Čo treba pripraviť, ak chcete cenovú ponuku na krytinu

Staviate, rekonštruujete alebo ste ešte len v štádiu rozhodovania? Lámete si hlavu nad tým, ako budete riešiť novú strechu? Našťastie sa píše rok 2018, takže máme z čoho vyberať, pričom sa nemusíme obávať, že nenájdeme to, čo hľadáme. Niekto však váha preto, lebo má informácií málo, iný preto, že ich má zase až príliš veľa, pretože dnes sme doslova vystavení pretlaku (aj protichodných) informácií. Najlepšie je, ak v správnom čase začneme komunikovať s odborníkom, ktorý nám vysvetlí, aké sú vlastnosti tej-ktorej krytiny, ktorá je vhodná pre konkrétny sklon strechy, a či (v prípade, že rekonštruujeme) nebudeme musieť robiť aj zásadnejšie zásahy do konštrukcie krovu. A pokiaľ už s odborníkom komunikujeme, spýtajme sa ho, čo si myslí o krytine, ktorú uvažujeme na strechu položiť.

Detaily a špecifikáciu strešného plášťa rieši projekt, ktorý by mal pamätať na všetko. A ak by (napr. projekt pre stavebné povolenie) nejaký detail neriešil, softvér predajcu strešnej krytiny je naprogramovaný tak, aby sa skutočne absolútne na nič nezabudlo. Lebo na konkrétnej streche bude konkrétny počet základných škridiel, poliek, krajoviek, hrebenáčov… a takisto ďalších nevyhnutných doplnkov. A pokiaľ je známy sklon, rozmery a tvar strechy a vybratý typ krytiny, všetko je pripravené na vypracovanie cenovej ponuky. Ak vás zaujíma, čo by mala cenová ponuka obsahovať zo strany firmy, prečítajte si náš článok.

Chcem teda novú strechu. Kde začať?

Už v samotnom projekte je odporúčanie pre budúceho stavebníka, aký typ strešnej krytiny sa na danú stavbu primárne hodí. Keďže u nás je najbežnejšie používanou strešnou krytinou škridla, pozrime sa na vec z pohľadu použitia škridly. Kde teda začať? Posurfujme po internete, prečítajme si časopisy venujúce sa stavebníctvu, popýtajme sa známych, ako boli oni spokojní so svojím dodávateľom strešného plášťa. A ak sa rozhodneme pre svojho favorita, požiadajme daného výrobcu/predajcu o cenovú ponuku. Cenová ponuka nás nič nestojí, ale veľmi veľa nám prezradí.

tvorba-cenovej-ponuky-na-krytinu

Cenová ponuka pre novostavbu

Pokiaľ ide o novostavbu s kompletnou projektovou dokumentáciou, je to priam ideálny stav, pretože túto môžeme preposlať predajcovi, aby získal čo najpodrobnejšie informácie pre vypracovanie cenovej ponuky. Jediné, čo musíme spraviť navyše, je, že musíme oznámiť, o ktorý konkrétny typ škridly máme záujem. Pre istotu môžeme zadať aj alternatívnu verziu. Dôležité je vybrať si aj farbu. Farba škridly neovplyvňuje len estetické vyznenie strešného plášťa, ale aj cenu, pretože viac pigmentované škridly bývajú spravidla drahšie.

Cenová ponuka pre rekonštrukciu

Pokiaľ ide o rekonštrukciu, mali by sme predajcovi/výrobcovi, od ktorého očakávame cenovú ponuku, dodať aspoň tie výkresy/náčrty, ktoré sme predkladali pre stavebné konanie. Pokiaľ ich dodávame v elektronickej podobe, tak vo formátoch PDF, JPG, DWG. Výkresy by mali byť okótované, ideálne je, ak sú aj rezy. Toto je, samozrejme, ideálny stav… Ale čo, ak rekonštruujeme strechu bez zásahu do krovu, a teda len meníme krytinu a maximálne latovanie? Vtedy predsa nepotrebujeme stavebné povolenie a ani okótovanú dokumentáciu. V takom prípade sa výrobca/predajca krytiny dokáže zorientovať aj v ručne kreslenej skici, ktorá by však mala byť buď v mierke, alebo by mal žiadateľ na cenovú ponuku napísať presné rozmery strechy, krokiev a čo najviac relevantných rozmerov. Dôležitý je aj sklon strechy. Pokiaľ ide o krytinu pre existujúcu budovu, predajcovi určite pomôže, ak priložíme aj prípadné fotografie objektu. Renomovaný výrobcovia strešných krytín ponúkajú možnosť bezplatného zamerania existujúceho objektu.

Čo možno od cenovej ponuky očakávať?

Samozrejme, v prvom rade cenu. Teda predstavu o tom, čo nás bude stáť materiál na novú „pokrývku“ nášho domu – bez práce. Ak by sme komunikovali s realizačnou firmou, môžeme si nechať spraviť aj ponuku na prácu. Pokiaľ si dopytov zadáme viac, môžeme si porovnať ceny. Na tomto mieste musíme ale upozorniť, že cenu ovplyvní aj doprava na miesto stavby, prípadne vykládka paliet s krytinou.

cena-nova-krytina-na-streche

Prečo je dobré vyžiadať si cenovú ponuku?

Pretože je to transparentné a pre obe strany veľmi dobré. Cenová ponuka je akoby základom budúceho obchodného vzťahu. Žiadateľ o ňu dáva najavo, že má záujem o daný tovar a výrobca/predajca mu zase v písomnej forme oznamuje, za akých okolností mu dodá tovar (službu), čo všetko bude predmetom dodávky a aká bude cena. Je v kompetenciách žiadateľa, ktorý dostal cenovú ponuku, či ju akceptuje, alebo nie, a či uzavrie obchod. Toto je transparentný obchodný vzťah, ktorý sa oplatí uplatňovať aj pri realizácii kladenia krytiny. Mnohí stavebníci vstupujú do obchodných vzťahov pri stavbe domu bez objednávky, bez kalkulácie, bez vyslovenej ponuky. Nehovoria dopredu o cene a ani nevedia, čo všetko bude predmetom dodávky. Obľúbené sú najmä ústne dohody „bez papiera“ s cieľom vyhnúť sa plateniu DPH. Toto zásadne neodporúčame. Veď keď si pýtame „papier“ od práčky v hodnote 300 €, prečo máme riešiť „bez papiera“ strechu, ktorá je neporovnateľne drahšia?

Čo je dobré si zapamätať

  • cenová ponuka je základom budúceho obchodného vzťahu, ktorý určuje pravidlá pre obe strany
  • cenová ponuka uľahčuje výber dodávateľa a chráni spotrebiteľa
  • snažme sa predajcovi dodať čo najviac relevantných parametrov pre vypracovanie ponuky
  • vyberáme síce výhodnejšiu ponuku, ale nie je na škodu pozrieť si aj nejaké referencie
  • chytráčenie sa nevypláca, a preto sa snažme riešiť veci transparentne
  • pokiaľ sa rozhodneme pre výmenu strešného plášťa na kľúč, nechajme si do ponuky zakalkulovať aj odvoz (likvidáciu) starej strešnej krytiny a odvodňovacieho systému

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.