Aká by mala byť ekonomická strecha (+ infografika)

Mať strechu krásnu a bez viditeľných kompromisov chce každý. Je skutočne možné, aby sme mali strechu za prijateľnú cenu a v najvyššej kvalite? Pozrime sa spoločne na niektoré faktory ovplyvňujúce cenu strechy.

Bezpečný sklon strechy

Sklon strechy je uhol, ktorý zviera rovina plochy strechy s vodorovnou rovinou. Vyjadruje sa v stupňoch, prípadne v percentách. Strešné krytiny majú rôzne tvary, od ktorých závisí miera ich bezpečnosti pri ochrane podstrešného priestoru proti poveternostným vplyvom, predovšetkým však proti zrážkam. Preto má každý typ strešnej krytiny stanovený bezpečný sklon strechy, čo je parameter vyjadrujúci sklon strechy, pri ktorom bude konkrétna krytina bezpečne chrániť podstrešie pred vnikaním zrážkovej vody za bežných poveternostných podmienok. Upozorňujeme, že tento parameter nie je kvalitatívnym parametrom. Nemá nič spoločné s kvalitou strešnej krytiny. Určuje len, pre aký sklon, resp. od akého sklonu strechy je konkrétna krytina vhodná.

Na trhu sú strešné krytiny určené pre šikmé strechy s bezpečným sklonom strešnej roviny už od 7°. Bežné betónové alebo keramické krytiny sú určené pre sklon strechy od 22°. A tu nastáva pre niektorých stavebníkov problém. Ak sa rozhodli napríklad pre stavbu typu bungalov, ktorá sa dnes teší mimoriadnej obľube a pri ktorej je sklon strechy menší ako bezpečný sklon strechy pre krytinu, ktorú chcú mať na streche, čakajú ich podstatne väčšie výdavky v porovnaní s realizáciou strechy, ktorá by mala sklon strechy väčší, teda nad hranicou bezpečného sklonu strechy. Prečo je to tak? Tvar krytiny v prípade menšieho sklonu strechy, ako je jej bezpečný sklon, nie je schopný dostatočne ochrániť strešný plášť pred vnikaním zrážkovej vody. Je preto potrebné vykonať dodatočné opatrenia, ktoré zabránia prestupu vody. Tieto opatrenia obvykle pozostávajú z vytvorenia vodotesného podstrešia, čo si vyžaduje montáž plného záklopu, použitie kvalitnejšej a tým aj rádovo drahšej fólie poistnej hydroizolácie, dôsledné pozliepanie jej spojov a všetkých napojení na prestupy strešnou rovinou a aj podlepenie kontralát tak, aby voda nemohla vnikať do podstrešia ani popri klincoch alebo skrutkách, ktorými sa tieto upevňujú ku krovu.

Keďže každý špás niečo stojí, aj preklenutie problému s bezpečným sklonom strechy vám vytiahne z peňaženky pomerne zaujímavú sumu. Zdvihnutie výšky hrebeňa strechy o niekoľko centimetrov dokáže zväčšiť sklon strechy na požadované hodnoty a problematiku vyriešiť bez zvýšených nákladov.

Jednoduchosť tvarov

Stále platí, že v jednoduchosti je krása – a v prípade jednoduchosti tvaru strechy to platí bezvýhradne. Navyše, jednoduchý tvar strechy sa jej majiteľovi vráti formou významnej úspory peňazí. Ak teda uvažujete ekonomicky, rozhodnite sa pre plochú, pultovúalebo sedlovú strechu. Tieto druhy striech majú obvykle aj veľmi málo detailov, ktoré by si vyžadovali nákup a inštaláciu doplnkových materiálov. Pri pokládke krytiny pravdepodobne bude potrebné prirezávať len minimum škridiel, čo sa priaznivo odzrkadlí na znížení prácnosti a aj úspore času.

Strecha bez výstrelkov

Ruka v ruke s požiadavkou na jednoduché tvary striech ide aj ďalšia podmienka, a to minimalizácia množstva prestupujúcich konštrukcií strešnou rovinou, ktorých zhotovenie si vzhľadom na náročné remeselné spracovanie pýta zvýšené investície. Ak budete musieť kúriť fosílnymi palivami, bez komína sa zrejme nezaobídete. Určite však odporúčame zvážiť spôsob umiestnenia okien v obytnom podkroví. V porovnaní s montážou konštrukcie vikierov podstatne lacnejšie vychádza inštalácia strešných okien, prípadne svetlovodov. Výrobcovia týchto produktov sa dnes predháňajú v ponuke energeticky úsporných, veľmi často bezúdržbových okien, ku ktorým si môžete priobjednať diaľkové alebo inteligentné ovládanie, využívajúce najmodernejšie technológie. Vikiere majú bez sporu viacero výhod a aj veľa prívržencov. Ich zhotovenie je však technologicky a aj finančne náročnejšie.

Vhodná strešná krytina

Aj pri nákupe strešnej krytiny sa môžete správať ekonomicky. Ekonomický prístup nespočíva len v obiehaní stavebnín s požiadavkou na nacenenie strešnej krytiny a tlak na cenu, ktorý sa pri výslednom zúčtovaní a započítaní investovaného času do tohto procesu ani nevyplatí.

