizovať
  • škridla je ťažšia ako šindeľ, plech či polykarbonát, a keď sa pre ňu rozhodneme, treba navrhnúť zodpovedajúcu konštrukciu
  • priesvitné krytiny môžu vytvárať efekt skleníka, nepriesvitné uberať svetlo v interiéri
  • nedostatok svetla v priľahlom interiéri môže vyriešiť požitie presvetľovacích škridiel
  • na výstavbu altánkov a prístreškov sa vzťahuje oznamovacia povinnosť. Pokiaľ je ich plocha väčšia ako 25 m2 (napr. prístrešok pre 2 autá), bude potrebné stavebné povolenie

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.