Izolovať tepelne aj neobytné podkrovia?

izolovat-neobytne-podkrovie

Izolovať alebo tepelne neizolovať neobytné podkrovie? Táto otázka patrí medzi obľúbené diskusné témy, ktoré nezvyknú mať jednoznačné rozuzlenie. Je neodškriepiteľným faktom, že po technologickej aj materiálnej stránke nie je nič nemožné, takže v princípe sa aj neobytné podkrovie (povala) tepelne izolovať dá, dokonca viacerými spôsobmi. A takisto je neodškriepiteľné, že v súčasnosti, keď prízemný rodinný dom je doslova bytom na prízemí, sa zíde každý kultivovaný priestor vhodný na skladovanie. Mal by byť teda aj zateplený?

neobytne-podkrovie

Argumenty, prečo ÁNO

Argumenty v tomto odseku sú bežnými argumentmi zástancov zateplenia neobytného podkrovia.

 1. Získame relatívne čistý a tepelne pomerne stabilizovaný priestor.
 2. Do podkrovia bude možné odkladať aj veci, ktoré by inak mohli byť značnými tepelnými výkyvmi znehodnotené.
 3. Na zateplenej povale sa môžu deti hrať, aj my sme sa hrávali u starých rodičov.
 4. Zateplená povala je už pripravená na to, aby sa v nej mohlo vytvoriť nové podkrovné bývanie, či dokonca nová bytová jednotka pre naše deti.
 5. Zostal mi ešte nejaký materiál, niečo dokúpim a mám to pripravené, keby niečo.
 6. Firma, čo robí striekané izolácie, mi povedala, že rozmýšľam správne, a dala mi aj dobrú cenu.
 7. Ak budeme izolovať podkrovie, izolácia stropu prízemia už nemusí byť taká masívna.

Všetky vyššie uvedené argumenty sú svojím spôsobom racionálne a niet im čo vyčítať. Pokiaľ stavebník navyše disponuje aj finančnou rezervou, môže si priestor pripraviť pre prípad budúcej potreby. Horšie už je, ak finančnú rezervu vlastne ani nemá, zato však má utkvelú predstavu, že to musí zatepliť. No pre priestory povaly nie je nič dôležitejšie, než aby nám do nich nezatekalo a aby boli primerane prevetrávané.

neobytne-podkrovie

Argumenty, prečo NIE

Argumenty v tomto odseku sú odpoveďami na jednotlivé body zástancov zateplenia v tom istom poradí.

 1. Čistý priestor na povale môžeme mať aj bez zateplenia.
 2. Na povalu sa spravidla ukladajú veci ako šatstvo, obuv, športové potreby, nepotrebný riad a pod., tie by teplotnými výkyvmi nemali byť znehodnotené. A zaváraniny ani konzervy na povalu nepatria.
 3. Starí rodia určite nemali zateplenú povalu, keď sa tam rodičia dnešných detí zvykli hrávať.
 4. Zateplenie skutočne obstojí, ak je predpoklad, že situácia v rodine nás postaví pred takúto požiadavku. Otázne však je, kedy to bude a aké trendy a štandardy budú platiť vtedy, keď to budeme potrebovať.
 5. Argument, že nám zvýšil materiál, by mohol obstáť, ak je domáci pán zručný majster a v čase osobného voľna dokáže riešiť aj takéto práce na odbornej úrovni.
 6. Firma, čo robí izolácie, potrebuje predávať, veď sa tým živí. To ako keby sme argumentovali tým, že hodinár nám povedal, že je lepšie kúpiť si švajčiarske hodinky, nie talianske. Nuž, pre hodinára nepochybne.
 7. Strop prízemia treba v každom prípade zatepliť v zmysle projektu. O. i. budú teploty na povale (pokiaľ nebude vykurovaná) v zimných mesiacoch klesať k nule, takže zateplenie stropnej konštrukcie prízemia musí byť plnohodnotné.

Resumé

Ako už bolo povedané, pre priestory povaly nie je nič dôležitejšie, než aby bolo podstrešie uchránené pred zrážkovými vodami a aby bolo čo najviac prevetrávané. Kto však za každú cenu mieni povalu zatepliť, môže tak spraviť, ale benefity, ktoré zástancovia zateplenia tak akcentujú, nebudú zodpovedať vynaloženým nákladom a pôjde tak trochu o zbytočný luxus.

Čo je dobré zapamätať si

 • Pre priestory povaly nie je nič také dôležité, než aby boli chránené pred zrážkovými vodami a dobre vetrané.
 • Aj keď podkrovie zateplíme, to ešte neznamená, že nebude vystavené mrazu (pokiaľ ho nemienime temperovať).
 • Ak skutočne plánujeme v budúcnosti zobytniť podkrovie, musíme k tomu patrične dimenzovať aj schodisko do podkrovia.
 • Povala musí byť nielen dobre vetraná, ale všetky vetracie otvory a škáry musia byť uzavreté systémovými prvkami, aby sa nám do izolácie či podstrešia nedostali vtáky, hlodavce alebo kuny.
 • Na povale urobí vynikajúcu službu aj svetlík, prípadne i viac svetlíkov. Poslúžia takisto na vetranie, ale súčasne i na presvetlenie podkrovia a v prípade potreby aj ako výlez na strechu. V budúcnosti ich môže nahradiť strešné okno.

Podobné články

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.