Dobrá strešná krytina, investícia, ktorá sa vám oplatí, musí pochádzať od spoľahlivého výrobcu, ktorý vám bude schopný poskytnúť poradenstvo a servis ku krytine nielen v čase realizácie strechy, ale aj počas jej životnosti. Samozrejmosťou je dostatočný sortiment doplnkového materiálu k strešnej krytine. Polovičné škridly, krajovky, vetracie komplety, rôzne odvetrávacie tvarovky, prestupy na anténu alebo ku kotlom, originálne stúpacie plošiny alebo snehová ochrana a iné, to všetko by malo byť samozrejmosťou. Určite oceníte, ak si v prípade potreby budete môcť na doplnenie dokúpiť niekoľko kusov krytiny aj s odstupom niekoľkých rokov a skompletizovať jestvujúcu krytinu nainštalovanú na streche.

Bez zateplenia to dnes už nejde

Toto je fakt. Ale ako ušetriť pri zateplení obalu domu? Ak je to možné, určite ušetríte nemalú sumu peňazí, ak sa rozhodnete pre zateplenie obalu domu v rovine stropu najvyššieho podlažia. Ušetríte peniaze za izolačný materiál, ktorého v porovnaní so zateplením v rovine šikmej strechy bude treba asi o tretinu menej (závisí to od sklonu strechy), a aj za inštaláciu, ktorá je časovo i technicky menej náročná.

Strechy s víziou

Je možné, že ste majiteľmi domu so šikmou strechou, ktorú plánujete v budúcnosti využívať na bývanie. V takomto prípade myslite dopredu a počítajte s týmito úvahami pri realizácii strechy už dnes. Potrebe budúceho bývania prispôsobte tvar krovu tak, aby vás jeho súčasti v budúcnosti neobmedzovali a aby ste neskôr nemuseli do konštrukcie krovu zasahovať. Rovnako predvídavo postupujte aj pri zateplení. Už dnes investujte radšej do dostatočného zateplenia v rovine strechy, ktoré je síce drahšie, no o pár rokov túto investíciu oceníte. Nezabudnite ani na riešenia spojené s inštaláciou solárnej techniky a pod.

Kompatibilita

Pomerne často sme svedkami toho, že strešná krytina z asfaltovaných šindľov je doplnená medeným odkvapovým systémom alebo krytina z titánzinku má vytvorené podstrešie z materiálov tzv. bezmenných výrobcov. V čom je chyba? V prvom prípade je krytina s pomerne krátkou životnosťou, ktorá je pätnásť, v lepšom prípade dvadsať rokov doplnená odkvapovým systémom z farebného kovu s takmer neobmedzenou životnosťou. Žiaľ, pri výmene strešnej krytiny sa tento takmer s určitosťou bude musieť nahradiť novým, prípadne sa budú technické riešenia novej krytiny prácne prispôsobovať jestvujúcemu odkvapovému systému s cieľom zachovať ho, čo cenu prác navýši. V druhom prípade bude životnosť strechy z kvalitnej a drahej krytiny obmedzená funkčnosťou použitej fólie, prípadne ďalších doplnkov a s veľkou pravdepodobnosťou bude pomerne nízka. Pritom majiteľ na realizácii pôvodnej strechy ušetril zlomok financií – v prípade, že mu túto fóliu nainštalovala realizačná firma bez jeho vedomia, nemožno to nazvať inak ako krádežou.

V každom prípade, pri realizácii akejkoľvek strechy je dobré dbať na vhodnú kombináciu materiálov a technológií. Ak použijete krytiny s mimoriadne dlhou životnosťou, z ušľachtilých materiálov a náročné na ich remeselné spracovanie, v žiadnom prípade nešetrite na ostatných strešných materiáloch. Investujte do kvalitného krovu, strešných fólií, ako aj izolačných materiálov. Vyberte si realizačnú firmu so skúsenosťami a venujte čas prevereniu referencií. Len tak sa vám vložené investície vrátia v podobe spoľahlivej a dlhoročnej bezporuchovej prevádzky vašej strechy.

Ekonomická strecha prináša úžitok aj počas jej prevádzky

Úžitok prináša inštalácia solárnej techniky na strechy, hoci zo začiatku so sebou nesie nemalé náklady. Vzhľadom na neustály pokles cien týchto technológií a dotačné programy podporujúce ich zavádzanie do praxe je ich návratnosť čoraz kratšia a investícia do vhodne navrhnutých solárnych zariadení pomerne rýchlo začína prinášať investorom zisky v podobe ušetrenej energie.

(Kliknite na infografiku pre jej zväčšenie)

Čo je dobré zapamätať si?

  • Ak potrebujete pri realizácii svojej strechy ušetriť, jasne tento problém nadefinujte projektantovi. Je v jeho silách naprojektovať strechu, ktorá už pri realizácii usporí peniaze.
  • Na realizáciu strechy je potrebné hľadieť aj s predstavou jej budúceho využitia. Viacero opatrení, ktoré bude potrebné vykonať pri zobytnení podkrovia, je vhodné preventívne urobiť už pri jej realizácii.
  • Nešetrite na nesprávnom mieste.
  • Všetky svoje pochybnosti a otázky konzultujte okamžite s projektantom, realizačnou firmou, so stavebným dozorom alebo s iným odborníkom.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.