Top trendy pre leto na strešnej terase či balkóne

Aj vy trávite veľa času počas dlhých, voňavých a teplých letných dní na terase? Spríjemnite si ich ešte viac tým, že jej dizajn dotiahnete do dokonalosti. Vybrali sme pre vás zopár najaktuálnejších trendov ušitých pre terasy či balkóny.

Najhorúcejšie trendy pre terasové sedenie

Na akúkoľvek terasu, či už strešnú, záhradnú, alebo aj balkón či loggiu je pre maximálny pocit letného leňošenia potrebné to pravé sedenie. Absolútnym súčasným hitom sú závesné hojdacie kreslá. Môžete si v nich čítať, krátiť čas pri mobile, alebo sa len tak pohojdávať v predvečernom letnom vánku a relaxovať. Stali sa povinnou výbavou nielen domácností, ale aj rôznych trendy kaviarní, reštaurácií či barov s vonkajším sedením.

Úžitková záhradka na terase či balkóne

Ak na svojej terase či balkóne okrem okrasných rastlín doposiaľ nič nepestujete, možno je načase to napraviť. Napríklad pestovanie kuchynských byliniek zvládne každý začiatočník. Vyskúšajte to trebárs so svojimi deťmi, ktoré starostlivosť o vlastnú bylinku určite zaujme a priučia sa niečo zodpovednosti aj láske k rastlinám. Pokročilejší záhradník môže skúsiť zasadiť črepníkové paradajky či jahody. Kreatívne a dizajnovo sa môžete vyhrať aj s ich rozmiestnením.

Materiály tohto leta

Hrubé materiály ako cement, kameň, železo a oceľ sú evergreeny pri zdobení vonkajšieho priestoru. Sú veľmi odolné a nevyžadujú zložitú údržbu. Navyše, je naozaj ľahké vhodne ich zakomponovať do akéhokoľvek štýlu, pretože kov sa hodí k dreveným prvkom – napríklad kovová stolička vyzerá skvele v kombinácii s masívnym dreveným stolom. Ak potrebujete na svoju terasu či balkón štipku moderného štýlu, zadovážte si kúsky z kovu a cementu alebo kameňa.

Kovový stôl a rám stoličky v spojení s masívnym sedením z kameňa. (Foto: architectureartdesigns.com)

Harmonické svetlo

Osvetlenie je dôležitým dizajnovým prvkom v trendoch terás v roku 2022. Príjemné a atmosférické večery na balkóne alebo terase sa začínajú množstvom lampášov a šnúrových svetiel. Hromada prikrývok vám umožní užívať si vonkajšie priestory o niečo dlhšie a vy si tak môžete vychutnávať nekonečné letné večery a noci.

Malé závesné svetielka v kombinácii s lampášmi dokážu dokonale podčiarknuť krásu letných večerov.
(Foto: balconyboss.com)
(Foto: balconygardenweb.com)

Upcyklácia a udržateľnosť je najväčším trendom

Počuli ste už pojem upcyklácia (z angl. upcycle)? Určite tento spôsob zhodnocovania starých, nepotrebných, použitých či odpadových vecí poznáte, len možno nie pod týmto názvom. V súčasnosti je na vzostupe, pretože stav životného prostredia sa dostáva do alarmujúcich hodnôt. Má preto zmysel využívať to, čo už bolo vyrobené – a ak sa to už na pôvodný účel použiť nedá, treba tomu nájsť nový význam. Odbremeníme tak planétu od veľkého množstva zbytočného odpadu, ušetríme nové materiály i energie na výrobu a navyše sa pri tom zabavíme či kreatívne vyžijeme. Upcyklácia a udržateľnosť sa považujú za najväčšie trendy nielen pre rok 2022, ale aj dlhé nasledujúce obdobie.

Máte doma viacero kusov starej či poškodenej keramiky, ktorú vám je ľúto vyhodiť, no na pôvodný účel ju už nepoužívate? Spravte si z nej vkusné kvetináčiky napríklad na sukulenty. (Foto: magicbricks.com)
Staré prepravky na ovocie, zeleninu alebo víno môžu byť krásnym centrom stola vo vintage štýle, ak ste fanúšikom farmárskeho elegantného vzhľadu. Stačí ich naplniť fľašami alebo dózami s úzkymi hrdlami a pridať poľné kvety. (Foto: houzz.co.uk)
Pri tvorbe štýlových kvetináčov sa fantázii medze nekladú. Máte v pivnici napríklad starý prenosný gril, ktorý už dávno nepoužívate, no nechali ste si ho, lebo čo ak by predsa ešte bol na niečo dobrý? Veru aj môže byť – natrite ho obľúbenou farbou, vysaďte doňho kvety a umiestnite povedzme do rohu terasy. Výsledok naozaj stojí za to.

Šikovne sa dá využiť obrovské množstvo vecí, ktoré by inak zrejme skončili v koši. Spravte si doma, v pivnici či kôlni revíziu – možno budete prekvapení, koľko štýlových dekorácií dokážete vytvoriť a ušetriť vďaka tomu stovky eur.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.