Rozhodli ste sa stavať? Poradíme vám, ako si odľahčiť rozpočet
Výstavba domu si žiada nielen dobrý projekt, ale hlavne dobre nastavené financovanie. Na začiatok dôkladne zvážte, s akým rozpočtom môžete počítať. Od toho sa totiž odvíja aj veľkosť či typ rodinného domu, či umiestnenie pozemku. Rátať sa oplatí aj s nejakou sumou navyše na nečakané výdavky. Veď čo ak sa vyskytnú komplikácie so základmi, dotiahnutím sietí či nespoľahlivou stavebnou firmou?
V prvom rade povymetajte účty a spočítajte si dostupné úspory. Myslieť treba aj na rôzne poplatky. Vlastné peniaze tiež poslúžia ako doplnenie rozpočtu na stavbu tam, kde bude treba dorovnať cenu stavby či pozemku k úveru.
Výhodou je, ak máte vlastný pozemok a potrebujete zohnať financie už len na samotnú stavbu. V inom prípade treba počítať aj s peniazmi na kúpu pozemku. Od jeho veľkosti tiež záleží to, aká veľká môže byť samotná stavba.
Hypotéky sú stále výhodné
Najčastejším spôsobom financovania stavby domu je hypotéka. Výhodou je dĺžka splatnosti aj 30 rokov a tiež aktuálne stále nízke úrokové sadzby. No od júla 2017 platia pre hypotekárne úvery prísnejšie pravidlá. Žiadateľovi totiž musí zostať na účte po odrátaní výšky splátky nielen životné minimum 198,09 eur, ale ešte aj 10-percentná rezerva z príjmu. A to každý mesiac a na každého člena domácnosti. Od roku 2018 to má byť už 20 percent. Niektoré banky však už teraz fungujú podľa budúcoročných pravidiel. V súčasnosti, v čase nízkych úrokových sadzieb, je vhodné voliť si dlhšiu dobu fixácie, pretože sa predpokladá, že výška úrokov bude rásť.
Výhodne sa dajú peniaze požičať aj cez stavebné sporenie. V takomto prípade môžete využiť aj medziúver. Úroková sadzba je v tomto prípade fixná počas celej doby splácania.
Úver od štátu
Zaujímavou možnosťou je úver cez Štátny fond rozvoja bývania. Nie je však určený každému a splniť treba prísne podmienky. Žiadať o štátny úver môžu len občania niektorého zo štátov Európskej únie s trvalým pobytom na Slovensku. Zárobok žiadateľa nesmie prekročiť štvornásobok životného minima. Ráta sa pritom so všetkými členmi domácnosti.
Ďalším kritériom je vek. Musíte mať menej ako 35 rokov. To platí aj pre vášho manžela či manželku. Ak máte dieťa, nemalo by mať v čase žiadosti viac ako tri roky. Ak ide o osvojené dieťa, to by nemalo byť staršie ako 5 rokov. Výhodou je, že ak sa vám narodí počas čerpania úveru dieťa, odpustia vám 2-tisíc eur z nesplatenej časti úveru.
Na splatenie úveru máte 20 rokov s úrokom 2 percentá. Maximálne môžete rátať so sumou 55-tisíc eur. Postaviť si viete dom s rozlohou do 160 metrov štvorcových bez garáže. Štátny úver vám odsúhlasia len raz, žiada sa oň na obecnom či mestskom úrade podľa adresy stavby, na ktorú si úver beriete. Úrad do 14 dní od podania žiadosť spracuje a overenú ju zašle fondu. Získať takýto úver však nie je jednoduché.
Dotácie na ekoenergie či dom z dreva?
Odbremeniť napätý rodinný rozpočet pri výstavbe môžete skúsiť aj cez program Zelená domácnostiam. Svoj dom tak môžete vybaviť slnečným kolektorom, tepelným čerpadlom, kotlom na biomasu či fotovoltickým panelom. Takto sa dá ušetriť na platbách za energie v budúcnosti, a to pomerne výrazne.
Už pri projekte domu treba myslieť na splnenie podmienok energetickej hospodárnosti. Od roku 2016 platí pre všetky novostavby horná hranica triedy A1. Musia teda splniť parametre ultranízkoenergetickej stavby. Dosiahnuť ich si vyžaduje nielen kvalitný projekt, omietky, okná a zateplenú strechu, ale aj riešenie kúrenia, teplej vody a rekuperáciu. Náklady na výstavbu takto môžu stúpnuť aj o pätinu, no pri kvalitnom prevedení stavby sa vrátia do deviatich rokov.
Najnovšou možnosťou na zafinancovanie výstavby nového domu bude dotácia od ministerstva pôdohospodárstva na domy z dreva – takzvané drevodomy. Tie síce stále nie sú také populárne ako klasické murované domy, no drevený dom od certifikovanej firmy spĺňa požiadavky na ultranízkoenergetickú výstavbu. Presvedčiť môže aj pomerne štedrá suma od ministerstva. Na základe návrhu vyhlášky by mohlo byť podporených 100 až 200 žiadateľov ročne sumou od 5 do 11-tisíc eur. V prípade znevýhodnených regiónov pridá ministerstvo dve tisícky navyše. Uchádzať sa o dotáciu budú môcť tí, ktorí skolaudujú drevodom najskôr 1.10.2017. Rezort pôdohospodárstva vyčlenil na túto podporu sumu jeden milión eur.
Nech sa už rozhodnete pre akékoľvek financovanie, obrňte sa hlavne trpezlivosťou. Stavba domu je dlhodobý proces, pretože kým sa dostanete k samotnej výstavbe, čaká vás kopec vybavovačiek. Vždy je dobré obrátiť sa na odborníkov a nechať si poradiť.
Čo je dobré si zapamätať
- Spočítajte si svoje úspory. Od ich výšky závisí výška celkového rozpočtu.
- Zvážte, či spĺňate podmienky pre úver od štátu.
- Sledujte štátne dotácie, ako napríklad tú najnovšiu na drevené domy.
- Informujte sa o možnosti hypotekárneho úveru. Ale nezabudnite na to, že podmienky pre hypotéky sa sprísnili.
Komentáre